Sürgün mevsimi başladı

Kocaeli T Tipi cezaevleri hakkındaki betimlemelerimiz sürerken, Kocaeli 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan 22 siyasi tutsak, Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Cengiz Ayar, Ali Çabuk, Burhan Çirik, Hamdin Demirkıran, Kutsi Çağış, Nizamettin Karaağar, Şükrü Akbaş, Mahsum Akbaş, Taner Çakmak, İshak Canbay, Ahmet Korhan, Emrah Bozkuş, İdris Başaran, Kazım Çalışır, Yaşar Oğul, Menaf Osman, Hüseyin Akman, İrfan Ataş, Kenan Kayacan, Hakan Gölünç, Adem Şenyurt ve Mücahit Yürek, artık Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’ndeler.

Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Dursun Kaş, ağır hasta olan yaşlı annesini ziyaret etmek için mazeret izni için başvurdu; ancak “disiplin suçları var” ve “mazeret iznini kullanmasının tehlike doğuracağı” gerekçesiyle, başvurusu reddedildi. Oysa 5275 sayılı yasada yapılan 24 Nisan 2012 tarihli değişikliğin 94/2. maddesine göre, hükümlülere de birinci derece yakınlarından ağır hasta olan ve vefat eden akrabaları için mazeret izni kullanma hakkı tanındı. Bu hakkı, her nedense Ergenekon, Balyoz davası sanıkları kullanabilirken, şimdiye dek, -tek ama tek- bir devrimci tutsak bile, bu hakkı kullanamadı. Bu durumu, bari yasaya da yazsaydınız. Bu ne biçim vicdansızlıktır!

Afyonkarahisar M Tipi Cezaevi’nde bulunan Murat Çiftçi, Osman Gül ve Hüseyin Güloğlu Afyonkarahisar E Tipi Cezaevi’ne; Mehmet Güler, Mehmet Turgay, Sıddık Kara, M. Zeki Karataş, Kutbettin Çoban Dinar T Tipi Cezaevi’ne ve Yusuf Orak, Ozan Kısa, Seyithan Akyüz ve Süleyman Turgut ise Isparta E Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.

Ceyhan M Tipi Cezaevi’nde bulunan Fırat Can, Ramazan Kıran, Doğan Uzunyol, Feridun Demir, Feridun Kurt, Yılmaz Yıldız, Dündar Elçiçek, Nurettin Çelebi, 2 Mart 2014 günü Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne; Muharrem Alver ise Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne konulurken, insanlık-dışı çıplak arama saldırısına uğrayan okurlarımız PKK davasından olduklarını ve 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne gitmek istediklerini söylediler; ancak bu talepleri -en azından şimdilik- kabul edilmedi.

M. Hadi Can, önce konulduğu Bolu T Tipi Cezaevi’nde çok ağır baskılar gördü. Daha sonra sürgün edildiği Bolu F Tipi Cezaevi’nde de iki kez darp edilen okurumuz, daha sonra yeniden Bolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Orada da uyduruk gerekçelerle 30 gün hücre cezası ve 3 ay etkinliklerden men edilen M. Hadi Can, şimdi de Karabük T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmiş bulunuyor. Arkadaşlarının dikkatine!..

Bolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımızdan Yılmaz Aslan, Felemez Tekel, Ahmet Doğan, Çorum L Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Arkadaşlarına duyurulur.

Derik Cezaevi’nde bulunan okurlarımızdan Hakan Taşdemir, başka bir cezasının onaylanması nedeniyle Mardin E Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Arkadaşlarına duyurulur.

Afyon’a bağlı Dinar T Tipi Cezaevi’nde bulunan M. Şirin Durdu, ailesinin bulunduğu Adana, Adıyaman, Antep civarındaki bir cezaevine sevkini istiyor. 21 yıldır cezaevinde bulunan ve içerideyken ölen annesiyle vedalaşamayan ve şimdi de ölümcül bir kanser tedavisi görmekte olan babasının ziyarete getirilebileceği bir cezaevine sevk isteğini kabul etmek kadar insanca bir yaklaşım, neden gösterilmiyor?

