Gazete Karınca

İran'da İdama mahkum edilen politik tutsak Panahi için Ruhani’ye mektup

İHD’liler, Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin idamının durdurulmasına ilişkin yazdıkları mektubu, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye ulaştırmak üzere İran Konsolosluğu’na verdi.

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, İran rejiminin hakkında idam kararı verdiği Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi’nin yaşam hakkını savunmak ve idam cezasının durdurulması talebiyle Cağaloğlu’nda bulunan İran Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması yaptı.

Erdoğan Alayumat cezaevi çıkışında hasta tutuklular için çağrı yaptı: ‘Harekete geçilmeli’

Sınır hattında takip ettiği haberler gerekçe gösterilerek tutuklanan ve yaklaşık 11 ay sonra tahliye olan gazeteci Erdoğan Alayumat, cezaevinden çıktı. Cezaevi çıkışında hasta tutuklulara dair açıklama yapan Alayumat, TTB ve İHD başta olmak üzere tüm kuruluşlara harekete geçme çağrısı yaptı.

Sınır hattında takip ettiği haberler gerekçe gösterilerek gözaltına alınan ve ardından tutuklanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Medya Haber Ajansı (dihaber) muhabiri Erdoğan Alayumat hakkında bugün Hatay 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce tahliye kararı verilmişti.

TGS, cezaevinde tutuklu bulunan 149 gazeteci ve medya çalışanının isim listesini yayınladı.

Sendikanın duyurduğu listeye göre, cezaevindeki 149 isim ve çalıştıkları kurumlar şöyle:

1. Abdulkadir Turay- Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri
2. Abdullah Kılıç – Meydan Gazetesi köşe yazarı
3. Abdullah Özyurt- Zaman Gazetesi muhabiri
4. Abdulvahap İş- Serbest gazeteci
5. Adil Demirci – ETHA muhabiri
6. Ahmet Altan
7. Ahmet Feyzullah Özyurt
8. Ahmet Memiş – Haberdar İnternet Sitesi haber müdürü
9. Ahmet Metin Sekizkardeş- Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
10. Ahmet Turan Alkan- Zaman Gazetesi eski yazarı

“Buradan ölün çıkacak”: Bolu Cezaevi’nde tutukluya sistematik işkence iddiası

Bolu Cezaevi’nde Nurullah Semo isimli tutuklunun Mart ayında cezaevine sevkiyle beraber günlerce sistematik işkenceye maruz kaldığı, Semo’nun “Buradan ölün çıkacak! Bunları birine anlatırsan bin yıl da verseler seni vururum” sözleriyle tehdit edildiği iddia edildi. Görüştüğümüz cezaevi yetkilisi ise iddiaları yalanladı.

 

Hapishanelerde Balzac ve Jack London da "sakıncalı" sayıldı

HABER MERKEZİ – Balzac’ın “Goriot Baba” ve Jack London’ın “Martin Eden” adlı kitaplarının da bulunduğu 9 yayın “sakıncalı” bulundu.

Daha önce Baruch Spinoza ve Albert Camus’nün ‘örgüt üyesi’ olarak iddianamelere girmesinin ardından, şimdi de Honore de Balzac ve Jack London’ın eserleri ‘sakıncalı’ bulundu.

21 Eylül 2017’de tutuklanan açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklanan ve Tekirdağ T Tipi Cezaevi’ne konulan avukatı Engin Gökoğlu’nun cezaevinde okuması için çeşitli kitaplar istemişti.

OHAL’de cezaevleri: Maltepe’de trans tutuklu darp edildi

HABER MERKEZİ – Cezaevlerindeki hak ihlalleri gündemden düşmüyor. Son olarak Maltepe Cezaevi’nde trans tutuklunun gardiyanlar tarafından darp edildiği ve Alanya L Tipi Cezaevi’nde LGBTİ tutuklunun hücrede tutulduğu bildirildi.

 

Olağanüstü halin (OHAL) ardından insan hakları örgütlerinin denetimine kapanan cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri her geçen gün artıyor.

İhlal iddialarına ilişkin son haberler ise İstanbul ve Antalya’dan geldi.

Tutuklu Gazetecilerden Mesaj var

HABER MERKEZİ – Tutuklu gazetecilere bayram ziyareti yapan CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, gazetecilerin mesajlarını da getirdi. Cumhuriyet gazetesi davasında yargılanan Murat Sabuncu mesajında, “Özgür günlerde kimseyi ayırmadan ve ötekileştirmeden mutlulukla yaşayacağımız bayramların özlemiyle” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Kurban Bayramı’nın nedeniyle Cumhuriyet gazetesi ve Sözcü gazetesi davalarında tutuklu bulunan gazetecilerle cezaevinde görüştü.

Tutuklu gazeteci Mahir Kanaat: ‘Tek tip kıyafeti’ soyunarak protesto ederiz

HABER MERKEZİ – CHP Milletvekili Utku Çakıözer, tutuklu gazeteci Mahir Kanaat’in “terör soruşturmalarında” yargılananlara getirilmek istenen “tek tip kıyafet” uygulamasını mahkemede soyunarak protesto edeceğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Utku Çakıözer, geçtiğimiz hafta cezaevinde tutuklu bulunan gazetecileri ziyaret etti.

Siverek hapishanesinde 10 kişilik koğuşlarda 18 kişi kalınıyor, hiçbir kitap içeri alınmıyor

HABER MERKEZİ – OHAL’de cezaevlerindeki hak ihlalleri artarak devam ediyor. Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutukluların maruz kaldıkları ise bu ihlallerin son örneği. Tutukluların aktardığına göre 10 kişilik koğuşlarda 18 kişi kalınıyor, hiçbir kitap içeri alınmıyor ve gardiyanların onaylamadığı hiçbir tutuklu hastaneye götürülmüyor.

 

Urfa’nın Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutukluların birçok hak ihlaline maruz bırakıldıkları iddia edildi.

Cezaevindeki siyasi tutuklular aileleri aracılığıyla uğradıkları hak ihlalleri ve baskıları aktardı.