Gazete Karınca

Sanatçı Zehra Doğan da aralarında: 20 kadın tutuklu istekleri dışında Tarsus’a sevk edildi

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan aralarında gazeteci ressam Zehra Doğan’ın da olduğu 20 kadın, Tarsus T Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’ne istekleri dışında sevk edildi.

 

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 20 kadın tutuklu, Tarsus T Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’ne istekleri dışında sevk edildi.

Adı sık sık hak ihlalleriyle anılan Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen kadınların arasında gazeteci ressam Zehra Doğan da bulunuyor.

Korsakoff hastası tutuklu Kemal Özelmalı 23 açlık grevinde

Adana Kürkçüler Cezaevi’nde tutuklu bulunan Wernicke Korsakoff hastası Kemal Özelmalı, tahliye edilme talebiyle 23 gündür açlık grevinde. Özelmalı’nın durumunun gün geçtikçe ağırlaştığı belirtiliyor.

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde toplamda 30 yılı aşkındır süredir tutuklu bulunan Wernicke Korsakoff hastası Kemal Özelmalı’nın tahliye talebiyle 23 gündür açlık grevi eyleminde olduğu aktarıldı.

Wernicke Korsakofflular ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Girişimi Üyesi Bekir Sıtkı Keçeci, Özelmalı’nın bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Tutuklanan Hatice Göz için Kampüs Cadıları’ndan açıklama: Özgürlük mücadelemiz sürecek

Kampüs Cadıları ve Mor Dayanışma, dün tutuklanan feminist Hatice Göz için bir açıklama yaptı. Göz’ün kadına yönelik baskıların bir sonucu olarak tutuklandığı vurgulanan açıklama, “Özgürlük mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu yüzden rehin tutulan kız kardeşimizin, Hatice’nin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” denildi.

 

Ankara’da 11 Eylül sabahı polis tarafından evine yapılan baskınla gözaltına alınan Hatice Göz, dün (20 Eylül) çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Kampüs Cadıları, üyeleri Göz’ün tutuklanmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Şırnak Cezaevi’nde tutuklular ve yakınları gardiyanlar tarafından darp edildi

Şırnak Cezaevi’ndeki görüş sırasında tutuklular ve yakınları gardiyanlar tarafından darp edildi. HDP Milletvekili Hasan Özgüneş de cezaevi müdür yardımcısının olayı doğruladığını aktardı.

 

Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bugün yapılan açık görüş sırasında tutuklular ve kendilerini ziyaret eden yakınları gardiyanlar tarafından darp edildi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın (MA) haberine göre görüş bittikten sonra tutuklu yakınlarından bazıları zılgıt çekti.

Bunun üzerine zafer işareti yapan Ayaz Avşar adlı tutuklu, gardiyanlar tarafından darp edildi.

Tüm çağrılara rağmen serbest bırakılmayan hasta tutuklu Özdal’ın bilinci tamamen kapandı

Ankara Numune Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tutulan hasta tutuklu Koçer Özdal’ın bilincinin tamamen kapandığı duyuruldu.

Hasta tutuklu Koçer Özdal, 13 Ağustos 2018 tarihinden bu yana Ankara Numune Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde bulunuyor.

19 Temmuz’da Ankara Numune Hastanesi’ne sevk edilen ve 13 Ağustos’a kadar ise hastanenin mahkum koğuşunda kaldığı belirtilen Özdal Özdal’ın bilincinin tamamen kapandığı aktarıldı.

Tutuklu gazetecilerin Kürtçe kitap talebine ‘çeviri bedeli’ engeli

HABER MERKEZİ – Elazığ Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteciler Mehmet Güleş ile İdris Yılmaz, psikolojik tacize maruz kaldıklarını belirtti. Gazeteciler, Kürtçe kitap taleplerinin ise ‘çeviri bedeli’ istenerek engellendiğini kaydetti.

 

Elazığ Yüksek Güvenlikli 1 No’lu Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteciler Mehmet Güleş ile İdris Yılmaz, cezaevinde psikolojik tacize maruz kaldıklarını, mektuplaşmalarının engellendiğini ve Kürtçe kitapların kendilerine verilmediğini söyledi.

İran'da İdama mahkum edilen politik tutsak Panahi için Ruhani’ye mektup

İHD’liler, Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin idamının durdurulmasına ilişkin yazdıkları mektubu, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye ulaştırmak üzere İran Konsolosluğu’na verdi.

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, İran rejiminin hakkında idam kararı verdiği Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin yaşam hakkını savunmak ve idam cezasının durdurulması talebiyle Cağaloğlu’nda bulunan İran Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması yaptı.

Erdoğan Alayumat cezaevi çıkışında hasta tutuklular için çağrı yaptı: ‘Harekete geçilmeli’

Sınır hattında takip ettiği haberler gerekçe gösterilerek tutuklanan ve yaklaşık 11 ay sonra tahliye olan gazeteci Erdoğan Alayumat, cezaevinden çıktı. Cezaevi çıkışında hasta tutuklulara dair açıklama yapan Alayumat, TTB ve İHD başta olmak üzere tüm kuruluşlara harekete geçme çağrısı yaptı.

Sınır hattında takip ettiği haberler gerekçe gösterilerek gözaltına alınan ve ardından tutuklanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Medya Haber Ajansı (dihaber) muhabiri Erdoğan Alayumat hakkında bugün Hatay 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce tahliye kararı verilmişti.

TGS, cezaevinde tutuklu bulunan 149 gazeteci ve medya çalışanının isim listesini yayınladı.

Sendikanın duyurduğu listeye göre, cezaevindeki 149 isim ve çalıştıkları kurumlar şöyle:

1. Abdulkadir Turay- Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri
2. Abdullah Kılıç – Meydan Gazetesi köşe yazarı
3. Abdullah Özyurt- Zaman Gazetesi muhabiri
4. Abdulvahap İş- Serbest gazeteci
5. Adil Demirci – ETHA muhabiri
6. Ahmet Altan
7. Ahmet Feyzullah Özyurt
8. Ahmet Memiş – Haberdar İnternet Sitesi haber müdürü
9. Ahmet Metin Sekizkardeş- Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
10. Ahmet Turan Alkan- Zaman Gazetesi eski yazarı

“Buradan ölün çıkacak”: Bolu Cezaevi’nde tutukluya sistematik işkence iddiası

Bolu Cezaevi’nde Nurullah Semo isimli tutuklunun Mart ayında cezaevine sevkiyle beraber günlerce sistematik işkenceye maruz kaldığı, Semo’nun “Buradan ölün çıkacak! Bunları birine anlatırsan bin yıl da verseler seni vururum” sözleriyle tehdit edildiği iddia edildi. Görüştüğümüz cezaevi yetkilisi ise iddiaları yalanladı.

 

Sayfalar