Kırıklar 2 nolu F Tipi’nde iç ve dış güvenlik anlaşmazlığı

Resmiye Vatansever, beş yıldır cezaevinde. TKP/ML davasından yargılanmış ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış. Bulunduğu Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde Leyla Güven’e destek amacıyla, tecride karşı yapılan açlık grevine katıldı. Bunun üzerine kendisine disiplin soruşturması açıldı. 5275 sayılı Ceza İnfaz Kanunu’nun 47. maddesinin 4. fıkrasına göre yazılı veya sözlü savunma hakkına sahipti. Bundan hareketle sözlü savunma yapmak istedi. Savunmasında Leyla Güven’in tecride karşı başlattığı açlık grevi eyleminin gerekçeleri konusunda konuşmak istedi. Ağırlaştırılmış müebbet koşullarını anlatmak istiyordu. Anlattığı şeyler, kendi ağırlaştırılmış müebbet koşullarıyla da ilgiliydi. Ancak savunmasını almakla görevli hapishane yetkilisi -örgüt propagandası yapıyorsun diyerek- savunmasına müdahale etti ve savunmasını tamamlamasını engelledi.

İçeride açlık grevine başlayanların bu köşeye gönderdiği mektuplar pek ulaşmıyor ama bu hafta ulaşanlar arasında Akhisar T Tipi Cezaevi’nden gelen mektupta ikişer kişiyle açlık grevine dönüşümlü olarak devam ettiklerini belirtiyorlar. Birinci grupta Mustafa Tekin ve Şahin Tosun varmış. Şevder Sizek ve Muzaffer Alkış ise ikinci grup olarak açlık grevini devralmışlar. Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi’nden yazan okurlarımız da, DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in tecridi kırmak amacıyla öncülük ettiği açlık grevinde   -Tarsus’ta da- ikinci grubun devraldığını belirtiyorlar. Yine Çankırı E Tipi Cezaevi’nde Nurettin Kayar ve Yunus Çınar, aynı amaçla 10 günlük açlık grevine başladıklarını belirtiyorlar.

Kenan Yıldızbakan, bulunduğu Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’nden PKK’nin üç lideri hakkında verilen kararı protesto amacıyla ABD’nin Büyükelçiliği’ne bir mektup gönderdi ve bu kararın Türkiye ve Bölge barışına katkıda bulunmayacağını belirtti. Mektubu ABD Büyükelçiliği’ne gönderen cezaevi idaresi Yıldızbakan hakkında ‘terör örgütü propagandası’ soruşturması başlatmış ve 15 gün hücre cezası vermiş. Okurumuz “şaka gibi” diyor ama resmen eşek şakası bu…

Van Yüksek Güvenlikli CİK’in Kasım 2018 raporuna göre, Taner Korkmaz’a 1 gün hücre cezası verildi. Murat Kaymaz, Talat Şanlı, Mecit Şahinkaya, Yusuf Kenan Dinçer, Rebbena Hanedar, Taner Korkmaz ve Akil Nergüz’e verilen bir aylık ziyaret ve telefon yasağı cezası başladı. Talat Şanlı, Murat Kaymaz, Mecit Şahinkaya, Taner Korkmaz’ın kimi milletvekillerine göndermek istedikleri mektuplar engellendi. Taner Korkmaz, Yusuf Kenan Dinçer, Mecit Şahinkaya, Murat Kaymaz, Talat Şanlı ve Akil Nergüz; ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almadıkları halde iki yıldır tek kişilik hücrelerde tutuluyorlar. Mecit Şahinkaya’nın Ağustos 2018’de tahliye edilmesi gerekiyordu; ancak disiplin cezaları gerekçe gösterilerek tahliye edilmiyor.

Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde hastane ya da mahkemeye gidecek olan kişiye kapı önünde cezaevi personelince üst araması yapılıyor. Ardından ayakkabı, kemer, saat çıkartılarak x-ray cihazından geçirildikten sonra yeniden üst araması yapılmakta. Bunun ardından sıra jandarmaya geliyor. Aynı şeyleri yapan jandarma ellere kelepçe takıp götürüyordu. Ancak son dönemde aramalar resmen taciz aşamasına varmış. Böylesi tavırlarla insanların hastane ya da mahkemelere gitmesini engellemek istiyorlar galiba. Ancak bu davranışlar Anayasa’nın ilgili maddelerine aykırıdır ve suçtur.

Elazığ 2 nolu Yüksek Güvenlikli CİK’te aynı odada bulunan üç kişi belirli aralıklarla spor ve sohbete çıkarılıyorlar. Belki spor anlaşılabilir ama zaten 24 saat aynı odada birlikte yaşayan üç kişinin bir başka yere götürülüp, “haydi sohbet edin” denmesi kadar traji-komik bir şey olabilir mi?

Diyarbakır 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Hakan Zentürk’ün gazetemize göndermek istediği mektuba el konulmuş. Bir mektupta ne denilmiş olabilir ki, insan böylesi uygulamalara şaşırıyor elbette.

BAŞSAĞLIĞI: Van F Tipi Cezaevi’nde bulunan 30’dan fazla okurumuz ve Elbistan E Tipi Cezaevi’nde bulunan Adil Abi; Babası Emin Bor’un vefatı nedeniyle arkadaşları Fuat Bor’un nezdinde Bor ailesine başsağlığı dileklerini iletiyorlar.

YENİ YIL KUTLAMASI: Bu hafta gelen tüm iletilerin hemen hemen hepsinde yeni yıl kutlaması vardı. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor; yeni yılın “barış ve özgürlük” getirmesini diliyoruz.

ANONS: Görülmüştür Ekibi mahpusların “Özgürlük ve cezaevi” temalı eserlerinden oluşacak bir karma karikatür sergisi hazırlayacak. Bunun için mahpus karikatüristlerden 5’er karikatür ve kısa biyografi ile tutsağın kendi fotoğrafı isteniyor. Karikatürler, orijinal ya da çözünürlüğü yüksek olmalı.

İletişim: Adil Okay

Posta Kutusu: 409

Merkez – MERSİN

[email protected]

MEKTUBU GELENLER:

Resmiye Vatansever – Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi

Cengiz Ayar – Akhisar T Tipi Cezaevi

Nurettin Kayar – Çankırı E Tipi Cezaevi

Yunus Çınar – Çankırı E Tipi Cezaevi

Hakan Zentürk – Diyarbakır 1 nolu T Tipi Cezaevi

Ergin Doğru – Elazığ 2 nolu Yüksek Güvenlikli CİK

Adil Abi – Elbistan E Tipi Cezaevi

Fırat Yağmakan – Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi

Kenan Yıldızbakan – Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi

Nevzat Çapkın – Ş.Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi

Zahit Şahin – Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi

Fatih Aydın – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Fesih Nardan – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Özkan Şahin – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Emrah Abi – Van F Tipi Cezaevi

Murat Kaymaz – Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi

Yeni Yaşam 

İlişkili İçerik