Trabzon Beşikdüzü Cezaevi’ndeki hak ihlalleri

HDP Milletvekili Tayip Temel, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerini sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Tayip Temel, Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’nda yaşanan hak ihlallerine ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

‘İşkence merkezleri’

Önergesinde, Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutukluların, ailelerini arayarak sistematik şiddet ve kötü muameleye maruz kaldıklarını, insani temel ihtiyaçlarının karşılanmadığını belirten Temel, şunları dile getirdi: “Devletin sorumluluğunda olan cezaevleri, hak ve hukuktan yoksun işkence merkezleri haline getirilmiş durumdadır. Özellikle siyasi mahpusların olduğu cezaevlerinde Bakanlık’tan gelen genelgeler, gardiyanlarca gerekçe gösterilerek mahpuslara yönelik onur kırıcı uygulamalarda bulunulmaktadır. Hükümet yetkililerinin adil bir hukuk sisteminin var olduğuna dair söylemleri gerçeği yansıtmamaktadır. Cezaevlerinde yaşanan gerçeklik, bu söylemlerin aksi yönündedir. Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’nda mahpusların işkence gördükleri iddiası basına ve kamuoyuna yansımıştır.”

Temel, Bakan Abdulhamit Gül’e şu soruları yöneltti:

“* Beşikdüzü T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda yaşanan hak ihlallerinden haberdar mısınız?

* Beşikdüzü T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda yaşanan süreci araştırmak üzere Bakanlığınızca müfettiş görevlendirmesi yapılacak mıdır?

* Söz konusu cezaevinde devam eden hak ihlalleriyle ilgili Bakanlığınızın acilen atacağı adımlar nelerdir?

* Beşikdüzü T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan tutuklu ve hükümlerin başta yaşam hakları olmak üzere tüm hak ve özgürlüklerinin sağlanması için Bakanlığınızın bir girişimi olacak mıdır?

* Söz konusu cezaevinde hak ihlalleri yaptıkları iddia edilen gardiyanlar hakkında bir soruşturma başlatılacak mıdır?

* Türkiye’de OHAL ve sonrası cezaevlerinde artan hak ihlalleri ve işkence iddialarının cezaevi yöneticilerinin nezareti ve bilgisi dahilinde yaşanıyor olduğuna dair İHD ve çeşitli basın organlarında yapılan açıklamalara istinaden Bakanlığınızca yapılmış bir işlem veya soruşturma olmuş mudur?”