'Savunmanı arkadaşına yazdır'

Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla cezaevinde tutuklu bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın elektronik daktilo talebini reddetti. Mahkeme kararında, Kozağaçlı’ya savunmasını bir arkadaşına yazdırması önerisinde bulunurken, kendisine elektronik daktilo verilmesi durumunda diğer tutuklu ve hükümlülerin de benzer taleplerde bulunacağını kaydetti. 
ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Kozağaçlı cezaevi idaresinden, hakkındaki soruşturmayla ilgili olarak savunmasını hazırlamak ve diğer yazışmalarını yapabilmek için bilgisayar talebinde bulundu. Ancak talep idarece kabul edilmedi. Kozağaçlı’nın klasik daktilo talebi de, ‘daktilo’nun tellerinin tehlike yaratabileceği’ gerekçesiyle reddedildi. Kolundaki platin nedeniyle yazma güçlüğü çeken Kozağaçlı bunun üzerine elektronik daktilo istedi ancak, yine ret yanıtı aldı. 

Savcı itiraz etti, daktilo gitti 

Kozağaçlı ret kararı nedeniyle Kocaeli İnfaz Hâkimliği’ne başvurdu. Hâkimlik, Kozağaçlı’ya elektronik daktilo verilmesinde bir sakınca olmadığına karar verdi. Hâkimliğin kararına KocaeliCumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi itirazı yerinde bulup daktilo verilmesi kararını iptal etti. Mahkeme kararında şunları yazdı: “Daktilo ile internet bağlantısı bulunmayan bilgisayar benzer nitelik taşıyor. İzin verilmesi halinde tüm tutuklu ve hükümlüler benzer talepte bulunabilir. Rahatsızlığı olan hükümlü ve tutuklunun bir arkadaşına savunmasını yazdırması mümkün. Daktilo parçaları güvenlik açısından riskli.” ÇHD Genel Sekreteri Hüseyin Aslan da karara tepki göstererek, “Kararı hukukdışı buluyoruz” dedi.

Kaynak: radikal.com.tr

İlişkili İçerik