Bafra T Tipi Cezaevi’ndeki İbrahim Halil Korkmaz, Urfa’ya bağlı Birecik A-3 Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Cezası bir yılın altına düşen ve kendi parasıyla ancak 6 ay sonra sevk edilebilen; dahası kitap ve gazete ihtiyacı olan okurumuz, arkadaşlarını ziyaretine bekliyor!

Amasya E Tipi Cezaevi’nden Melih Gürler’in göndermiş olduğu 1 doları aldım. Teşekkür ediyorum ama döviz büfesi “bu geçersiz” dedi (!)

Newroz kartları gelmeye başladı. Hepsine teşekkür ediyor; biz de sizlerin Newroz’unu şimdiden kutluyoruz!

Gebze M Tipi Cezaevi’nde bulunan Meryem Soylu ananın, şehit üç evladı için bir kitap çalışması yapmak istediğini duyurmuştuk. Bu konudaki anıların gönderileceği adreste Meryem Soylu’nun adı yerine evlatlarından birinin adını yazmışım. (Yakında akıl hastanesine yatırılırsam, kimse şaşırmasın!) Adresi tekrar yazıyorum: Meryem Soylu / M Tipi Cezaevi / Gebze - KOCAELİ

ANNEM İÇİN AÇLIK GREVİ!

Türkiye’de onlarca tutuklu gazeteci var. Annem Füsun Erdoğan onlardan biri. Diğer gazeteciler, avukatlar, sendikacılar ve öğrenciler gibi polis ve savcı komplosuyla tutuklandı. Güvenilmez ilan edilip kapatılan Özel Yetkili Mahkemeler’den birinde yargılandı. Ağırlaştırılmış müebbetin yanı sıra binlerce yıl ağır hapis cezasına mahkum edildi. Adil bir biçimde yargılanmadı ve hiçbir delile dayanılmaksızın cezası verildi.

Annemin yaşadığı adaletsizliğe ve tutuklu gazeteciler gerçeğine dikkat çekmek, müdahil olmaya çağırmak amacıyla üç gün sembolik bir açlık grevi yapacağım. İyiden, doğrudan, insan haklarından ve onurundan yana olan vicdan sahibi herkesi benim yanımda olmaya çağırıyorum.

Adalet çığlığımı duyun. Annem için özgürlük istiyorum. Dayanışmaya, sahiplenmeye, müdahil olmaya çağırıyorum. Yarın sıra size gelebilir.

Aktaş Erdoğan

MEKTUBU GELENLER:

Meryem Soylu - Gebze M Tipi Cezaevi
Murat Çiftçi - Afyonkarahisar E Tipi Cezaevi
Melih Gürler - Amasya E Tipi Cezaevi
Zeki Kayar - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Mahmut Bilgiç - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Nizamettin Mahmutoğlu - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
İ. Halil Korkmaz - Birecik A3 Tipi Cezaevi
Fatih Güler - Beycuma M Tipi Cezaevi
Bülent Buluç - Çorum L Tipi Cezaevi
Halis Tekin - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Ferhat Önder - Edirne F Tipi Cezaevi
Bülent Öztürk - Edirne F Tipi Cezaevi
Lütfi Yavuzaslan - Edirne F Tipi Cezaevi
Suat Yaşar - Erzurum E Tipi Cezaevi
İlhan Örbeyi - Erzurum E Tipi Cezaevi
İdris Özdemir - G. Antep H Tipi Cezaevi
Cengiz Ece - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Necmettin İnan - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Cengiz Ayar - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
İdris Başaran - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
A. Menaf Osman - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
M. Hadi Can - Karabük T Tipi Cezaevi
Mehmet Develi - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Veysel Yakar - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Kahraman Güvenç - Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi
Şahabettin Demir - Oltu T Tipi Cezaevi
Dursun Kaş - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Fırat Can - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Kurtuluş Atalay - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ali Fuat Kop - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Gülnaz Akkurt - Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi
Erkan Özdemir - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Kazım Benek - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Engin Bulut- Edirne F Tipi Cezaevi     

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik