Tekirdağ'da tutsaklar 'süngerli oda'ya atılıyor.

Salı, 21 Kasım, 2017

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Hapishanesi'de hak gaspları artıyor. Gardiyanların keyfi dayatmalarına tepki gösteren tutsaklar, süngerli odada işkence görüyor.

Hapishanelerdeki işkence haberlerine her gün yenileri ekleniyor. OHAL'le birlikte artan hak gasplarına tepki gösteren tutsakların direnişini kıramayan hapishane idaresi, işkenceyi artırdı. Tekirdağ 2 No'lu hapishanede tutsaklar, gardiyanların saldırısına uğradı. Saldırıya direndikleri için de "süngerli oda"larda işkenceye maruz kaldılar.

Tutsakların paylaştıkları bilgiler şöyle:

"Hücreler arama adı altında dağıtılıyor. Geri verilecek diyerek el konulan radyolar verilmiyor. Mutfakta kullanılan kimi metal malzemelere el konularak kantinden plastik olanların alınması isteniyor. Dilekçeler kaybediliyor veya adresine ulaştırılmıyor. Yaşanan sorunlarla ilgili idareyle hiçbir şekilde diyalog kurulamıyor. Havalandırma süresi keyfi şekilde kısaltılıyor. Hastane ve mahkeme sevklerinde kıyafet araması ve atlet kontrolü dayatması yaşanıyor. Kabul etmeyenler hastaneye veya mahkemeye götürülmüyor. Dışarıdan hiçbir şekilde kitap ve dergi alınmıyor, spor faaliyetleri ve her türlü etkinlik yasaklanıyor. Sohbet hakkının, iki ayda 1, haftada üç saat olarak kısıtlanmasına tepki gösterilmesi üzerine idare sohbet hakkını tümden kaldırmış durumda. Hücreler ve havalandırmalara yeniden kamera takıldı."

Tutsakların verdiği bilgiye göre hak gasplarına itiraz edenler ise işkenceyle karşı karşıya. En son olarak Hıdır Bakır adlı tutsak gardiyanlarca işkenceyle süngerli odaya götürüldü.

Hasan Gülbahar da atlet kontrol dayatmasına tepki gösterdiği gerekçesiyle hastaneye götürülmedi.