Şakran Çocuk Hapishanesi hamile kız çocuğu sürgün etti!

Şakran Cezaevi’nde 18 yaşından küçük hamile çocukların maruz kaldıkları işkencelerin basına yansımasının ardından olayda adı geçen çocuklardan biri sürgün edildi. Şakran Cezaevi’nde geçtiğimiz nisan ayında mektup aracılığı ile maruz kaldıkları insanlık dışı uygulamaları anlatarak, kamuoyunun dikkatini çeken kız çocuklarından biri sürgün edilirken, üçü ise tahliye oldu.

Mektubun ardından Şakran’a giderek incelemelerde bulunan ÖHD ve ÇHD’li avukatlar, hamile kız çocuklarının tedavisinin yapılmadığını belirterek, 3 kişilik hücrelerde 6 kişi kaldıklarının bilgisini vermişti. Adli tutsaklara yönelik insanlık dışı uygulamalar ortaya çıkmıştı ÖHD ve ÇHD’li avukatların incelemeleri sonucu siyasi mahkûmlara yapılan işkenceler ile adından sıkça söz edilen Şakran Cezaevi, adli mahkûmlara da yine aynı insanlık dışı muameleyi gösterdiği ortaya çıkmıştı. Hamile kız çocukları ile görüşen avukatlar, hamile çocuk tutsakların ağrısı olduğu halde gardiyanlara haber vermesine rağmen “6 kişi olmadan hastaneye göndermiyoruz” denilerek hücreden çıkarılmadığını, hasta olan ve ayağa kalkamayacak durumda olan çocuk tutsakların sayım sırasında yataktan kaldırılıp ayakta sayım vermeye zorlandığını, 3 kişilik koğuşlarda çoğu zaman 6 kişi kaldığını ve bebekli olanlar dahil iki kişi bir yatakta yatmak zorunda kaldığını söylemişti. Kadınların tepkisine karşı sürgün kararı Olayın medyaya yansımasının ardından hemen her yerde kadınlar sokaklara dökülerek durumu protesto etmiş ve Şakran Cezaevi yönetimini teşhir etmişti.

Şakran Cezaevi yönetimi ise tepkiler üzerine hukuksuz uygulamalara maruz kalan Y.Ö. adlı kız çocuğunu Denizli Açık Cezaevi’ne sürgün etti. 27 Nisan tarihinde olayın ortaya çıkmasının ardından ÖHD olarak konunun takipçisi olduklarını söyleyen avukat Fatma Demirer, ” 5’inci görüşmemiz sırasında kızlardan 3’ünün tahliye olduğunu birinin ise Denizli’ye gönderildiğini öğrendik. Biz buna sürgün diyoruz. Çünkü devlet ve devletin kurumları cezaevinde yaşanan hak ihlallerinin bir kamuoyu oluşturmasını istemiyor” dedi.

‘Kamuoyu oluşması sayesinde bazı insanlık dışı uygulamalar kalktı’ Cezaevindeki hak ihlalleri konusunda politik tutsakların örgütlü tavır sergilediğini fakat adli tutsakların haklarını bilmediklerini ve cezaevi yönetimi karşısında mağdur olduklarını söyleyen Fatma, “Bu anlamda Şakran açıldığı ilk günden beri hak ihlalleri ile anılan bir cezaevi oldu. Kamuoyu oluşması sayesinde gece tutsakların uyandırılarak, “Yaşıyor musun” diye sorulması gibi bazı uygulamalar kalktı ama bizim çocuklarla bağlantımız kesildi” diye konuştu. ‘Sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz’ Fatma son olarak sürecin takipçisi olacaklarını ifade ederek, “Hak ihlallerini dile getiren insanları ne kadar uzağa sürerlerse bundan kaçabileceklerini sanıyorlar. Biz ÖHD olarak ezilenlerin, ötekileştirilenlerin, tutsakların sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: www.bestanuce7.com