Sol Haber

Türkiye'de 70 bin öğrenci mahpus

Adalet Bakanlığı verilerine göre halen hapiste 70 bine yakın öğrenci var.

 

Cumhuriyet'ten Figen Atalay'ın haberine göre hüküm giydiği için okuldan atılmış, kaydını dondurmuş, tutuksuz yargılanan, zaten cezaevinde kalmış, uzun tutukluluktan serbest bırakılan ama yine her an cezaevine konulma riski bulunan binlerce öğrenciyi de bu sayıya eklediğimizde rakam 100 bini geçiyor.

 

Domuz bağı ve süngerli oda: 'O işkence görünce benim canım yanıyor'

Örgüt üyeliği iddiasıyla tutuklanan Seda Kaya’nın ikiz kardeşi Eda Kaya, 31 Ocak'tan bu yana kardeşinin özgürlüğü için nöbet tutarken, her nöbette polis saldırısına uğruyor.

 

Seda Kaya (23), Bandırma Üniversitesi Gıda Teknikerliği bölümü mezunu. Okuduğu dönemde bir diyaliz merkezinde hemşire olarak çalışıyordu. Nisan 2016’da gözaltına alındı ve ‘örgüt üyeliği’, ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla tutuklandı. İki buçuk ay cezaevinde kaldı. Tahliye edildikten 10 gün sonra, Bakırköy İncirli’de yeniden gözaltına alındı.

Tarihin en büyük cezaevi direnişi 10. gününde

ABD'deki 24 eyalette 20 binin üzerinde tutuklu ve hükümlü, Attica İsyanı'nın yıldönümünde cezaevi koşullarının iyileştirilmesi ve mahkumların köle olarak çalıştırılmasına karşı direniş başlattı.

10. gününe giren direnişe ABD anaakım medyasında yer verilmiyor.

9 Eylül günü, Attica Cezaevi İsyanı'nın 45. yıldönümünde, ABD'nin 24 eyaletinde 20 bin tutuklu ve hükümlü büyük bir direniş başlattı.

Cezaevlerindeki yüzlerce hasta tutukluya Bakan'dan yanıt: Seçim geçsin bakarız!

Sadece son bir ayda 4 hasta tutuklu hayatını kaybederken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "toplum güvenliği" demeye devam ediyor. Bozdağ, yüzlerce hasta tutuklunun durumunu görmezden gelirken, yasa için "seçimleri bekleyin" diyor.

AKP TBMM grup toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, hasta tutukluların serbest bırakılmasının "toplum güvenliği açısından sakıncalı olabileceğini" ileri sürdü. Sadece son 1 ayda 4 hasta tutuklu hayatını kaybederken, Bakan Bozdağ, seçim sonrasında düzenleme yapacaklarını ifade etti.

Sayfalar