Özgür Gazeteciler İnisiyatifi,168 gazetecinin cezaevinde olduğunu açıkladı

Salı, 5 Aralık, 2017

DİYARBAKIR - Özgür Gazeteciler İnisiyatifi, Kasım ayında 168 gazetecinin cezaevinde olduğu, 7 gazetecinin gözaltına alındığını, 28 gazeteci ile 1 haber ajansı hakkında dava açıldığını duyurdu. 

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), Kasım ayında basına yönelik yaşanan hak ihlalleri raporunu İnsan Hakları Derneği (IHD) Diyarbakır Şubesi Vedat Aydın Konferans Salonu’nda düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Raporu, ÖGİ Sözcüsü Hakkı Boltan okudu. Raporu, Kürtçe ve Türkçe okuyan Boltan, ortaya çıkan sonucun basın karnesi olduğunu vurguladı. 
 
‘BASINA YÖNELİK SALDIRILAR ARTIYOR’
 
Özgür Ülke gazetesine yapılan saldırının yıldönümünün geride bırakıldığını, bu olayın Türkiye'nin basın özgürlüğü karnesinin düzeyini gösterdiğini söyleyen Boltan, “23 yıl önce karanlık ve paramiliter güçler 3 Kasım 1994'de Özgür Ülke gazetesine bomba koyup patlattılar. Bina harabeye döndü ve gazeteci Ersin Yıldız katledildi. Saldırganlar gazeteyi bitirmek için bu saldırıyı yaptılar. Ancak istedikleri olmadı. Gazeteye olan destek büyüdü ve kesintiye uğramadan yayın hayatını o saldırı itibarı ile devam ettirdi” diye konuştu.
 
‘BASIN HALA HEDEFTE’ 
 
Günümüzde özgür basına yönelik saldırıların artarak devam ettiğini sözlerine ekleyen Boltan, şöyle devam etti: “Bugün de devlet ve hükümetin gazetecilere ve gazeteciliğe yönelik amacı ve hedefi değişmemiş. Hatta artarak devam etmekte. Bu hükümet ve devlet geçmiş tarihte olduğu gibi özgür basını hedef haline getirmekte ve çok yönlü saldırmakta. Bu saldırılarda bu gün fazlasıyla gazeteciler saldırıya uğruyor, araçları kırılıyor, el konuluyor, gözaltına alınıyor, haklarında davalar açılıyor ve zindana atılıyorlar.” 
 
168 GAZETECİ TUTUKLU
 
ÖGİ tarafından hazırlanan raporu okuyan Boltan şunları söyledi:
 
* Toplamda 168 gazeteci şu anda zindanlarda 
* 7 gazeteci gözaltına alındı. 
* 4 gazeteci tahliye edildi. 
* 28 gazeteci ile 1 haber ajansı hakkında dava açıldı.
* 31 gazeteci yargılandı. 
* 17 medya kuruluşunun yayını RTÜK’ten çıkartıldı ve yayın hakkı iptal edildi. 
* 3 gazeteciye 4 yıl 9 ay hapis cezası, 3 gazeteciye ise 106 bin TL para cezası verildi. 
* 1 gazeteci bıçaklı saldırıya uğradı
* 1 TV kanalına baskın yapıldı 
* 1 gazeteci öldürüldü. 
 
‘TÜRKİYE KRİZLERDEN KURTULAMAZ’
 
Suriye sınırında Haşdi Şabi birliklerinin DAİŞ’e yönelik başlattığı operasyonu takip ettiği sırada öldürülen gazeteci Rana El Uceyli’nin ailesine başsağlığı dileyen Boltan, Uceyli ile birlikte yaralanan kameramana da şifa dileklerinde bulundu. Boltan son olarak, basına yönelik yapılan tüm saldırıları kınadıklarını ifade ederek, “Gazeteciler serbest kalmadan Türkiye krizlerden kurtulamaz” dedi.