Gazete Karınca

TGS, cezaevinde tutuklu bulunan 149 gazeteci ve medya çalışanının isim listesini yayınladı.

Sendikanın duyurduğu listeye göre, cezaevindeki 149 isim ve çalıştıkları kurumlar şöyle:

1. Abdulkadir Turay- Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri
2. Abdullah Kılıç – Meydan Gazetesi köşe yazarı
3. Abdullah Özyurt- Zaman Gazetesi muhabiri
4. Abdulvahap İş- Serbest gazeteci
5. Adil Demirci – ETHA muhabiri
6. Ahmet Altan
7. Ahmet Feyzullah Özyurt
8. Ahmet Memiş – Haberdar İnternet Sitesi haber müdürü
9. Ahmet Metin Sekizkardeş- Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
10. Ahmet Turan Alkan- Zaman Gazetesi eski yazarı

“Buradan ölün çıkacak”: Bolu Cezaevi’nde tutukluya sistematik işkence iddiası

Bolu Cezaevi’nde Nurullah Semo isimli tutuklunun Mart ayında cezaevine sevkiyle beraber günlerce sistematik işkenceye maruz kaldığı, Semo’nun “Buradan ölün çıkacak! Bunları birine anlatırsan bin yıl da verseler seni vururum” sözleriyle tehdit edildiği iddia edildi. Görüştüğümüz cezaevi yetkilisi ise iddiaları yalanladı.

 

Hapishanelerde Balzac ve Jack London da "sakıncalı" sayıldı

HABER MERKEZİ – Balzac’ın “Goriot Baba” ve Jack London’ın “Martin Eden” adlı kitaplarının da bulunduğu 9 yayın “sakıncalı” bulundu.

Daha önce Baruch Spinoza ve Albert Camus’nün ‘örgüt üyesi’ olarak iddianamelere girmesinin ardından, şimdi de Honore de Balzac ve Jack London’ın eserleri ‘sakıncalı’ bulundu.

21 Eylül 2017’de tutuklanan açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklanan ve Tekirdağ T Tipi Cezaevi’ne konulan avukatı Engin Gökoğlu’nun cezaevinde okuması için çeşitli kitaplar istemişti.

OHAL’de cezaevleri: Maltepe’de trans tutuklu darp edildi

HABER MERKEZİ – Cezaevlerindeki hak ihlalleri gündemden düşmüyor. Son olarak Maltepe Cezaevi’nde trans tutuklunun gardiyanlar tarafından darp edildiği ve Alanya L Tipi Cezaevi’nde LGBTİ tutuklunun hücrede tutulduğu bildirildi.

 

Olağanüstü halin (OHAL) ardından insan hakları örgütlerinin denetimine kapanan cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri her geçen gün artıyor.

İhlal iddialarına ilişkin son haberler ise İstanbul ve Antalya’dan geldi.

Tutuklu Gazetecilerden Mesaj var

HABER MERKEZİ – Tutuklu gazetecilere bayram ziyareti yapan CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, gazetecilerin mesajlarını da getirdi. Cumhuriyet gazetesi davasında yargılanan Murat Sabuncu mesajında, “Özgür günlerde kimseyi ayırmadan ve ötekileştirmeden mutlulukla yaşayacağımız bayramların özlemiyle” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Kurban Bayramı’nın nedeniyle Cumhuriyet gazetesi ve Sözcü gazetesi davalarında tutuklu bulunan gazetecilerle cezaevinde görüştü.

Tutuklu gazeteci Mahir Kanaat: ‘Tek tip kıyafeti’ soyunarak protesto ederiz

HABER MERKEZİ – CHP Milletvekili Utku Çakıözer, tutuklu gazeteci Mahir Kanaat’in “terör soruşturmalarında” yargılananlara getirilmek istenen “tek tip kıyafet” uygulamasını mahkemede soyunarak protesto edeceğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Utku Çakıözer, geçtiğimiz hafta cezaevinde tutuklu bulunan gazetecileri ziyaret etti.

Siverek hapishanesinde 10 kişilik koğuşlarda 18 kişi kalınıyor, hiçbir kitap içeri alınmıyor

HABER MERKEZİ – OHAL’de cezaevlerindeki hak ihlalleri artarak devam ediyor. Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutukluların maruz kaldıkları ise bu ihlallerin son örneği. Tutukluların aktardığına göre 10 kişilik koğuşlarda 18 kişi kalınıyor, hiçbir kitap içeri alınmıyor ve gardiyanların onaylamadığı hiçbir tutuklu hastaneye götürülmüyor.

 

Urfa’nın Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutukluların birçok hak ihlaline maruz bırakıldıkları iddia edildi.

Cezaevindeki siyasi tutuklular aileleri aracılığıyla uğradıkları hak ihlalleri ve baskıları aktardı.