TKMP hak ihlallerini açıkladı

Tecrite Karşı Mücadele Platformu Şubat ayı hapishaneler hak ihlalleri raporunu açıkladı

Her ay hapishanelerde yaşanan hak ihlallerini basına açıklayan TKMP, Şubat ayı raporunu Galatasaray Meydanı'nda yaptığı açıklamayla paylaştı. TKMP'nin raporuna göre Şubat ayında da F Tipi hapishanelerde sürgün sevkler, keyfi disiplin cezaları, çıplak arama dayatması ve gardiyanlar tarafından uygulanan şiddet devam etti. Aynı zamanda hapishane koşullarından kaynaklı KCK tutsağı Şahabattin Yücel de hapishanede hayatını kaybetti. TKMP açıklamada, Şahabattin Yücel'in hapishaneden tabutu çıkan ne ilk ne de tecrit devam ettiği sürece son tutsak olacağını belirterek, tüm girişimlere rağmen Yücel'in serbest bırakılmadığını söyledi.

 

TKMP'nin hak ihlalleri raporundan bazı veriler;Şakran Hapishanesi'nde bütün kadın tutsaklara çıplak arama yapılıyor.

Kadın hastalıkları olan tutsaklar, elleri kelepçeli bir şekilde muayen edilmeye çalışılıyor. Bu şekilde muayaene edilmek istenen tutsaklar tedavi olmadan geri dönüyor..Sevkler sırasında tutsaklara yemek verilmiyor ve paraları verilmediği için aç kalıyorlar.Şakran Çocuk ve Gençlik Cezaevi'nde tek kişilik hüvrede tutulan H. D. adlı çocuk tutsak, Sincan Çocuk Cezaevi'ne sürgün edildi. H.D.'nin babası Şeyhmuz Demir, oğlunun cezaevi girişinde çıplak aramaya tabi tutulduğunu ve çıplak aramayı kabul etmediği için gardiyanlar tarafından darp edildiğini söyledi.Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi'ndeki Metin İnce isimli tutsak arama esnasında darp edildi ve hücre arkadaşlarına da saldırı oldu.Silivri 2 Nolu L Tipi Cezaevi'nde kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılan ağır hasta tutsak Recep Karagül'ün doktorlarının Halkalı Mehmet Akif Ersoy Hastanesi'ne sevk yazmasına rağmen böyle bir yazı olmadığı gerekçesi ile sevk işlemi yapılmadı. Kastamonu İnebolu M Tipi Cezaevi'nde tutsakların cezaevindeki sorunları aktarmak için mektuplara idare tarafından el konuldu.12 Eylül 2012 günü başlatılan açlık grevine girdikleri gerekçesi ile Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi'nden Tekirdağ 2 Nolu Cezaevi'ne sürgün edilen tutsaklardan Mehmet Halit Oruç, ağabeyi Abdulhalik Oruç'u arayarak, A-11 koğuşunda tutulan 3 tutsağın 24 Ocak günü 30 gardiyan tarafından feci şekilde darp edildiğini bildirdi.TutsaklardanHasan Akın'ın ablası Özlem Akın da, kardeşinin hem cezaevi müdürü hem de gardiyanlar tarfından ölüm ile tehdit edildiğini söyledi. Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan 27 siyasi tutsağın 21 Ocak günü Tekirdağ T ve F Tipi Cezaevi'ne sürgün edildiği öğrenildi. Tutsaklar hiçbir gerekçe gösterilmeden sürgün edildi.Sürgün edilen tutsaklardan Hakkı Akıncı, telefonla ailesini arayarak, sürgün edilmelerinin gerekçesinin kendilerine bildirilmediğini ve sürgünden sonra kaldıkları koğuşlarda ciddi hak ihlallerine maruz kaldıklarını aktardı. Kaldıkları koğuşlara sadece gece 24:00 ile sabah saat 07:00'de su verildiğini belirtti. Akıncı, sügünün ardından tutsaklardan yüzük, ayakkabı, kemer ve yatak nevresimleri gibi malzemeleinin kendilerinden alındığını söyledi. Van F Tipi Kapalı Cezaevi'nde daha önce 4 tutsağın sürgün edilmesinin ardından 26 Ocak günü 24 siyasi tutsak, çeşitli cezaevlerine sürgün edildi.Tutuklu yargılanan Nusret Tebiş Tekirdağ 1 No'lu F Tipi'nden Tekirdağ 2 No'lu F Tipi'ne sevk edilirken gardiyanların işkencesine maruz kaldı. Gardiyanlar tarafından çırılçıplak soyularak dayak ve tacize maruz kalan Tebiş, savcılığıa başvurdu. Başsavcılık, işkence izlerine rağmen “ölüme sebebiyet vermediği ve yüzde iz bırakmadığı” için işkenceden saymadı. Edirne de sohbet saati oldukça kısıtlı haftalık 2.5 saat. 

Tekirdağ 2 No'lu F tipinde. sürgün ve sevk işkenceleri yoğunlaşarak devam ediyor. 30-40 yurtsever tutsak başka hapishanelere sürügün edildi. Metris ve T tipi'ne gönderildikleri söyleniyor ama tam olarak nereyye götürüldükleri bilinmiyor. Ziyarete gelen alileler idare tarafından “ revirde” vb. diyerek geçiştiriliyorlar. 2012 Haziran ayında KCK adı altında yapılan operasyonda tutuklanan Şahabettin Yücel, kaldığı Ermenek hapishanesinde, hapishane koşullarından kaynaklı akciğer kanserine yakalanarak hayatını kaybetti. Şahabettin Yücel'in tedavisi tüm girişimlere rağmen Adli Tıp, hapishane idaresi , hükümet ve Adalet Bakanlığı tarafından engellendi.E Tipi hapishane Elbistan’da kadın tutsaklara kelepçeli tedavi dayatılırken, tutsakların uygulamalara karşı koyması üzerine tedavi hakları ellerinden alınmaktadır. Ayrıca hastalanan tutsaklara; gardiyanların odasına götürülerek tedavi edilmeden sakinleştirici iğneler yapılmaktadır. Edirne F Tipi hapishanesinde şehitleri anmak için Taylan Balatacı’nın yapmış olduğu kart hakkında “Suç ve Suçluyu övmek” gerekçesiyle el konulma kararı verildi.Edirne F tipi hapishane de Taylan Balatacı’ya; hakkında toplatma veya dava açılmamasına, diğer tutsaklara verilmesine rağmen Özgür Gelecek gazetesi verilmiyor.

Kaynak: alinteri.net