Muş Cezaevinden Tünel Bulundu gerekçesiyle Sürgün

Salı, 24 Ekim, 2017

 

Muş E Tipi Cezaevi’nde, 1 Ekim 2017 günü mahpusların hepsi, bir havalandırmaya çıkarılarak sabahın erken saatlerinden akşam 21:00 civarına kadar arama yapıldı. Aramanın sonuçlanmasının ardından bu koğuşta bulunan 16 kişi, iki ayrı ring aracına konularak değişik cezaevlerine sürgün edildi. Sekiz kişinin bulunduğu ring araçlarından birinde bulunan Davut Sönmez, Selahattin Nergiz ve Faik Güneş, Tokat T Tipi Cezaevi’ne ve Eşref Işık ise, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne konuldular. Bu ring aracında bulunan Cihan Yıldıran, Yunus Bilir, Mesut Sancı ve Bilal isimli mahpusların ise, hangi cezaevlerine götürüldüğü bilinmiyor. Ayrıca diğer ring aracına bindirilen 8 kişinin de hangi cezaevlerine sürgün edildiğinden haber alınamıyor.

Murat Padır, 15 Ocak 2016 günü tutuklandı ve Batman M Tipi Cezaevi’ne konuldu. Orada çocuk koğuşu olmadığı için bir ay sonra Mardin E Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Murat Padır, o günden bu yana (yani neredeyse iki yıldır) ne ile suçlandığını bilemeden cezaevinde bulunuyor. Hakkında herhangi bir iddianame yok. Bunun nedeni olarak da, kendisinin tutuklanmasını isteyen savcı ve tutuklayan hakimlerin Fetullah yanlısı olduğu için tutuklanmaları ya da görevden alınmaları gösteriliyor. Nitekim dosyaya bakan savcı, şimdiye kadar üç kez değiştirilmiş.

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nden gönderilen Eylül 2017 Hak İhlalleri Raporu’nda, açık görüş günü ya da tadilat var, denilerek sohbet hakkının engellendiği; havalandırma kapılarının geç açıldığı; dilekçeleri olan kişilerin revire çıkarılmadığı; hem 11 Eylül, hem de 12 Eylül günü genel arama yapıldığı; şebeke suyunun değil içmeye, yıkanmaya bile uygun olmadığı; AYM ve AİHM için gereken dilekçelerin verilmediği; Adalet Bakanlığı’na gönderilen dilekçelere yanıt alamadıkları belirtiliyor. (Maddelerden biri de sansürlenmiş!)

Alanya L Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Bozkurt, 3 Temmuz 2015 günü bir grup insanla birlikte gözaltına alındıktan sonra, tutuklandı. Halen iddianameleri yazılmayan ve ne ile suçlandığını henüz bilemeyen Mehmet Bozkurt’un, bana gönderdiği mektubun kimi yerleri, Cezaevi Disiplin Kurulu’nun ilgili kararıyla sansürlenmiş.

Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Zafer Yıldız, Besta’da geçen günlerde yıldızlara ulaşan Cafer Yıldız’ı saygıyla anıyor. Yine aynı cezaevinde bulunan Mesut Demir ise, Hakkari’de insansız hava araçlarıyla öldürülen Mehmet Temel’in ailesine taziye dileklerini gönderiyor. Mesut Demir, pek çok arkadaşının nerede olduğunu kaybetmiş ve haber alamıyor. Demir, Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde ve onlardan mektup bekliyor.

Yedi aydır cezaevinde bulunan ve bir yıl onbeş gün hapis cezası alan Serdar Tek, önce Kürkçüler E Tipi, sonra Kürkçüler F Tipi Cezaevinde kaldıktan sonra Doğan Kahraman, Efekan Yılmaz, Bayram Adıyaman, Serhat Yıldız ve Ömer Bilgili ile birlikte Ermenek M Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmiş. Serdar Tek, mektup gönderdiği pek çok kişiden cevap alamadığını belirtiyor; arkadaşları kendisinin tahliye edilmiş olduğunu sanıyor herhalde.

Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi’ndeki siyasi mahpusların hepsi bir odada kalıyor. Sadece İzzet Tekin tek kişilik odada bulunuyor. Burada kalan mahpusların kitapların çoğuna el konuldu, görüşler yarım saate indirildi, görüş yerinde ve odada fotoğraf çekimi yasaklandı, geceleri arama bahanesiyle baskın yapılıyor, cezaevi yönetimine yazılan dilekçelere cevap verilmiyor, revire gidişlerde gardiyanların provokatif hareketleri de söz konusu.

Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde bulunan Selahattin Genç’in 30 yaşındaki oğlu Nesim Genç, bir trafik kazasında yaşamını yitirdi. Selahattin Genç’in oğlunun cenazesine katılmasına izin verilmedi. Çünkü devlet, ilçe nüfusundan bile fazla asker ve polisin olduğu İdil’de güvenliği sağlayamazmış…

Ceyhan M Tipi Cezaevi’nden gelen bir mektupta, “Cezaevindeki insanlık dışı muamele karşısında 3 Temmuz 2017 tarihinden itibaren 2-3 kişilik gruplar halinde, 5’er günlük açlık grevine başlıyoruz” deniliyor. Mektup yeni tarihli (8 Ekim 2017) olduğu için açlık grevinin yapılıp yapılmadığını anlayamadık.

İskenderun’dan dört ay kadar önce, Siverek T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Mehmet Turan, bağımsız kişilerin bulunduğu odalardan birine konulmuş. Siyasi bölümdekilerin yanına gitme istekleri, idare tarafından şimdiye kadar yerine getirilmemiş. Bu konuda siyasi mahpusların kendisine yardımcı olmasını istiyor.

İstanbul’da yaşamakta olan Kerem İmrak, memleketi olan Muş’a tatil amaçlı gittiğinde tutuklandı ve Muş E Tipi Cezaevi’ne konuldu. Yaklaşık iki yıldır tutuklu olan okurumuzun iddianamesi henüz yazılmadı. Bu arada, kendisi Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmiş bulunuyor.

Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Bekir Şimşek, Hacı Demir, Çağdaş Aydoğdu Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne; Gökhan Kaya ve Güven Usta ise, Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne 28 Eylül 2017 günü sürgün edildi. Mahpuslar sürgün edildikleri için üç günlük açlık grevi yapınca, haklarında soruşturma açıldı. Bu arada, Tekirdağ’da bırakılan eşyaları henüz İzmir’e getirilmedi.

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Bülent Şamcı ve Metin Doğan, bir hastalık nedeniyle, yaşamını yitiren İbrahim Kanat’ın ailesine başsağlığı dileklerinde bulunuyor.

Bafra T Tipi Cezaevi’nde bulunan Selahattin Demir, ablasının vefatı üzerine kendisine içeriden ve dışarıdan gönderilen taziye mesajlarına çok teşekkür ediyor.

SON DAKİKA: Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hüseyin Özsoy, “19 yılı bulan İmralı tecridinin son bulması, aile-avukatı, bağımsız bir heyetin İmralı adasına gidip görüşme yapması talebiyle, uyarı amaçlı 3 günlük açık grevini başlatmış bulunuyoruz. Taleplerimize doğru yaklaşılmadığı taktirde eylemlerimizi derinliğine, genişliğine büyüterek devam edeceğimizi belirtmek istiyoruz” diyor.

MEKTUBU GELENLER:

Mehmet Bozkurt – Alanya L Tipi Cezaevi

Selahattin Demir – Bafra T Tipi Cezaevi

Mesut Demir – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi

Zafer Yıldız – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi

M. Emin Ado – Ceyhan M Tipi Cezaevi

Serdar Tek – Ermenek M Tipi Cezaevi

A. Selam Süsin – Kalkandere L Tipi Cezaevi

Hüseyin Özsoy – Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi

Recep Çitikbel – Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi

Kerem İmrak – Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Raşit Dörtyol – Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Gökhan Kaya – Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi

Murat Padır – Mardin E Tipi Cezaevi

Mehmet Turan – Siverek T Tipi Cezaevi

Ejder Dağ – Ş.Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi

Zülfikar Gençer – Ş.Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi

Bülent Şamcı – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

İbrahim Kul – Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi

 

Posta Kutusu: 253 / Yenişehir – ANKARA

kaynak: Özgürlükçü Demokrasi

İlişkili İçerik