İHD Ocak ayı hapishaneler raporunu açıkladı

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Ocak ayı cezaevleri insan hakları ihlalleri raporunu açıkladı. Türkiye’de 365 cezaevi bulunduğu bilgisi verilen raporda Ocak ayı boyunca derneğe yapılan başvurular sonucunda 53 hak ihlalinin tespit edildiği belirtildi.

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, dernek binasında yapılan basın toplantısı ile Ocak Ayı Cezaevleri İnsan Hakları İhlalleri Raporu’nu açıkladı. Basın toplantısında ilk sözü alan İHD İstanbul Şubesi Başkanı Abdülbaki Boğa, raporu Kürtçe olarak özetledi.

Raporu okuyan Mine Nazari ise 30 Kasım 2014 itibarı ile Türkiye’de, hapishanelerdeki tutuklu ve hükümlü sayısının 153 bin 946 olduğu bilgisini verdi. Hapishanelerde 20 bin siyasi tutsak bulunduğunu kaydeden Nazari, AKP iktidarı dönemindeki 12 yılda hapishanelerdeki tutuklu ve hükümlülerin sayısının yılda yüzde 300 oranında arttığını söyledi.

Nazari, daha sonra şu şekilde konuştu: “Türkiye’de yargıç ve savcılar cumhuriyet tarihi boyunca görünen ya da görünmeyen iktidar odaklarına bağımlı kalmış, amiyane tabirle, en ufak vicdan azabı duymadan vatandaşların, adalet için yargıya başvuranların haklarını yemişlerdir. Hiç kimseyi ikna edemeyecek iddialar ve olmayan delillerle süren tutukluluk ve mahkumiyet halleri ve burada sayılması mümkün olmayan yüzlerce örnekten de açık olduğu gibi adli ya da siyasi bu mahpusların büyük çoğunluğu adil olmayan yargılama süreçleri nedeniyle mağdur edilmiş durumdadır.”

“Hakları hiçe sayılan bu kişiler arasında şüphesiz en mağdur durumda olanlar ise hasta mahpuslardır” diyen Nazari, İHD’ye ulaşan verilere göre hala hapishanelerde 247’si ağır 649 hasta mahpus bulunduğunu kaydetti.

Bir ayda 7 tutsak öldü

Yaşama hakkı, sağlık, anadilde konuşma, yazma ve okuma özgürlüğü, görüş cezası, tedavi hakkı, havalandırma hakkı ihlallerinin yanı sıra süngerli, oda işkencesinin de aralarında bulunduğu ihlalleri sayan Nazari, 31 Aralık’tan 31 Ocak’a değin 7 kişinin hapishanelerde hayatını kaybettiğini söyledi.

Nazari’nin paylaştığı rapora göre derneğin eline geçen hak ihlalleri şu şekilde:

“-AŞEM ARDUÇLU: Siirt E Tipi hapishanesinde 31 Aralık 2014’te geçirdiği kalp krizi nedeniyle kaldırıldığı hastanede geç müdahale edildiği için öldü.

-LÜTFÜ TAŞ: Diyarbakır D Tipi hapishanesinde 31 Aralık 2014’te geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. LÜTFÜ TAŞ’a da geç müdahale edilmişti.

ABDULMECİT ASLAN:  Akciğer kanseri olan ASLAN 24 Ekim 2014’de tahliye edildi. Çıktıktan iki ay sonrada 9 Ocak2015’te  yaşamını yitirdi.

-MEHMET CANPOLAT Kandıra F Tipi Hapishanesi'nde bulunan 48 yaşındaki hasta mahpus  Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 38 gün komada kaldı 10 0cakta yaşamını yitirdi.

- HÜSEYİN KARAKUŞ Silivri hapishanesinde yaşamını yitirdi.

- TAMER İLDİRİM Ocak ayı içerisinde yaşamını yitirdi.

-KURTULUŞ KILIÇ Osmaniye’nin Toprak Kale İlçesi’ndeki 1 Nolu T Tipi Hapishanesinde bulunuyordu  16 Ocak 2015’te kendisini asarak intihar ettiği iddia edildi.

-FİLİZ ZÖHRE GÖÇEN Malatya E Tipi Hapishanesi; hastalığı bilinmesine rağmen tedavisi gerçekleştirilmedi. Hapishane doktorları tarafından ağrı kesici verilerek koğuşuna gönderilen Göçen ayağa kalkamaz duruma geldi.  Beyin kanaması geçirdi hastaneye kaldırıldı. Yoğun bakımda tutuluyor.

