SURİYE KÜRTLERİNDEN LAMİA ASO'den MEKTUP

Dembaş

Sevgili Öykücüğüm

Mektubuma başlamadan önce senin güzel şahsında tüm değerli ailene en derin duygularımla sınırsızca selam saygı ve sevgilerimi yolluyorum.

Güzel Öykücüğüm, gönderdiğin duygu dolu mektubun elime ulaştı. Çok sevindim. Aynı zamanda çok güzel yazmıştın. Birkaç defa büyük bir heyecanla okudum. Çok zeki tatlı bir kızsın. Seni gözüm önünde canlandırdım. Aynı zamanda kafamda remini de çizdim. Tek bir cümleyle çok delal ve tatlı bir kızsın. Yakında seni tanımak görmek çok isterdim. Ama maalesef soğuk anlamsız bu dört duvarlar izin vermiyor. Ama bir gün fizikimin azad olacağına inanıyoruz. Zaten bu dört duvarların arasında ruhumuz, düşüncemiz hiçbir zaman tutsak olmadı. Ve hiçbir zamanda olmayacaktır. Ruhen düşünsel hep özgürlüğe koşuyor. Sizin güzel çocuklar için her şeyi katlanacağız. Bizim görevimiz sizin içi güzel bir yaşam kurmaktır. Ortadoğu çocuklar güzel bir yaşam hak ediyor. Bu güzel yaşam da bizim gibi insanlar yaratacaklar.

Evet hiç birimiz kanlı savaş istemiyor ama…

Ortadoğu’nun güzelliğine ve derin tarihine sahip çıkmak bu coğrafyada yaşayan halkların görevidir. Biz de bu halkın çocuklarıyız. Onlar için yolumuza sonuna kadar devam edeceğiz.

Evet güzel Öykücüğüm. Çocuk diliyle sana mektup yazmak isterdim ama ben çocuk olamadığım için büyüklerin diliyle yazıyorum. Ama bir gün yanına geldiğim zaman senin dilinle konuşacağım. Ama ana dilimle seninle konuşacağım. Kürtçe öğretmek için. Bir de anladığım kadarıyla annen Kürt baban da Türkdir. Bilmiyorum böyle hissediyorum. (…) Gerçek bizim felsefemizde halklar arasında ayrım yapmak yoktur. Tüm halkları seven saygı duyan bir felsefemiz var. Devrimci kültürün içinde (…) insanlar hiç ayrım yapmaz. Çünkü devrimci kültür tüm halkları kucaklayan bir kültürdür.

Sevgili Öykücüğüm. Mektubumu yavaş yavaş bitireceğim. Ama bitirmeden önce bunu da yazayım: Türkiye ile Suriye arasında bir anlaşma olmuş. Tutsaklar değiştirme anlaşması. Ama ne zaman pratikleşecek onu bilmiyoruz. Ama bu durum netleşirse size kısa bir mektup yazarım. Haberin olmak için. Belki bir de gönderdiğin babanın üç kitabını aldım. Çok zarspas cavemin. Her üç kitap da okudum. Özellikle 12 Eylül ve Filistin Günlüğü kitapı okuduğumda çok etkilendim. Babanı spasın iletirsen çok sevinirim. Aynı zamanda ser… diyorum çalışmalarında.

Evet güzel tatlı kız yavaş yavaş vedalı… aslında veda kavram hiç sevmiyorum. (…) seninle kavuşmak oyun oynamak istiyorum. Ayrıca sana bir resim kendi elimle çizdim ama umarım beğenirsiniz. Ama beğenirsen teyzen çok çok sevinir. Çizdiğim resim Şahmerandır.

Bir de teyzen bir fotoğrafını istiyor. Ama bir bahçesinin içinde çek gönder. Aynı zamanda buradaki teyzelerin seni kocaklıyo ve öpüyorlar.

Sevgili Öykücüğüm seni yüreğimin içinde bir kül… bir çiçek gibi büyüdeceğim. Bu cüm… hiç unutma. Özel selamım anesine söyle.

Haydi canım tekrar Temmuzun büyük ruhuyla selam sevgimi ve saygılarımı sunuyorum. O güzel yüreğinde öpüyorum.

Sevgilerimle.

Teyzen Lamia ASO.

Not: Bir hatam olmuşsa şimdi de diyorum bağışla. Daha güzel bir mektup yazmak isterdim ama bu sıcak havadan ancak bu kadar yazabildim. Şu an burası kavruruyor. Teyzenin beyni durmak üzeredir.

LAMİA ASO

ŞAKRAN KADIN KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU

İZMİR-ALİAĞA-YENİ

İlişkili İçerik