İzmir’de Gezi Tutsaklarının Aileleri 13 Haftadır Meydanlarda

İzmir’de Gezi Eylemlerinin ardından 4 Dalga operasyon yapılmış bu operasyonlar sonucu toplam 38 kişi tutuklanmıştı. Gezi Tutsaklarının Aileleri 13 haftadır her cumartesi Konak Meydan’da eylem yapıyor.

Konak YKM önünden başlayan eylemde  ”Gezi Tutsaklarına Özgürlük” pankartının arkasından yürüyen aileler Konak Meydanına geldiğinde basın açıklamasına başladı. Basın açıklamasında;

Bugün 13. kez Konak Meydanı’nda oturma eylemi yapıyor 13 haftadır adalet talep ediyoruz. AKP Hükümeti, bugüne kadar olduğu gibi hala ezilen halkların, emekçilerin, çevrecilerin seslerine kulak tıkıyor, taleplerini görmezden geliyor.

ODTÜ’de direniş devam ediyor. Gezi Parkı’nda başlayan ve tüm ülkeyi saran direniş ruhu, kendisini ODTÜ’de sürdürüyor.

 Buradan bir kez daha AKP’yi uyarıyoruz; gençliğimizin, geleceğimizin üzerinden kirli ellerinizi çekin. Çevresine, geleceğine, ormanlarına sahip çıkan gençlerimizin yanındayız. Gezi’de olduğu gibi ODTÜ’de de direniş kazanacak.

İstanbul’da Gezi direnişi nedeniyle gözaltına alınan 32 direnişçi Haziran ayından beri hala tutuklu.

Edirne ve Tekirdağ F Tipi cezaevlerinde bulunan tutsaklar, 4 aydır ara mahkemelere çıkarılmıyor. Devlet, kendi yasalarını dahi çiğniyor. Yasal olarak, adliyede, avukatları yanındayken tutukluluk incelemesi için ara mahkemelere çıkarılması gereken tutsaklara telekonferans yoluyla mahkemelere çıkmaları dayatılıyor. Yasaları çiğneyen devlet çocuklarımızın adil yargılanma ve savunma haklarını engelliyor. AKP Hükümeti’ni ve yargıyı, yasaların gereğini yerine getirmeye çağırıyoruz.

Haziran direnişi nedeniyle İzmir’de yapılan operasyonda tutuklanan direnişçiler, 1 Kasım’da ilk mahkemelerine çıkarılacak. Aileler olarak, çocuklarımızın yanında olacağız. Herkesi, Bayraklı Adliyesin de Saat 09.00′da görülecek duruşmaya katılmaya, Gezi direnişi sırasında ortaya çıkan dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz.

 Buradan bir kez daha çağrı yapıyoruz. Haziran direnişi ruhunu yarına, geleceğe taşımak için, devletin saldırılarına, adaletsizliklerine karşı gücümüzü birleştirmeliyiz. Gücümüzü birleştirdiğimizde gördük ki, hiç bir güç karşımızda duramaz. Bu anlamda, Gezi tutsaklarını sahiplenmek, direnişi sürdürmek için yine ve yeniden sokakları ısıtmalı, sesimizi birleştirmeliyizdendi.

 Basın açıklamasının ardından Kırıklar 1 Nolu F tipi Hapishanesinde tutuklu bulunan Mehmet Polat’ın mektubu okundu.

Eylem, 28 Ekim’de Ankara’da “Ethem İçin” toplanma çağrısıyla son buldu. 

Kaynak: direnisteyiz.org

İlişkili İçerik