Sürgün ve sevk mevsimi

Mehmet Başçı, 2005 yılında bir patlama sonucu ağır şekilde yaralandı ve bir bacağı kesildi. Ardından tutuksuz olarak yargılanmaya başlandı; ancak 2012 yılında tutuklanarak cezaevine konuldu. Ardından altı cezaevi gördü: Metris T Tipi Cezaevi, İnebolu M Tipi Cezaevi, Tekirdağ T Tipi Cezaevi, Tekirdağ F Tipi Cezaevi ve 2013 yılında Metris R Tipi Cezaevi. Tedavi amaçlı olarak gönderildiği Metris R Tipi Cezaevi’nden, yeniden Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne geri gönderilen okurumuz, “Ben sevk talebinde bulunmadım. Beni, Tekirdağ’a sürgün ettiler. Arkadaşlarımın dikkatine!..” diyor.

Değişik cezaevlerinden, adli tutukluların kaldığı Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen siyasi tutsaklar, ya aynı kampüs içinde bulunan F Tipi cezaevlerine ya da siyasi tutsakların bulunduğu başka cezaevlerine sevk edilme istekleri 1.5 yıldır yerine getirilmediği için dönüşümlü açlık grevine başladılar.

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Beytullah Arslan, 7 ay önce kendi isteği dışında Kandıra 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Okurumuz, adli tutuklularla kalmak istemediğinden, siyasi tutsakların bulunduğu bir cezaevine sevkini istedi. Adalet Bakanlığı, okurumuzun Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk edilebileceğini yazılı olarak bildirmesine rağmen, bunun yerine getirilmemesi üzerine, sevkinin gerçekleştirilmesi için açlık grevine başlamış bulunuyor.

Metris 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Zeki Yıldırım, Ulaş Deniz, Uğur Işık Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne; Mahsum Dima ve Maşallah Eren ise Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Arkadaşlarının dikkatine!

Muş E Tipi Cezaevi’nde bulunan PKK ve PAJK davasından tutuklu bulunanlar Rojava ve Şengal için kendi aralarında düzenledikleri yardım kampanyasında 1600 lira, 6 televizyon, 1 buzdolabı, 1 masa ve sandalyeleri, 22 battaniye, 20 bidon-su kovası, 15 çuval dolusu giyim eşyası ve çok sayıda bulaşık malzemesini ilgili kurumlara ilettiler.

Amasya E Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, Şengal ve Rojava’daki halklarımıza iletilmek üzere iki buzdolabını gönderdiler. Önümüzdeki günlerde de iki buzdolabı ve iki televizyon göndermeyi planladılar.

Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız Rojava ve Şengal’deki halkımız için başlatılan yardım kampanyasına giyecek elbiseler ve 5 çift spor ayakkabı ile katıldılar. Buradaki okurlarımız, ayrıca DTK eşbaşkanlıklarına seçilen Hatip Dicle ve Selma Irmak’ı kutluyorlar!

Ümraniye E Tipi Cezaevi’nde bulunan Hayâl Arslan, Şengal ile dayanışmak amacıyla içinde deterjan, ıslak mendil, kağıt havlı, banyo sabunu ve bebek bisküvileri bulunan bir koliyi, DBP il örgütüne yolladı. Okurumuz, ayrıca, 14 Eylül 2013 günü, Rojava’da şehit düşen MLKP üyesi Serkan Tosun’u şehadet yıldönümünde saygıyla anıyor.

Elbistan E Tipi Cezaevi’nde bulunan PKK, PJAK ve MKP’li tutsaklar, kendi aralarında topladıkları battaniye ve giyim malzemeden oluşan 34 çuvalla HDP’nin Elbistan ilçe örgütünün Êzidî halkımız için organize ettiği yardım kampanyasına katıldılar.

Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nde başta sağlık ve yemek koşulları olmak üzere pek çok sorun yaşanıyor ve cezaevi yönetimi bunları çözmek yerine, daha da ağırlaştırıyor.

Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan İdris Çalışkan, kendi isteğiyle, İzmir’deki Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Arkadaşlarının dikkatine...

Karaman M Tipi Cezaevi’nde bulunan Selahettin Kılınç ve Ferhan Mordeniz, kendi istekleriyle Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk edildiler. Arkadaşlarının dikkatine!

