Tutuklu karikatürist Haydar Bayar'a ‘Cumhurbaşkanı'na hakaret’ davası

Duvarları Delen Çizgiler adlı sergimize 4 karikatüriyle katkı sunan Haydar Bayar'a çizdiği bir karikatürden dolayı Cumhurbaşkanına hakaretten dolayı dava açıldı. Ama davanın traji komik yanı o karikatür hiç bir yerde yayınlanmadı ve Erdoğan o dönemde başbakandı. Bayar'ın mektubu basında geniş yer buldu. Mezopotamya Ajansı'ndan Esra Solin Dal'ın konuyla ilgili haberini yayınlıyoruz.

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu karikatürist Haydar Bayar’ın, 2014 yılında çizdiği ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmayan karikatürlerinden dolayı hakkında “Cumhurbaşkanı'na hakaret” davası açıldı.

 
Sosyalist kimliği ve politik görüşlerinden dolayı 19 Şubat 2006 tarihinde "Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs etmek" suçlamasıyla tutuklanarak müebbet hapis cezası verilen ve halen Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde olan Haydar Bayar’ın, 2014 yılında çizdiği ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmayan karikatürleri “Cumhurbaşkanına hakaret” sayıldı. Mektup okuma komisyonun el koyduğu karikatür Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından davaya dönüştürüldü. Görülmüştür ekibine mektupla ulaşan Bayar, “2014 yılına ait çizdiğim karikatürler, o dönem henüz Cumhurbaşkanı olmayan Recep Tayip Erdoğan’a nasıl hakaret edebildiğimi ve ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ davası nasıl açılır, bende anlamadım” diye belirtti. 
 
‘EN UFAK SİYASİ ELEŞTİRİ HAKARET SAYIYORLAR’
 
Bayar’ın gönderdiği mektupta, şunları ifade etti: “En son ‘Duvarları Delen Çizgiler” karikatür albümü çalışmamıza Kirpi’nin 7’nci ve 8’inci sayılarının kapak çizgilerini size ulaştırmak istedim ama yine hapishane idaresine takıldı. Daha önce 2014 yılında ‘Devlet büyüklerine hakaret’ içerdiği gerekçesiyle çizimlerime el konulmuştu. Bu defa da aynı gerekçeyle el konuldu. En ufak bir siyasi eleştiriyi hakaret sayıp el koyuyorlar. Ama bu defa sadece el koymadılar, mektuba el koyma kararına yaptığım itirazda savcılık ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davası açtı. 2014 yılına ait çizimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a hakaret nasıl edebildiğimi bende anlamadım. Bir sanatçı öngörüsüyle Başbakan olan Recep Tayip Erdoğan’ın ilerde Cumhurbaşkanı olabileceğini bilmem gerekirdi. Sanırım Cumhurbaşkanı olmadığı döneme ait çizimleri (daha önce el konulan çizimler olduğundan mahkeme kararlarıyla da sabit) yeni bir film gibi yargı konusu yapıyorlar, 3 Aralık ilk duruşmam var, bakalım.”
 
İTİRAZI REDDEDİLDİ 
 
Tekirdağ 1. İnfaz Hakimliği’nce TCK’nin 299. Maddesi temelinde Bayar'a açılan dava gerekçesinde şu ibarelere yer verildi: “Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumun’da hükümlü olarak  bulunan Haydar Bayar’ın kaldığı koğuşta kendi el yazısıyla yaptığı Cumhurbaşkanına hakaret içerikli karikatürleri mektup  yoluyla vasisi Adil Aksoy’ya göndermek istemesi üzerine Cezaevi Mektup Okuma Komisyonunca yapılan incelemede,  şüphelinin göndermek istediği, karikatürün  sakıncalı görülerek mektubuna  el konulduğu, şüphelinin bu duruma  itiraz ettiği Tekirdağ 1. İnfaz Hakimliği'nce şüphelinin itiraz başvurusunun reddine karar verilerek mektup içerdiği karikatür nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımıza suç duyurusunda bulunulduğu. 
 
HIRSIZ FİGÜRÜ
 
Şüphelinin kendi el yazısıyla oluşturduğu karikatürün yapılan incelemesinde; Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın içinde para dolu ayakkabı  kutularını  taşırken şeklinde tasvir edilmiş ve karşısında da sırtında torba taşıyan bir hırsız figürüne ‘Tüüü demode !!!...’ şeklinde , Yine Erdoğan'ın karikatürize edildiği bir resmin üzerine  ‘AKP Belediye başkanı ve bakan çocuklarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi yolsuzluk operasyonunda gözaltına aldılar’ şeklindeki yazının altına Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın başının üzerindeki baloncukta ‘Bu operasyonlar bizi yıldıramaz yolsuzluğa devam!!!…’ şeklinde yine Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’nın ve eski bakanların ellerinde içinde para dolu ayakkabı kutularını taşıdıkları şeklinde gösterilmiş bir karikatürün üzerine ‘beraber yürüdük biz bu yollarda’ şeklinde  3 addet karikatür olduğunun görülmüştür.
 
CUMHURBAŞKANINA HAKARET SUÇU
 
Şüphelinin alınan savunmasında; söz konusu karikatürleri kendisinin pilot kalemle vasisine göndermek istediğinde Disiplin Kurulu Başkanlığı’nca bu talebin ret edildiğini, karikatür çiziminin suç olmadığını, suçlamayı kabul etmediğini beyan ettiğini 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunun 299. Maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanına Hakaret suçunun aynı maddesinde 3. Fıkrası ile  kovuşturmanın Adalet Bakanın izine tabi tutulduğu  bu bağlamda 5237 sayılı TCK’nın 299/3 fıkrası uyarınca şüphelinin üzerine atılı ‘Cumhurbaşkanına Hakaret’ suçunun dolayı kovuşturma yapılması amacıyla Adalet Bakanı’ndan kovuşturma iznine talebinde bulunduğu, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nün 03/07/2019 tarihinde Bakan Yardımcısı Selahaddin Menteş’in imzasıyla ‘şüpheli Haydar Bayar hakkında Cumhurbaşkanına hakaret eyleminden dolayı 5237 sayılı TCK’nın  TCK 299/3. maddesi  uyarınca kovuşturma izni verilmesi düşünceli yazısı ve tüm dosya kapsamı birlikte  incelendiğinde şüphelinin altı çizili Cumhurbaşkanlığına hakaret  suçunu işlediğine dair hakkında dava açılması için yeterli şüphe oluşturacak delillere ulaşmakla yukarıda açıklanan sebepler; Şüphelinin  mahkememizde yargılanmasının yapılarak eylemine uyan sevk maddeleri uyarınca cezalandırmasına karar verilmesi iddia ve talep olunur."
 
MA / Esra Solin Dal