Tutukluların hayal ettiği fotoğraflar Kuşadası’nda sergilendi

Cumartesi, 1 Eylül, 2018

Görülmüştür ekibi ve Red Fotoğraf Grubu tarafından cezaevlerindeki tutuklular ile dayanışmak amacıyla projelendirilip, 68 tutuklunun çekmeyi hayal ettikleri fotoğraflar “İçerden dışarıya fotoğraf” sergisi ile bu defa Aydın’ın Kuşadası ilçesinde sergilendi. Tutukluların mesajlarının yer aldığı fotoğraflara Kuşadası sakinleri yoğun ilgi gösterdi.

Kuşadası F. Özel Arabul Kültür Merkezi’nde (KUAKMER) düzenlenen sergiye katılanlar dakikalarca fotoğrafları inceledi.

 

Gamze Yentür (sol) Sultan Güner (sağ)

FOTOĞRAFLAR KİTAPÇIK HALİNE GETİRİLDİ

Red Fotoğraf grubundan Sultan Güner, fotoğrafları tutukluların düşlerini dikkate alarak çektiklerini dile getirdi. Güner, şunları söyledi; “Bu zorlu süreçte projeyi gerçekleşstirdik. 8. Sergiyi burada açtık. Daha önce İstanbul, Mersin, Urfa, Gaziantep, Adana, Ankara, İzmir ve Kuşadası KUAKMER’deyiz. Düşünce suçlularının düşlerini gerçekleştirdik ve insanlara ulaştırabildik. Sergiyi isteyen her yere taşımak istiyoruz. Çağrımız bu konuda bize destek olunması yönünde. Fotoğrafları kitapçık haline getirdik. Dileyenler sergi süresince edinebilirler.”

‘AMAÇ DIŞARININ NEFESİNİ İÇERİYE TAŞIMAK’

Görülmüştür Ekibinden Gamze Yentür yaptığı konuşmada Nazım Hikmet’in “Esir düşmekte değil mesele, bütün mesele teslim olmamakta” sözlerini hatırlatarak şöyle devam etti: “Öncelikle bugün burada olan herkesin ayağına sağlık. Serginin 8’incisini düzenliyoruz. Görülmüştür ekibi olarak amacımız tutsakların sesine ses olabilmek. Onların kendilerini ifade edebilmelerine sağlamak. Onların seslerini dışarıya, dışarıdaki insanların sesini, nefesini de içeriye taşımak.”

Türkiye cezaevlerinde hemen her gün bir hak ihlali haberi aldıklarını söyleyen Yentür, “Türkiye hapishaneler tarihi hak ihlalleri ve katliamlarla dolu” dedi. Yentür, hasta tutukluların durumuna da dikkat çekerek, “Koçer Özdal daha yeni kelepçeli bir şekilde yaşamını yitirdi. Aslında çok rahatlıkla tahliye edilebilirdi. Ancak yapılmadı ve Koçer Özdal bugün artık aramızda değil” ifadelerini kullandı.

KUAKMER, tarafından ekibe barış ve özgürlük adına Kuşadası’nın simgesi olan bir güvercin verildi.

Sergi 7 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek.