Tutsak Gazeteci Erdoğan Alayumat Bildirdi: Adli tutsak intihara sürüklendi

Tarih: 
Cuma, 8 Eylül, 2017

Bayram dolayısıyla ailesi ile görüşen KHK ile kapatılan dihaber’in tutuklu muhabiri Erdoğan Alayumat işkence merkezine dönüşen Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki uygulamaları aktardı. Kardeşi aracılığı ile baskıları akataran gazetci Alayumat adli bir tutsağın baskılara karşı dayanamayarak intihar ettiğini belirtirken, geçtiğimiz ay tutuklanan gazetemiz dağıtımcısı Serkan Erdoğan’ın ise baskılara karşı geldiği için süngerli odaya konulduğunu aktardı.

Bir kişi intihar etti

Gazeteci Alayumat ile görüşen kardeşi Sümeyye Alayumat ağabeyinin “Cezaevinde işkence her geçen gün artıyor” sözlerini aktararak devamında şunları dile getirdi: “Ağabeyim baskı ve işkencenin sadece siyasi tutuklulara yapılmadığını adli tutuklulara da aynı uygulamaların yapıldığını söyledi. Son süreçte bir adli tutuklunun cezaevinde intihar ettiğini söyledi.”

‘Süngerli oda’ işkencesi

Alayumat ağabeyinin; “Cezaevinde gardiyanlar koğuşa gelip tutukluların ayakta sayım vermesini istiyor. Bunu kabul etmeyen tutuklular ise darp ve işkenceye maruz kalıyor hatta cezaevinde hücrelere bile konuluyor. Yine gazetemiz Özgürlükçü Demokrasi çalışanı Serkan Erdoğan’ın gardiyanlara karşı gelmesi nedeniyle süngerli odaya götürüldü” sözlerini de aktararak cezaevine bağımsız gözlemcilerin gelmesini istediklerini aktardı.

14 aydır ailesi ile görüştürülmüyor

Öte yandan, İHD Mersin Şubesi de son dönemde Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde artan işkence haberleri üzerine basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, tutsaklar üzerinde faşizmin denendiğini belirterek, “Tarsus Cezaevi’ne sevk edilen tutuklular darp edilerek tek kişilik hücrelere konulup ölümle tehdit ediliyor. 24 gün içerisinde 29 kadın tutsak açlık grevine girdi. Cezaevinde bir başka hak ihlali ise 14 aydır kızıyla görüşemeyen bir tutuklu annesi var ve birçok hasta tutsak ise tedavi edilmiyor” diyerek yaşananları aktardı.Ardından söz alan Özgür Gündem gazetesi çalışanı Şirin Çoban’ın annesi Nafiye Çoban da, yaklaşık 14 aydır tüm girişimlerine rağmen kızıyla görüşemediklerini ifade ederek, “Kızım cezaevine girdiğinden bu yana ayakkabısız. Kendisine ayakkabı ya da kıyafet götürmek istediğimde buna izin vermiyorlar” dedi.