Kanser Hastası Tutuklu 1,5 Aydır Adli Tıp'tan Rapor Bekliyor

Kanser Hastası Tutuklu 1,5 Aydır Adli Tıp'tan Rapor Bekliyor

Cezaevinde kanser hastalığına yakalanan Mete Diş, tahliyesi için gerekli olan Adli Tıp raporunu 1,5 aydır bekliyor. Kemoterapi sonrası konduğu hücrede enfeksiyon kaptığı için durumu daha da kötüleşti.

Ayça SÖYLEMEZ                  [email protected]
Kocaeli - BİA Haber Merkezi             06 Mayıs 2013, Pazartesi
 

Kanser hastası tutuklu Mete Diş, Adli Kurumu’ndan bir aydır rapor bekliyor. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Diş’in Adli Tıp Kurumu’na sevk edilerek “cezaevi koşullarında tedavi edilip edilemeyeceğinin” tespitini istemişti.

26 yaşındaki Diş’in avukatlığını üstlenen Halkın Hukuk Bürosu bugün yaptığı yazılı açıklamayla, “2,5 yıl önce sapasağlam girdiği F tipi hücrelerde testis kanserine yakalanan Diş’in tedavisi çeşitli bahanelerle engelleniyor!” dedi.

“Topu Adli Tıp’a atarak Mete’nin hastalığının ilerlemesine ve tedavisinin engellenmesine sebep olan mahkeme heyetinin talebiyle Adli Tıp’a sevk edilen Mete, yaklaşık üç saatlik yolculuğun ardından geldiği Adli Tıp’ta beş dakikalık ‘muayenenin’ ardından yeniden hapishaneye gönderildi.”

“Bu muayenenin üzerinden 1,5 ay geçmesine rağmen Adli Tıp Kurumu hala rapor düzenlemedi.”

Ring aracında üç saat geçiriyor

Diş’in avukatı Evrim Deniz Karatana, Diş’in tedavisinin Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’nde yapıldığını ancak burada “mahkum koğuşu” bulunmadığı gerekçesiyle kimi zaman günde üç kez sağlıksız ring koşullarında hastane ve hapishane arasında götürülüp getirildiğini anlattı:

“Çok ağır bir tedavi yöntemi olan kemoterapinin ardından hassas bir bakım uygulanması gerektiği halde, Mete Diş virüslere ve enfeksiyona açık halde ring aracında götürülüp getiriliyor. Geçen hafta her gün kemoterapiye giren Diş’in bu yüzden hastalığının etkisi artıyor ve direnci düşüyor.”

Diş’i muayene eden cezaevi doktoru da vücudunun enfeksiyonlara bu dönem çok açık olduğunu, bir süreliğine ziyaretçi kabul etmemesi gerektiğini belirtti. Ancak Mete Diş bu sağlıksız koşullarda enfeksiyon kaptı, 2 Mayıs’ta ateşi 40 dereceye çıktı. Geçici bilinç kaybı yaşamasının ardından hastaneye kaldırıldı.

İki ayda 15 kilo kaybetti

Halkın Hukuk Bürosu, Diş’in iki ayda 15 kilo kaybettiğini, kemoterapinin sürekli mide bulantısı ve kusmalara yol açtığını ve kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarına uygulanması gereken diyetin hapishanede uygulanmadığını açıkladı:

“Hapishanenin yağlı ve sağlıksız yemekleriyle beslenmek zorunda kalan Mete, sürekli mide bulantısı ve kusma yaşadığı için son beş gündür yemek yiyemiyor.”

Avukatları, Adli Tıp raporunun beklenmesine gerek olmadığının bir kez daha altını çizerek, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hemen tahliye kararı verebileceğini ifade etti.

Hastaneye yatmak istiyor

2,5 yıldır gizli tanık ifadesiyle, örgüt üyeliğinden tutuklu olarak yargılanan Diş’e Ocak ayında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Onkoloji Polikliniği’nde testis kanseri teşhisi konuldu. Diş, 5 Mart’tan bu yana aralıklarla kemoterapi tedavisi görüyor.

Diş, hastaneye gidiş ve dönüşlerde, kemoterapi sonrasında dahi hapishanede kendisine çıplak arama yapmak istediklerini anlatmıştı. Ayrıca, bir süre kaldığı Maltepe Cezaevi’nde, kemoterapi sonrası tek kişilik hücreye konulduğundan şikayet ederek Kocaeli’ne geri dönmek istemişti. Doktorun sevk raporuna rağmen eski cezaevine dönmesi bir haftayı bulmuştu.

Şu anda Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Diş, avukatına yazdığı 8 Nisan tarihli mektubunda, kemoterapinin yan etkilerinin çok şiddetli olduğunu söyledi:

“Şiddetli halsizlik ve gece de devam eden kusmalar yaşıyorum. Hastaneden hapishaneye gidiş gelişler de çok yorucu oluyor. Ayrıca burada tedavime uygun şekilde beslenme imkanım da yok. Kemoterapi sırasında Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’ne yatırılıp yatırılamayacağımın imkanlarının araştırılmasını istiyorum.”

Diş, son olarak 19 Mart’ta hakim karşısına çıktı. Sonraki duruşma 6 Haziran’da. (AS)

İlişkili İçerik