Elazığ Cezaevi’nde yaşananlara karşı duyarlılık çağrısı

Perşembe, 16 Kasım, 2017

İSTANBUL - Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kadın tutukluların maruz kaldıkları kötü muamelelere tepki gösteren kadınlar, “Elazığ, pilot cezaevi olarak seçildi. Sonuç alıcı politikalar tüm cezaevlerine yayılacak" diyerek, kadınların bu politikalara karşı sesini yükseltmesi gerektiğini belirtti. 

Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki kadın tutuklulara yönelik işkence iddialarına karşı kadın kurumları yaptıkları basın toplantısıyla tepki gösterdi. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde yapılan toplantıya, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın meclisleri, Devrimci Partili Kadınlar, Devrimci Kadın Hareketi (DKH), Yeni Demokrat Kadın (YDK), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Özgür Genç Kadın (ÖGK) temsilcileri katıldı. Toplantının yapıldığı salona, "Elazığ Hapishanesi’nde işkence var!" yazılı pankart asıldı. 
 
Toplantıda ilk olarak konuşan YDK üyesi Gülsev Kaya, Elazığ'da devletin tutuklulara yönelik özel bir politika uyguladığını dile getirdi. SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi ise, cezaevlerinin devlet eliyle dizayn edilmek istendiğini kaydederek, "Bir teslimiyet politikası dayatılıyor. Türkiye cezaevlerinin somutu Elazığ'da yaşanıyor" dedi. Çelebi, kadınların bu işkencelere karşı bir araya gelerek sesini yükseltmesini istedi. 
 
'12 EYLÜL'Ü ARATMIYOR'
 
Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi Eşsözcüsü Süreyya Aydın da, İmralı'da devam eden tecrit politikalarının OHAL ile birlikte tüm cezaevlerine uygulandığını söyledi. Aydın, işkencelerin 12 Eylül'ü aratmadığını belirtti. 
 
‘ELAZIĞ PİLOT CEZAEVİ'
 
DKH üyesi Dilşad Aktaş ise, 19 Aralık 2000'deki cezaevi politikalarının bir kez daha uygulamaya konulduğunu dile getirdi. Aktaş, cezaevlerinde bir dizayn politikasının yürütüldüğünü ifade ederek, "Elazığ Cezaevi bir pilot cezaevi. Burada tutan politikalar tüm cezaevlerine yayılacak" dedi. 
 
'DAYANIŞMA KIRABİLİR'
 
ÖGK temsilcisi Aylin Yıldız ise, cezaevlerinde bir direniş olduğunu dile getirerek cezaevlerindeki tecridin kırılacağını söyledi. TJA üyesi Gül Kızıltaş da, "Bizi yıldırabileceklerini düşünüyorlar. Yanılıyorlar. Her şeye karşı arkadaşlarımız hazırlıklı. Moral üstünlükleri var" dedi.
 
'İTAAT ET RAHAT ET DENİLİYOR'
 
HDK Kadın Meclisi üyesi Neslihan Acar da, devletin dışarıda devreye sokamadığı politikalarını cezaevlerinde devreye koymak istediğini kaydetti. HDP Kadın Meclisi üyesi Ayşe Berktay ise cezaevlerinde uygulanan politikaların yeni olmadığını ve giderek bu politikaların tırmandırıldığını ifade etti. Berktay, "itaat et rahat et" politikasının cezaevlerinde devreye konulmak istendiğinin altını çizerek, Türkiye nüfusunu oluşturan kadınlar olarak dayanışmayı büyütmeleri gerektiğini söyledi. Berktay, AKP döneminde kadın tutukluların sayısında 3 kat bir artış olduğunu, dünyada ise 2 katı bir artışın söz konusu olduğunu dile getirdi. Devrimci Parti üyesi Benazir Coşkun da, tecrit politikalarına karşı mücadeleyi esas aldıklarını dile getirerek, eylemselliklerine devam edeceklerini ifade etti. 
 
Kadınlar, Cumartesi günü saat 14.00'te ise Galatasaray Postanesi’nden Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki kadın tutuklularla dayanışmak amacıyla kart ve mektup göndereceklerini belirtti.