Soğuklarda üşüyen yürekleri ısıtanlar!!! ‘’GÖRÜLDÜ’’

 

 

 

 

 

Tüm halklara özgür yaşamı armağan etmeye her zamankinden daha yakınız.

 

Yine soğuk bir kış günü ve yıllarını halkların onurlu özgürlüğüne adamışlar bizlerin umutlarını yüksek tutmaya devam ediyor. Tutsak rehineler olsalar da, halkların özgürlük talepleri için mücadele aşkını yitirmeyenlerden büyük anlam ifade eden kartlar almak, bizleri çok mutlu ediyor.

 

Adalet bakanlığı Edirne F Tipi yüksek güvenlikli kapalı ceza infaz kurumu mektup okuma komisyonu tarafından ‘GÖRÜLDÜ’ mühürlü zarfı açmak da beni oldukça etkiledi. Halkın seçtiklerine biçilen deli gömleği misali, ilk önce biraz duraklamak zorunda kaldım. Bu nasıl bir sistem anlayışıdır ki, halkın seçilmişlerini bu tür cezaevlerinde senelerdir tutuyor???

Her yılbaşında olduğu gibi 2020 yılına girerken de cezaevlerinde rehin tutulan siyasi tutsak arkadaşlarımıza çok sayıda yılbaşı kartları göndermiştim. Kartların üzerindeki fotoğraf ile yazdığım metin hep aynıydı. Çünkü kadın ve erkek ayırımı yapmam bu değerli insanlara karşı büyük bir saygısızlık olurdu...Ancak, gönderdiğim bu kartların kaç kişinin eline ulaşabileceği gerçekten çok belirsiz. Şimdiye kadar bir arkadaşım görüşe giden ailesiyle gönderdiğim kartı aldığını, sevincini ve selamlarını iletmişti.

Ülkemizden binlerce kilometre uzaklarda olsak da, sokakta geçen polis arabasının sirenleri ve kapımızın zilinin çalınması bizi hep ürkütür, korkutur. Büyük bir telaşa düşerek, ’’Ne oldu, Kim geldi?’’ sorularıyla bir süre çaresizce etrafımıza bakıp, dururuz. Bugün de yine aynı duygularla kapının zili çalınca, önce şaşırdım, sonra kapıyı açıp, kimin geldiğine baktım. Merdivenlerden gelen postacıydı ve elinde bir zarf vardı. Ama ben hala korku ve telaşım üzerimde postacıya bakarken,’’ Gül Güzele bir mektup var. Buyurun ama önce şuraya bir imza attın’’ deyince imza atmam gereken yere imza attım ve mektubu elime aldım. Mektuba bakınca, üzerindeki ad ve adresi gördüğümde korkularımın, çelişkilerimin yerini sevinç ve heyecan büründü. Zarfı açarken, kartı incitmemek için dikkatlice açtım ve Adalet bakanlığı Edirne F Tipi yüksek güvenlikli kapalı ceza infaz kurumu mektup okuma komisyonu tarafından ‘GÖRÜLDÜ’ mühürlü kartı okumaya başladım:

 

Merhabalar Güzel arkadaş,

Öncelikle size ve değerli ailenize sevgi ve saygılarımı sunarım. Soğuk kış gününde çok uzaklardan gönderdiğiniz dayanışma kartı içimizi ve hücremizi ısıttı. Yüreklerinizin daima burda bizlerle olduğunu görmek bizlere güç katıyor. Dayanışma ve duyarlılığınız için teşekkür ederim.

Bizler gayet moralli ve dirençliyiz. Halkımızın haklı taleplerine ulaşabilmesi için, asil demokratik siyaset mücadelemizi yüksek bir gururla sürdürmeye devam ediyoruz.

Tüm halklara özgür yaşamı armağan etmeye her zamankinden daha yakınız.

Bu gerçeklikle yeni yılınızı kutluyor, umudun, direnişin sıcaklığıyla özgür yarınlarda buluşmayı diliyorum.

Selam, sevgi ve saygılarımla...

 

Abdullah Zeydan, Edirne Cezaevi, 12.01.2020

İlişkili İçerik