-AZİZ TEMEL Van F Tipi Kapalı Hapishanesi;  hasta mahpus, görme kaybı için başvurduğu hapishane revirinde, sevki yapılmayarak ağrı kesici verilip tekrar koğuşuna gönderildi.

- AHMET PARLAK Sincan 1 Nolu F Tipi Hapishanesi; Bağırsak hastalığı ve kanamasından dolayı kullandığı ilaçları “eczanelerde ve ilaç depolarında bulunmadığı” gerekçesiyle düzenli olarak  verilmiyor.

-MEHMET EMİN ÖZKAN  Diyarbakır D Tipi Hapishanesi;  Kalp, tansiyon, guatr ve bağırsak olmak üzere birçok hastalığı nedeniyle Diyarbakır Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

-ZÜLFİKAR BAYRAM 1992 yılından bu yana hapishanede bulunan ve son sevk edildiği Diyarbakır D Tipi Hapishanesinde koşullara bağlı olarak yakalandığı böbrek rahatsızlığı, akciğer enfeksiyonu gibi hastalıklardan dolayı fenalaşarak hastaneye kaldırılan Zülfikar Bayram’ın tedavisi tamamlanmadan hapishaneye geri gönderildi.

-FATMA TOKMAK  Bakırköy Hapishanesi; Ağır hasta mahpus Fatma Tokmak kalp krizi geçirdi. Tedavisi yapılmıyor.

-İHSAN KARTAL Tekirdağ 1 nolu F Tipinde bulunan Ankilozan Spodalit hastası İhsan Kartal’ın ilaçları değiştirildi ancak kullanacağı ilaçlar riskli bu riskleri öğrenmek için raporları THİV’e göndermek istiyor ilaç isimleri kendisine verilmiyor.

-YAŞAR İNCE Ceza erteleme talebinde bulundu.  Sonucuyla ilgili kendisine bilgi verilmiyor.

-MEHMET TEKİN Alanya hapishanesinde bulunan Tekin’in beyninde ki tümör 1 yılda 3 kat büyümüş durumda, Adli Tıp Kurumu baş vurusunu reddetti.

-YÜCEL BALYECİ’nin de Adli Tıp Kurumuna başvurusu reddedildi.

-SAİT KULU Edirne F Tipinde bulunan Kulu 4 yıldır hapiste Bronşektazi ( Akciğer iltihaplanması) raporlarını dışarı göndermek istiyor. Hapishane idaresi kendisine raporlarını vermiyor.

-Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Hapishanesi'nde  Fehmi Kahraman'ın görüşüne giden Selin Demirel, fotoğraf çektirdi. Zafer işareti yapan Demirel'e fotoğraf verilmedi. Kahraman'ın gönderdiği mektupta durumu öğrenen Demirel, hapishane idaresinin photoshop yapıldıktan sonra fotoğrafı alabileceğini öğrendi.

-- AİHM, Kürtçe çıkan Azadiya Welat gazetesi sayılarının Tekirdağ F Tipi Hapishanesinde yasaklanmasını ifade özgürlüğünün ihlali olarak gördü; 13 tutukluya tazminat ödenmesine karar verdi. Azadiya Welat gazetesi buna rağmen verilmiyor.

-- Kandıra 2 No'lu F Tipi Hapishane idaresi hakkında hiçbir soruşturma dahi olmayan  Arzu Demir’in "Dağın Kadın Hali" kitabını "sakıncalı" bularak, BARIŞ İNAN'a vermedi.

-Şakran Kapalı Kadın Hapishanesinde kadın mahpuslar "A Takımı" adı verilen gardiyanlarca çıplak aramaya direnmeleri üzerine işkenceye uğradılar. Hapishane idaresi mahpuslara soruşturma açtı. Darp edilen kadınlardan FİKRİYE ÇAKMAK’ın iki parmağı kırıldı.

-1 Ocak 2014 tarihinde Sincan Çocuk ve Gençlik Kapalı Hapishanesinde iki farklı koğuşta tutulan 11 çocuk tutukluya gardiyanlarca işkence ve kötü muamele yapıldı. İşkence ve kötü muameleye maruz kalan 11 çocuk şimdi “yaralama, tehdit, hakaret, mala zarar vermek, memura mukavemet“ gibi gerekçelerle yargılanıyor.

