KESK ÜYELERİNDEN KARTLI PROTESTO

Kesk Şubeler Platformu Üyelerinden Kartlı Protesto

22 Ekim 2012 Pazartesi 14:56

- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mersin Şubeler Platformu üyeleri, üzerinde Adil Okay’ın şiirinin bulunduğu kartları cezaevinde yatan KESK üyelerine göndererek, tutuklamaları protesto etti.

Öğle saatlerinde merkez PTT Şubesi önünde bir araya gelen KESK Mersin Şubeler Platformu üyeleri, attıkları sloganlarla tutuklamaları protesto etti. Burada grup adına açıklamalarda bulunan Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Remzi Çiftçi, üyelerinin sadece düşüncelerini açıkladıkları için cezaevinde yattığını ileri sürdü. Herkese göre demokrasinin tanımının ayrı olabileceğini ifade eden Çiftçi, “Demokrasinin sınırını demokrasinin kendi kuralları belirler. Kişi veya kurumlar demokrasinin sınırını belirleyemez. Yüzlerce insanın tutuklanarak cezaevine doldurulması, ülkemizi adeta açık cezaevine çevirmiştir” dedi.

Kendi demokrasi anlayışlarına göre, hiç kimsenin düşüncelerinden dolayı tutuklanmaması gerektiğini belirten Çiftçi, “Bizler düşüncelerinden dolayı, insanların tutuklanmasına karşıyız. Emekçilerin haklarını savunduklarından, 4+4+4 eğitim yasasına karşı çıktıklarından, insan haklarını savunduklarından dolayı bizim arkadaşlarımız tutukludur. Biz bu anlayışı kabul etmiyoruz. Bu anlayışın değişmesini istiyoruz. Herkese aynı demokrasi kurallarını istiyoruz. Sadece bir kesime değil, tüm ülke katmanlarına ve renklerine demokrasi istiyoruz. İnsan hakları istiyoruz. Özgürlük istiyoruz” diye konuştu. Mersin’den 9 KESK üyesinin şu anda cezaevinde olduğunu hatırlatan Çiftçi, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu arkadaşlarımızın suçu sadece düşüncelerini açıklamak, basın açıklamalarına katılmak, maaş zamlarına karşı çıkmaktır. Bunların dışında hiçbir suçları yok. Biz bunları suç olarak kabul etmiyoruz. Hükümeti bu konuda duyarlı olmaya, bu sorunu bir an önce barışçıl yöntemlerle çözmeye davet ediyoruz. Tüm siyasi tutukluların bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Arkadaşlarımızın bir an önce işine, ailesine ve yakınlarına kavuşmasını talep ediyoruz.”

Basın açıklamasının ardından PTT şubesine giren KESK Mersin Şubeler Platformu üyeleri, cezaevinde yatan KESK üyelerine, üzerinde Adil Okay’ın şiirinin bulunduğu kartları gönderdi.

Kaynak: IHA

İlişkili İçerik