Hüseyin Şimşek

Yine Silivri yine işkence iddiası

27.07.2018
OHAL ilanının ardından işkence iddialarında artış yaşanan Silivri Cezaevi’nde aynı şikayetler gelmeye devam ediyor. Son olarak Cem Özcan isimli yurttaşın 20 kişilik jandarma grubu tarafından postalla ezilerek işkence edildiği iddia edildi. Özcan, darp raporu alırken eşinin şikayeti, “adli tatil” gerekçesiyle işleme konmadı.
 ***

15 Temmuz darbe girişiminin ardından cezaevlerinde artan işkence vakaları, Olağanüstü Hal’in (OHAL) kaldırılmasına rağmen sürüyor.

Anayasa Mahkemesi hapishanede Şalvarı Bile Sakıncalı Buldu

 
26.07.2018
Bolu F Tipi Cezaevi’nden İzmir F Tipi Cezaevine nakledildiği sırada şalvarına ve yeleğine el konulduğu için AYM’ye başvuran Murat Türk’ün başvurusu reddedildi.
***

Anayasa Mahkemesi (AYM), şalvarına ve diğer kişisel eşyalarına el konulduğu için “manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının ihlal edildiğini” savunan Murat Türk isimli yurttaşın başvurusunu karara bağladı.

İşkence iddialarına "Sözde" denetim!

“İnsanların temel haklarından yararlanmada ayrımcılığın önlenmesi ve işkence ile kötü muameleyle etkin mücadele” için kurulan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun (TİHEK), inceleme yapacağı kurumlara önceden haber verdiği ortaya çıktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin BİMER aracılığı ile yönelttiği TİHEK’in işleyişine yönelik sorulara skandal yanıtlar geldi.

Yazar Adil Okay'ın son romanı cezaevinde yasaklandı

Ütopya Yayınları’nın 2017 yılında yayımladığı ve yazar Adil Okay’a ait “Arkası Yarın” isimli kitabın Bafra Cezaevi’ne girişi “müstehcen” olduğu gerekçesiyle yasaklandı.  

Yazar Adil Okay’ın kaleme aldığı ve 2017 yılında Ütopya Yayınları tarafından yayınlanan “Arkası Yarın” isimli kitap, Bafra T Tipi Kapalı İnfaz Kurumu’na “müstehcen” sayıldığı için alınmadı.

Mahkûmlara yeni işkence: Tuvalet ve banyolara kamera yerleştirildi

15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL sonrasında cezaevlerinde yaygınlaşan işkence, kötü muamele ve hak ihlallerine bir yenisi daha eklendi. Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na, kadın mahkûmların kaldığı koğuşlara tuvaletlerinin ve banyolarının görüntülenebildiği kameraların yerleştirildiği öğrenildi.

12 Eylül’ü hatırlatan günler: Tutuklu Mahpuslar Emniyete İşkenceye Götürülüyor

15 Temmuz sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal ile birlikte cezaevlerinde artan hak ihlallerine bir yenisi daha eklendi. Antalya’da tutuklu mahkumların koğuşlarından “Avukat görüşün var” denilerek çıkartıldığı ve ardından emniyete götürüldüğü ortaya çıktı.

Antalya L Tipi Cezaevi’nde tutuklu mahkum Hasan Yakut, koğuşuna gelen gardiyanlar tarafından “Avukatın seni bekliyor” sözleri ile dışarı çağrıldı. Giyindikten sonra koğuşundan ayrılan Yakut, en fazla bir saat sürmesi gereken görüşmeden beş gün sonra üzerinde işkence izleri ile döndü.

Grup Yorum Üyesine Silivri Cezaevi’nde ‘iğneli’ İşkence

 

 

İstanbul Sarıgazi’de 17 Ağustos’ta ev baskını ile gözaltına alınan Grup Yorum Korosu üyesi 22 yaşındaki Kübra Sünnetçi, 25 Ağustos’ta tutuklanarak götürüldüğü Silivri Cezaevi’nde yoğun şiddete maruz kaldı.

Sünnetçi’nin cezaevinde iken gardiyanların saldırısı sonucunda kolunun kırıldığını ifade eden anne Şenay Sünnetçi, işkencelerle gündeme gelen Silivri Cezaevi'nde yaşananları BirGün’e anlattı.

Çıplak arıyoruz, işkence yapıyoruz, kitapları yasaklıyoruz ama münferit

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda hak ihlalleri ve işkencelerle ilgili iddiaları yanıtlarken, itiraf gibi açıklamalarda bulundu. Yıldırım’ın, cezaevlerindeki çıplak aramalara ilişkin “İhtiyaç olduğunda çıplak arıyoruz” savunması dikkati çekti.