Kışanak, Akat Ata ve Anlı Kocaeli F Tipi’nde, Tek Kişilik Hücrelerde

Çarşamba, 2 Kasım, 2016
Diyarbakır Büyükşehir Eş Belediye Başkanları Kışanak ile Anlı ve KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata, tutuklandıkları Diyarbakır’dan Kandıra’daki Kocaeli F Tipi Cezaevi’ne nakledildi. Tek kişilik hücrelerde tutuluyorlar.

Diyarbakır Büyükşehir Eş Belediye Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı ve KJA (Kongreya Jinên Azad / Özgür Kadın Kongresi) Dönem Sözcüsü ve eski milletvekili Ayla Akat Ata, tutuklandıkları Diyarbakır’dan Kandıra’daki Kocaeli F Tipi Cezaevi’ne nakledildi.

Avukat Ramazan Demir bianet’e verdiği bilgide, Gültan Kışanak ve Ayla Akat Ata’nın Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde, Fırat Anlı’nın da Kocaeli 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulduğunu söyledi.

Kışanak ve Akat Ata’nın tek kişilik hücrelerde, tecritte tutulduğunu ifade eden avukat Demir, ikisiyle de görüştüğünü, morallerinin iyi olduğunu aktardı.

TIKLAYIN - KIŞANAK, AKAT-ATA VE ANLI TUTUKLANDI

Üç siyasetçi, 30 Ekim 2016’da, Pazar günü Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmıştı, dün sabaha karşı Kocaeli’ne götürüldüler.

“Tutuklanma kararına şaşırmadılar”

Avukat Demir, erkek hapishanesi olarak kullanılan Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde, bir süredir kadın tutukluların da bulunduğunu söyledi.

Hapishanede bir bölümün kadın mahpuslara ayrıldığını ifade eden Demir, şu anda Kışanak ve Akat Ata’nın yanı sıra bazıları Bakırköy Kadın Cezaevinden sevk edilen 6-7 kadın tutuklu daha bulunduğunu söyledi.

Hapishanede görevli kadın gardiyanlar da var.

Akat Ata ile Kışanak’ın tutuklanma kararına şaşırmadığını anlattıklarını aktaran Demir, “Yakın zamanda bekledikleri bir şeydi. Kışanak’ın Meclis komisyonunda konuştuktan hemen sonra gözaltına alınması da manidar oldu” dedi.

İki siyasetçinin de tutuklanma ve hapishane sürecinde kötü muameleye maruz kalmadığını ekleyen Demir, “Her ikisi de selamlarını iletti” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, 25 Ekim 2016’da Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı.

TIKLAYIN - KIŞANAK VE ANLI HAKKINDAKİ İDDİALAR

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Kışanak'ın, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 314/2. maddesi uyarınca “PKK/KCK'ye üyelik” iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında, Anlı'nın ise TCK 302/1. madde kapsamındaki "Devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik suçlar" iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığını duyurmuştu.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Diyarbakır Adliyesi’ne getirilen Kışanak ve Anlı haklarındaki beş günlük kısıtlılık kararının kaldırılmasından sonra 29 Ekim’de avukatlarıyla görüşmüştü.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünde verdikleri ifadenin ardından 30 Ekim’de öğle saatlerinde Savcılığa sevk edilmişti.

Ayla Akat Ata da Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla 26 Ekim günü belediye önünde yapılan açıklamaya katılmış, burada gözaltına alınmıştı. Aka Ata'yla birlikte Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zülküf Karatekin'in de aralarında bulunduğu 25 kişi daha gözaltına alındı.