21 YILDIR TUTSAK OLAN A.VAHAP NARİN'DEN MEKTUP VAR

21 YILDIR TUTSAK OLAN A.VAHAP NARİN’DEN MEKTUP VAR

A.Vahap Narin  - 2,No’lu F tipi cezaevi   -Kırıklar- Buca/ İzmir

Merhaba sevgili Adil arkadaş,

Öncelikle sana ve tüm aile fertlerine devrimci irade ve ruhumla selam saygı ve sevgilerimi iletiyorum. Değerli Adil heval, umarım iyisinizdir. Tabi bu dileğim senin için daha çok geçerli. Neden mi dersin. En son M. Şehmus Güzel’in kaleme aldığı “Adil Okay ile geçerken” adlı kitapta hayatını okudum. Orada senin kaçkez yaralandığını, köpekler tarafından ısırılmana rağmen polislerin kuduz aşısı olmanı engellediğini, işkencede komaya girmeni ve diğer başına gelen olayları okudum. Hayatın tam bir trajedi. Yani bu dünyada acılardan bayağı bir nasibini almış ve şans eseri sağ kalmışsın.

Bu kitabı uzun açlık grevi sürecinde okudum. O karmaşık süreçte kitabı okurken, inan ki trajedi içinde trajedi yaşamış gibi oldum. Kitabın bir bölümünde Şehmus hocaya, “kim anılarımızı okur ki” demişsin. Yani tereddütteymişsin. Bence en iyisini yapmışsınız. Birikimlerin, deneyimlerin aktarılmış hem de seni daha iyi tanımış olduk. Hangi arkadaşım okuduysa bayağı etkilendi. Bu arada kendini de bir konuda deşifre etmişsin. İyi yemek yaptığını söylemişsin. Örneğin Arap kebabı, tepsiye kebap, oruk, köfteler. Tabi iştahımızı kabarttın. Çıkarsan günün birinde soluğu yanında alacağız haberin oldun. Şaka bir yana çok güzel bir eser çıkmış ortaya. Zengin anılar, daramatik ve sosyal içerikli. Yazılması gereken bir hayat bu. Şehmus hocaya teşekkürler tekrar.

Sevgili Adil arkadaş, uzun zamandır yazamadım. Kusura bakma. En son Paris’ten gönderdiğin kartı da aldım. Bu süre zarfında çok olay oldu tabi. Paris’te üç değerli Kürt kadınının katledilmesi büyük bir acı verdi bize. Ve en son diyalog-barış görüşmeleri… nasıl oluyor da bazen böyle ard arda hızlı ve çelişik gelişmeler oluyor, insan şaşıyor bazen. Ama halklar ve demokrasi için iyi bir sonuç çıkarsa önemlidir. Yoksa dandik paketlerle bu işi götürmeye kalkarlarsa ömrü kısa olur. Tekrar başa döner. Ortada sağlıklı bir plan ya da belirtilmiş bir yol haritası görülmüyor. Sen dışarıdasın bir şey biliyorsan, bizleri de aydınlatırsan seviniriz.

Genel olarak durumumuz iyi sayılır. Bu koşullarda ne kadar iyi olunursa tabi. Siz nasılsınız, Öykü yeğenim nasıl. Şimdi daha da büyümüş ve güzelleşmiştir. Yeni fotoğrafı varsa yollarsanız sevinirim. Tülin’e ve İHD’den arkadaşlara selamlarımı, Şehmus Güzel hocama da kitap için tebriklerimi iletirsen sevinirim.

Şimdilik bu kadar. Yanımda olan Barış Dündar ve Nevzat Kılıç arkadaşlar da selamları var.

Özgğr günlerde buluşmak umudu ve dileğiyle. Hoşça kalın.

  1. Vahap Narin