Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi Denizli Cezaevi raporunu açıkladı

Perşembe, 16 Kasım, 2017

DENİZLİ - Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi'nde 156 gündür hücrede tutulan ve 11 gündür açlık grevini sürdüren tutukluların durumuna ilişkin hazırlanan raporda, tutukluların darp edildikleri için hastaneye sedye ile sevk edildiğine yer verildi. 

Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi adına Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi'ne giden avukatlar, 156 gündür hücrede olan ve 11 gündür açlık grevi eylemini sürdüren tutukluların durumuna ilişkin rapor hazırladı. Tutuklular ile 13 Kasım'da yapılan görüşmeye ilişkin hazırlanan raporda çarpıcı detaylara yer verildi. 
 
Cezaevinde tutuklu ve hükümlülerle görüşmelerin 30 dakika ile sınırlandırıldığına yer verilen raporda görüş süresinin sınırlandırılmasının Denizli Cumhuriyet Savcılığının Bakanlık Muhabere 2016/ 8073 sayılı yazısına istinaden uygulandığına yer verildi. İnfaz savcısı ya da infaz hakimliği kararının avukatlara gösterilmediğine yer verilen raporda görüş saatlerinin de 08.30 - 11.30 ve 13.30 - 16.30 aralığında tutulduğu ifade edildi. 
 
Yapılan tüm görüşmelerin sesli ve görüntülü şekilde kayıt altına alındığına yer verilen raporda "Cezaevinin 2017/ 12437 sayılı tavsiye kararına istinaden Denizli Cumhuriyet Savcısı'nın 2017/ 8014 Bakanlık Muhabere yazısına istinaden 667 Sayılı KHK gerekçe yapılarak görüşmeler kayıt altına alınmakta ve kapı açık vaziyette gardiyan eşliğinde yaptırılmaktadır" denildi. 
 
GREVDEKİ TUTUKLULARIN TALEPLERİ
 
Hükümlü Seyfettin Günbey ile yapılan görüşmede Günbey'in her bir tutuklu ya da hükümlünün tekli odalarda tutulduğunu, tutukluların talebinin tekli odalardan alınıp koğuşa verilmek olduğuna yer verildi. Tutukluların Adalet Bakanlığı'nın genelgesinde yer alan ortak alan, sportif faaliyet gibi sosyal haklardan yararlandırılma talebi olduğuna da yer verilen raporda ayrıca açlık grevinin de birinci grup açısından 11'inci, ikinci grubun da 9'uncu gününde olduğu belirtildi. Resmi mercilere, sivil kurumlara, aile, avukat ve basına gönderilen mektup ve faksların zamanında gönderilmesi ve zamanında gelen mektup ve faksların verilmesi talepleri ile süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinin sürdürüldüğüne yer verildi. 
 
Raporun değerlendirme bölümünde her tutuklunun tekli odalarda tutulduğu ve 24 saatte yalnızca bir saat bahçeye tek başına çıkarıldığına yer verilirken, devamla şunlar belirtildi: "Bu kişiler ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü değildir. İçlerinde tutuklu olan da var. Hücre çok küçük olduğu için göz problemi yanında psikolojik sorunlar da yaşadıklarını ifade ettiler. Ağustos ayından beri hiçbir tutuklu ya da hükümlü ile yan yana gelmemişler. Kullandıkları terim izoledir. Cezaevine başka yerlerden sevk edildikleri için Denizli T Tipi'ne OHAL döneminde getirilmişler. Dolayısıyla OHAL öncesi durum ile karşılaştırma yapılamadı. Her hafta müdürle görüşme talep etmelerine rağmen birinci müdür ile henüz görüşme sağlanamamış. Kitaplar yalnızca idare aracılığıyla alınabiliyor. İdare de şehirde bulunan kitapları gecikmeli olarak getiriyor. Yalnız çoğu zaman istedikleri kitapları bulamadıklarını ifade ediyorlar. Cumhuriyet Gazetesi ile Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi cezaevi idaresi tarafından gerekçe gösterilmeden verilmiyor. Ancak aynı kampüs içinde bulunan D Tipi Cezaevi’ne her iki gazete de alınabiliyor. 
 
SEVK EDİLENLERE İŞKENCE EDİLDİ SEDYE İLE HASTANEYE KALDIRILDILAR
 
Mersin Cezaevinden bir grup genç Denizli T Tipi Cezaevine getirilmiş. Ancak yine ayakta sayım sebebiyle işkenceye maruz kaldıkları ifade edildi. Hatta revire değil doğrudan sedye ile hastaneye götürdükleri mahpus olduğunu ve bu mahpusların A blokta kaldıklarını ifade ettiler. İçlerinden Suat adlı bir hükümlü Seyfettin Günbey'in olduğu bloka alınınca o zaman konuya vakıf oluyorlar. Hatta Suat isimli mahpus kolu sargılı halde gelmiş. Oda değiştirme dilekçeleri de işleme alınmamış. Sayım ve kimlik gösterme sebebiyle en az 20 kişiye hücre hapis cezası verilmiş. Hastaneye gidiş gelişlerin deveye hendek atlatmaktan daha zor olduğu ifade edildi. Sadece ilaç yazdırmak için revire gittiklerini ilettiler. Verilen tüm disiplin cezalarına itiraz etseler de hiçbir şekilde dikkate alınmadığını doğrudan reddedildiği kanısındalar. Çünkü itiraz dilekçelerinde kamera görüntülerinde her şeyin net olduğunu ifade etmişlerse de dikkate alınmamış. Açlık grevleri ile ilgili disiplin soruşturmaları başlamış ancak henüz kesin karar yok."