Kamuoyuna çağrı

Salı, 7 Şubat, 2017

15 Temmuz darbe girişiminin bastırılmasından hemen sonra AKP Hükümetinin ilan ettiği OHAL’in yasakları ilk önce hapishaneleri vurdu. Politik tutsakları hedefleyen hak ihlalleri, sürgünler ve işkence yaygınlaşmaya başladı. Yaptığımız basın açıklamalarında bu konuda kamuoyunu uyarmıştık. O günden beri gerek İHD Şubelerine yapılan başvurular, gerekse ekibimize tutsakların yolladığı mektuplar, avukatların ve tutsak yakınlarının verdiği bilgiler ve çeşitli basın organlarında çıkan haberler durumun vahametini ortaya koymaktadır.

Ve ne yazık ki "hak ihlalleri" sadece bu aktardıklarımızdan ibaret değil. Bu açıklamayı hazırlarken bile benzer haberler posta kutumuza düşmeye devam ediyordu. Bunlardan birini daha paylaşıp sözümüzü şimdilik tamamlayalım: Öğrendiğimize göre sürülen tutsakların sadece eşyaları: elbiseleri, kitapları, en zaruri ihtiyaç malzemeleri değil, en önemli hazinelerinden biri, adres defterleri dahi iade edilmedi. Aileleriyle yaptıkları görüş ya da telefon görüşmelerinde ilk ilettikleri: “Adres defterimiz yok. Kimseye mektup yazamıyoruz. Bizimle yazışanlar, bize ulaşmayı denesinler; ki defterlerimizin verilmemesi gibi bir durum olursa, onlarla yazışmaya devam edebilelim...”

Bitirirken kamuoyunu, meslek odalarını, sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ve takipçilerimiz politik tutsaklarla dayanışmaya çağırıyoruz. Web sitemizde ve sosyal paylaşım ağlarında duyurmaya çalıştığımız hak ihlalleri, sürgün ve işkence olayları henüz öğrenebildiklerimiz. Haber alamadığımız binlerce politik tutsak var. Bu anlamda duyarlı kamuoyuna sesleniyoruz:  İlk iş olarak onlara mektupla, kartla, faksla moral verelim, yalnız olmadıklarını hissettirelim.

Görülmüştür Ekibi

Not: Güncel tutsak adreslerine de web sitemizden (www.gorulmustur.org) erişebilirsiniz. Veya yeni gelen mektupları okuyarak da bir adres seçebilirsiniz.

GÖRÜLDÜ

“Görüldü” kimi özlediğimiz

Neyi sevdiğimiz, istediğimiz “görüldü”

Öfkeliysek hangi dağlara vurup

Kederliysek hangi suları izlediğimiz

“Görüldü”

Selamımız ve dikenlerimiz

 

İçimizde, derinde

Derin denizlerin yaslı göllerin dibinde

Bir umudumuz vardı sileriz

Parlatırız gece gece

Damgasız işaretsiz

                                           Gülten Akın

[email protected]