Kandıra’da tutuklu aileleri darp edildi

Kandıra 1 No’lu T Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda 6 tutuklunun ve ailelerinin gardiyanlar tarafından darp edildiği iddia edildi.

9 Mayıs günü, Kandıra Cezaevinde PKK davasından tutuklu bulunan Fesih Nardan ile gardiyanlar arasında tartışma çıktı. Tartışmanın ardından gardiyanların, tutuklulara ve ailelere saldırması sonucu ziyaretçiler yaralandı. Saldırı esnasında bir kadının kalp krizi geçirdiği belirtildi.

DARP NEDENİ: KOL SAATİ

Olayı görüştüğümüz Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Kocaeli Şube Sekreteri Avukat Nuray Yılmaz, olayın ardından İnsan Hakları Derneği (İHD) adına Av. Harika Günay Karataş ile tutuklularla görüşmeye gittiklerini belirtti. Tutuklularla görüşen Yılmaz, şunları söyledi: Saat 14.30 sularında aileler açık görüşe girmişler. 45 dakikalık görüş haklarının olmasına rağmen, bir gardiyan henüz 40 dakika geçmeden Fesih Nardan ve eşinin bulunduğu masaya gidip görüşün bittiğini söylüyor. Fesih Nardan ise saatine bakıp görüşün bitmesine henüz 5 dakika olduğunu belirttiği anda gardiyan birden konuyu değiştirerek, kolundaki saatin nereden çıktığını soruyor ve saatin içini arayacaklarını söylüyor.

Fesih Nardan açık görüşe gelmeden önce arandığını ve hiçbir sorun çıkmadığını belirtmesine rağmen gardiyan saatin içini aramakta ısrarcı oluyor. Fesih Nardan’ın bu keyfi uygulamaya karşı gelmesi üzerine ise gardiyanlar tüm mahkumları darp ederek görüşten çıkarıyor. Bunun ardından büyük bir gürültü kopuyor ve aileler bu duruma tepki gösterince bu sefer onlar da darp ediliyor. Yaşanan olayda tutukluların gözleri, kulakları patlatılıyor ve bu duruma dayanamayan bir kadın orada kalp krizi geçiriyor”

TUTUKLULAR ENDİŞELİ

Yaşanan olayların ardından 4 kişinin hastaneye sevk edildiğini belirten Av. Nuray Yılmaz, “Tutuklular hastaneye sevk edilmeden önce 1 saat ters kelepçede bekletildi ve bir odada darp edilmeye devam edildi” dedi. Tutuklu Nevruz Barışer’in kolunda ve gözünde morluklar olduğunu söyleyen Yılmaz, “Tutuklular, insan muamelesi görmediklerini, can güvenliklerinden endişe duyduklarını söyledi” diye konuştu. Yılmaz, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.


AKP’Lİ VEKİLE GÖRE İŞKENCE YOK

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Cezaevleri Alt Komisyon 15 Nisanda Kocaeli’deki ceza infaz kurumlarında incelemelerde bulunmuştu.

Komisyon Başkanı AKP Çorum Milletvekili Murat Yıldırım Kandıra Cezaevi’ni gezdikten sonra şunları söylemişti: “Şu anda iki tane cezaevini inceledik üçüncüyü inceleyip ondan sonra gördüklerimizi rapor haline alacağız. Komisyonda bunu değerlendirdikten sonra varsa eksik ve aksaklıklar bunları yetkili yerlere kurum ve kuruluşlara bildirmek suretiyle düzeltilmesini sağlamaya çalışacağız. Tabii bizi sevindiren olay şudur. Burada kötü muamelenin olmadığı, işkencenin olmadığını, onur kırıcı davranışların olmadığını tespit ettik.” (Kocaeli/EVRENSEL)

Kaynak: evrensel.net