Özgür ve Lorin'in Annesi Mülkiye İçin Adalet Bakanlığı Umudu

Mülkiye Demir Kılınç (31), teknik takibe takılan bir inşaat işçisine 3 yıl önce sattığı kitaplar nedeniyle örgüte yardım ve yataklık etmek iddiasıyla suçlandı.

Yargıtay tarafından cezası onandığı zaman hamile olan Mülkiye 19 Mayıs'ta 5 aylık ikiz bebekleri Özgür ve Lorin ile cezaevine girmeye hazırlanıyor.

Mūlkiye'nin cezaevine girmemesi için imza kampanyası başlatılırken genç anne dūn çocuklarıyla gittiği Ankara'da Adalet Bakanlığı yetkilileriyle görüştü.

Vatan'ın haberine göre, Kılınç'ın cezaevine girmemesi için Adalet Bakanlığı aileye çözüm bulacaklarına dair söz verdi.

YENİDEN YARGILANIRSA CEZA KALKACAK

Mülkiye'nin ikizleri büyüyene kadar cezasının bir kez daha ertelenmesi nin yapılabileceği öğrenilirken davanın Adalet Bakanlığı tarafından kanun yararına bozulup yeniden yargılama yapılması da düşūnûlüyor.

Yeniden yargılama durumunda ceza kalkacak, şahitler yeniden dinlenip yeniden yargılama yapılacak.

ÖZGÜR VE LORİN ANNELERİYLE TBMM'DE

Kitap sattığı için 'terör örgütüne yardım ve yataklık yaptığı' iddiasıyla aldığı 2 yıl 1 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onanan 32 yaşındaki Mülkiye Demir Kılınç, eşi Ahmet Kılınç ve 6 aylık ikizleri Özgür ve Lorin ile birlikte HDP grup toplantısına katıldı.

HDP Grup Toplantısı’nda konuşan Mülkiye Demir Kılınç’ın eşi Ahmet Kılınç, “Biz öpmeye kıyamıyoruz çocuklarımızı. 2 yıl 1 ay cezaya herhangi bir çözüm bulunmuyor ve bu çocuklar 19 Mayıs'ta anneleri ile birlikte cezaevine girecek. Biz gözümüzden sakınıyoruz, 19 Mayıs'ta bizi bir kabus bekliyor.” diye konuştu.

Mülkiye Demir Kılınç, hikayesinin biraz tanıdık bir hikaye olduğunu söyledi. Bu süre sonunda insanların duyarlılığını gördüğünü belirten Kılınç, “Farklı çevrelerden destek olanlar çıktı, bu kadar ilgi, sahiplenmeyle bir şeylerin değişeceğine inandım. Ceza infaz savcısına gittik, erteleme talep ettik, net kararını cuma günü öğreneceğimizi söyledi. Anladığım kadarıyla bir erteleme çıkmayacak. 19 Mayıs'ta bizim ertelememiz bitiyor ve bize cezaevi yolu görülüyor. Buradan sesleniyorum; kim sesimi duyuyorsa, yetkili merciler neresi ise bu kadar absürt bir dosya ile bu çocuklarla hapse girmek utanç verici. Artık en azılı katiller bile elektronik kelepçelerle dışarıda. Bir çözüm bulunabilir. Buradan sesimizi duyacak varsa adil yargılama talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

İstanbul Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) çalışanı Mülkiye Demir Kılınç hakkında İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Terör örgütüne yardım ettiği' gerekçesiyle açılan davada verilen 2 yıl 1 ay hapis cezası Yargıtay'ca onanmıştı. Kılınç, Mayıs ayında 5 aylık ikizleriyle birlikte cezaevine girecek.

(Vatan/ajanslar)

Kaynak: baskahaber.org

İlişkili İçerik