LGBT'liye özel cezaevi mi geliyor?

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, Adalet Bakanlığı'na LGBT mahpusların durumunu sordu. Bakanlıktan gelen yanıttaki 'LGBT'li ifadesi şaşırttı. Bakanlığı açıklamasındaki 'LGBT durumunda bulunan hükümlü ve tutuklular için özel tip ceza infaz kurumunun yapılması planlanmaktadır' cümlesine tepki var...

İSTANBUL - Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kıraç bilgi edinme yasası çerçevesinde Adalet Bakanlığı ’na LGBT (Lezbiyen Gey Biseksüel Trans) mahpuslara ilişkin sorular yöneltti. Bakanlıktan gelen yanıtta kullanılan ‘LGBT’li ifadesi şaşırttı.

Dernekten yapılan açıklamada “Adalet Bakanlığı’nın kullandığı LGBT’li nitelendirmesi, LGBT olma halini, ‘kanserli’, ‘AIDSli’, ‘veremli’ nitelendirmelerinde olduğu gibi bir hastalık olarak gördüğünün belirtisi olarak okunabilir mi sorusunu akla getirmektedir” denildi.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Adalet Bakanlığı, LGBT mahpusların tamamının 79 kişi olduğunu belirtmektedir. Translar dışında bırakıldığında Lezbiyen, Gay ve Biseksüel mahpusların kendileri ifade etmediği sürece tespiti ve istatistiklere girmesi olası olmadığından, 79 rakamının oldukça büyük oranda transları kapsadığını düşünmek yanlış olmayacaktır.”

“LGBT mahpusların hapishanelerde karşılaştığı başlıca zorluklardan birini kendilerinin şikayetlerinden de anlaşılacağı gibi tecrit edilmeler oluşturmaktadır. Hapishanelerde az sayıda bulunan LGBT mahpusların güvenlik gerekçesiyle tecrit edildiğine dair bilgiler ve bu konuda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından verilmiş bir de mahkumiyet kararı vardır. Maltepe ve Eskişehir dışarıda bakıldığında LGBT mahpuslar her hapishanede ortalama 3 kişi olarak tutulmaktadır. 5 LGBT mahpus tamamen tektir. Bu rakamlar LGBT mahpusların büyük bir çoğunluğunun tecrit edildiğinin ifadesidir.”

LGBT HAPİSHANESİ Mİ GELİYOR? 

Derneğin açıklamasında “Bakanlığın verdiği cevaptan anlıyoruz ki ‘LGBT durumunda bulunan hükümlü ve tutuklular için özel tip ceza infaz kurumunun yapılması planlanmaktadır.’ LGBT mahpuslar için tek bir hapishanenin yapılması ve 79 LGBT mahpusun burada toplanması olumsuz sonuçlara da yol açabilecektir. Türkiye ’nin bir çok hapishanesinde ailesiyle ya da kendi sosyal çevresiyle aynı ilde tutulmakta olan insanlar hapishanenin yapılacağı bir mekana toplanacaktır. Bu durum LGBT mahpusların kendi sosyal yaşam ortamlarından koparılması anlamına gelecektir. Bunun yanısıra burada tutulmakta olan insanların damgalanma durumu daha da boyutlanacaktır” denildi.

Kaynak: radikal.com.tr

İlişkili İçerik