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Emine Aşkara ve Meryem Ahi, kendi istekleriyle Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk edildiler. Arkadaşlarının dikkatine!

Şakran T Tipi Cezaevi’nde bulunan Sezgin Baci, Leşker Acar ve İskan Çelik, kendi istekleriyle Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk edildiler. Arkadaşlarının dikkatine!

İki ay önce, Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevki çıkan H. Mehmet Kurhan’ın sevki, 4 Eylül 2014 günü gerçekleştirildi. Arkadaşlarının dikkatine!

Geçen hafta Cizre K1 Tipi’ne sevk olduğunu haber verdiğimiz Ferhat Yiğit, Ekrem Yasak ve İbrahim Oğur, 5 Eylül 2014 gecesi tahliye oldular. Böylece, bu cezaevinde siyasi tutsak kalmamış.

Halen Bayburt M Tipi Cezaevi’nde bulunan Leyla Atabay’ın Said-i Nursi ile ilgili kapsamlı araştırma kitabı, elime ulaştı. Kendisine ve kitabı yayınlayan Sitav Yayınevi’ne teşekkür ediyorum.

Ağırlaştırılmış müebbet cezalı M. Sait Dayan’ın ilgili belgeleri, TUHAD-FED’e ulaşmamış. En kısa sürede belgelerinin gönderilmesini istiyorlar.

RESİM SERGİSİ

Şengal ve Rojava’ya yardım amaçlı bir resim sergisi yapılacak. Resimlerin en geç 1.5 ay içinde gönderilmesi gerekiyor. Konusu serbest olan bu sergiye resim göndermek isteyenler için adres şöyle:

Şilan Yüksekkaya
Kayapınar Gençlik Kültür Merkezi
Cegerxwîn Kültür Merkezi
Kayapınar - DİYARBAKIR

KİTAP ÇALIŞMASI

Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren Maraşlılarla ilgili bir kitap çalışması yapılıyor. Bu konuda, bilgi ve tanıklığı olanların katkıda bulunması isteniyor. Bilgi, anı ve benzeri yazıların sayfa sınırlaması olmaksızın gönderileceği adres şöyle:

Hüseyin Torunoğlu
E Tipi Cezaevi
B-10  Elbistan / K.MARAŞ

MEKTUBU GELENLER:

Jiyan Erdinç - Gebze Kadın Kapalı Cezaevi
Şahin Tanrıverdi - Amasya E Tipi Cezaevi
Hüseyin İdiğ - Balıkesir 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ramazan Avinç - Batman M Tipi Cezaevi
Süleyman Öztoprak - Batman M Tipi Cezaevi
Mehmet Bülbül - Çal B Tipi Cezaevi
Cemil Yavuz - Çanakkale E Tipi Cezaevi
Hasan Göksungur - Elbistan E Tipi Cezaevi
Hüseyin Torunoğlu - Elbistan E Tipi Cezaevi
Metin Usal - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Levent Döndü - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Veysi Arancak - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mahsum Dima - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Beytullah Arslan - Kandıra 1 nolu T Tipi Cezaevi
Mehmet Kardaş - Kandıra 2 nolu T Tipi Cezaevi
İdris Çalışkan - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
A. Kadir Ercan - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Cihan Yaşar - Muş E Tipi Cezaevi
Muzaffer Doğan - Silivri 1 nolu L Tipi Cezaevi
İsmail Altun - Silivri 4 nolu L Tipi Cezaevi
Haydar Demir - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
M. Sait Dayan - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Bülent Akkoyun - Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi
Orhan Şakar - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
H. Mehmet Kurhan - Şırnak T Tipi Cezaevi
Selahettin Kılınç - Şırnak T Tipi Cezaevi
Leşker Acar - Şırnak T Tipi Cezaevi
Mehmet Başçı - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Ümit - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Yüksel - Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi
Osman Başıbüyük - Tokat T Tipi Cezaevi
Hayâl Arslan - Ümraniye E Tipi Cezaevi
Seyit Oktay - Ümraniye E Tipi Cezaevi
Haydar Okan - Van M Tipi Cezaevi

Kaynak: www.gorulmustur.org