Yusuf Taş ve Özgür Aslan, Viyana’da süresiz açlık grevinde!

 

Yusuf Taş ve Özgür Aslan, Viyana’da süresiz açlık grevinde!

Anadolu Federasyonu'na yönelik, 6 Haziran günü Avrupa çapında bir operasyon düzenlenmiş; çok sayıda dernek lokali, ev, işyeri basılmış ve federasyonun beş çalışanı tutuklanmıştı. Viyana’da ise Yusuf Taş ve Özgür Aslan gözaltına alınmıştı. Hakkında tutuklama kararı verilen Taş’ın, Almanya’ya iadesi gündemde. Aslan’la ilgili ise, iade edilmesi kararı ertelenmiş durumda.

Hallac Haber – THKP-C üyesi oldukları iddiasıyla, Viyana’da gözaltına alınan ve Josefstadt Gözaltı ve Tutuklama Merkezi’nde tutulan Yusuf Taş ve Özgür Aslan, geçen hafta başlattıkları süresiz açlık grevini devam ettiriyorlar. Yusuf Taş 1 Ağustos günü başladığı açlık grevinin 13. gününü geride bırakırken; aynı eylemi 4 Ağustos’tan beri sürdüren Özgür Aslan’ın açlık direnişi 10. gününe girdi. Anadolu Federasyonu Avusturya (AFA) tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, 17 Ağustos 2013 Cumartesi günü, Taş ve Aslan’ın açlık eylemine destek amacıyla, Viyana’nın en merkezi meydanlarından olan Stephanplatz’da, saat 17:00’den itibaren bir gösteri organize edildiği ifade edildi.

AFA, Yusuf Taş ve Özgür Aslan gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra, 12 günden beridir, her gün saat 10:00-22:00 arasında, 7. Viyana belediye bölgesinde bulunan Avusturya Adalet Bakanlığı önünde çadır açıyor ve protesto eylemi gerçekleştiriyor. Taş ve Aslan’ın, Almanya’ya teslim edilmemesi gerektiğimi açıklayan AFA, bu yönde bir imza kampanyası başlatıldığını da duyurdu. AFA ayrıca, Yusuf Taş ve Özgür Aslan’ı tanıtan, neden gözaltına alınıp tutuklandıklarını, Almanya’ya neden gönderilmek istendiklerini ayrıntılı olarak anlatan bir broşür de yayımladı.

Anadolu Federasyonu'na yönelik, 6 Haziran 2013 günü Avrupa çapında bir operasyon düzenlenmiş; çok sayıda dernek lokali, ev, işyeri basılmış ve federasyonun beş çalışanı tutuklanmıştı. Viyana’da bulunan Yusuf Taş da Almanya'nın talebi üzerine gözaltına alınmıştı. Çıkarıldığı mahkeme tarafından hakkında tutuklama kararı verilen Taş’ın, aynı karar doğrultusunda Almanya’ya iadesi de gündemde. Özgür Aslan ise, 17 Temmuz'da ve yine Viyana'da gözaltına alınıp tutuklanmış, ama onun iade edilmesi kararı ertelenmişti. ([email protected])