İHD: Burcu Koçlu serbest bırakılsın!

Bu haftaki F oturması eyleminde BDSP'li hasta tutsak Burcu Koçlu'ya özgürlük istendi.

İHD Cezaevi Komisyonu her hafta düzenlediği F eyleminde, hasta tutsak Burcu Koçlu'nun serbest bırakılmasını istedi.

Eylemin açılış konuşmasında 88 haftadır seslerini duyurmaya çalıştıklarını söyleyen insan hakları savunucuları, sistemin siyasi mahpusların ölümünü istediğini ifade ettiler. “Burcu Koçlu serbest bırakılsın!”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek!” sloganlarının atıldığı eyleme HDP Eşbaşkanı Sabahat Tuncel ve TUAD da destek verdiler.

Eylemde konuşma yapan Sabahat Tuncel, mecliste hasta tutsaklar için birçok kez girişimde bulunduklarını, ancak AKP'nin bu girişimlere engel olduğunu söyledi. Bu konuyu gündeme her getirdiklerinde iktidarın “Yeni cezaevleri yapıyoruz” cevabıyla karşılaştıklarına dikkat çeken Tuncel, mücadelelerinin devam edeceğini belirtti. Tuncel'in ardından BDP Beyoğlu İlçe Başkanı da söz alarak, yakın zaman içerisinde hasta tutsaklar için eylemler yaparak hayatı durduracaklarını ifade etti.

Basın açıklamasını okuyan Ümit Sezer ise Burcu Koçlu'nun Myasthenia Gravis hastası olduğunu ve derhal serbest bırakılması gerektiğini ifade etti. Basın açıklamasında şunlar dile getirildi:

“Adalet Bakanına soruyoruz; Burcu Koçlu'nun içerisinde bulunduğu hapishane koşulları hastalığın ilerlemesine sebep olmaktadır. Hapishane idaresi tarafından Koçlu'ya gerekli diyet yemekleri neden verilmemektedir? Hapishanede görevli doktor bulunurken neden heyet raporu istenmektedir. Bütün bu olumsuz koşullar, sağlıksız beslenme ve uygulamalar diğer hastalarda olduğu gibi Burcu Koçlu'nun da sağlığını ve hayatını tehdit etmektedir.”

TUAD adına da konuşma yapılan eylem, basın açıklamasının ardından sona erdirildi.

Kızıl Bayrak / İstanbul

Kaynak: kizilbayrak.net