-Kırıkkale Hacılar Hapishanesi'nde tek kişilik hücrede tutulan VAHİT ARSLAN HAN, yılbaşı gecesinde yaklaşık 20 kişilik gardiyan grubunun saldırısına uğradı. 'Elini ayağını bağlayıp, süngerli oda da işkence yaptılar

- Kandıra F Tipi’nde bulunan  ENDER BULHAZ AKTÜRK ve ÖZKAN GERÇEK hakkında "güvenlik görevlisine mukavemet" gerekçesiyle açılan disiplin davası nedeniyle mahkemeye gidişlerinde . mahkeme salonuna getirilirken ve duruşma sonrası ring aracına bindirilirken jandarma tarafından darp ve tehdit edildi.

- Erzurum E Tipi Hapishanesinde kadın mahpuslar cinsiyetçi rencide edici dayatmalarda bulunuldu, NAZLI SOGLİN adlı kadın mahpusun kelepçeli muayene edilmek istendi ve itirazı sonrasında gardiyanların hakaretlerine ve şiddetine maruz kaldı.

-Erzurum E Tip’inde mahpusların Uluslararası Af Örgütü başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlara yazmış oldukları yazıların 'siyasi' içerikli olduğu gerekçesi ile keyfi biçimde engelleniyor. Yine mahpusların yakınlarına yazdıkları mektuplara el konuluyor.

- Osmaniye T1 ve T2 No'lu Hapishanelerinde yaşanan hak ihlallerinin ciddi boyutlara ulaştı.

-Mahpuslara hapishaneye  girişte çıplak arama dayatılıyor. Mahpuslar görüşe çıkarken ayakkabılarının içi aranılarak görüşe çıkartılmakta, buna itiraz eden mahpuslar görüşe çıkartılmamaktadır. Mahpuslar avukat görüşüne getirilirken dahi ayakkabılarının içi aranılarak avukat görüşme yerine getirilmektedir.

-3 kişilik koğuşlara ek 3 ranza daha atılmış ancak bu da yetmediği için koğuşta yerlere battaniye ve yataklar serilmiştir. 3 kişinin kalması gereken koğuşlarda 13 kişi kalmaktadır.

-Hasta mahpuslar ve acil durumu olanların dilekçelerine cevap verilmemekte, revire çıkartılmamaktadırlar. Mahpuslara, haklı olarak itiraz ettikleri en basit bir olayda dahi hemen tutanak tutulup disiplin cezası verilmektedir.

-Kitap okuma, yasal olarak belirlenen saatlerde sohbet etme ve havalandırmaya çıkılmasına hiçbir gerekçe gösterilmeden engel olunmaktadır

- Silivri Hapishanesinde tutuklu bulunan MESUT YILMAZ’ın eşi HURİ YILMAZ’a daha önce gardiyanlarla yaşadığı tartışmadan dolayı “cezaevi güvenliğini tehlikeye düşürdüğü” gerekçesiyle 5 Ocak 2015’te bir aylık görüş yasağı verildi.

Metris T Tipi Hapishanesinde bulunan HALİT YAVUZ ve BEKİR AYDOĞAN’ın 13 Ocak 2015’te, talepleri olmamasına rağmen Düzce T Tipi Hapishanesine sevk edildiler.

-Tekirdağ 2 nolu F Tipi de bulunan AHMET YAŞA ’ya  bir kitaptan aldığı notlar gerekçe gösterilerek örgüt üyeliğinden dava açıldı ve disiplin cezası verildi.

- Edirne F Tipinde bulunan MEHMET YAMAÇ  sağlık sorunu ve ailesinin Van’da olması dolayısıyla yaptığı Van’a sevk talebi dikkate alınmayarak Edirne F Tipine sürgün edildi.

İSMAİL ALTUN  19 yıldır hapiste olan bir transseksüel. 5 yıldır cinsiyet, 2 seneden beride aktif bir biçimde kadın olabilmek için tedavi olmak istiyor hapishane idaresi ve doktorlar dalga geçiyor. Hastane randevularına götürmüyor. Aşağılıyor.

HÜSEYİN HAKAN  Tekirdağ 2. No'lu Hapishanesi; Yoğun işkence gördüğünü, artık dayanamadığını söyleyerek açlık grevine başladı.”

Kızıl Bayrak / İstanbul

Kaynak: www.kizilbayrak.net