Fotoğrafla ‘içeri’yi Hatırlatmak

 

'Dışarıdan İçeri-İçeriden Dışarı Fotoğraf Köprüsü' sergisi Riha'da açıldı. Projenin mimarlarından yazar Adil Okay, projeyle amacının cezaevlerinde bulunan 170 bin tutuklunun varlığını hatırlatmak olduğunu belirtti.

 

RIHA / DİHA - 55 fotoğrafçının fotoğraflarının 55 siyasi tutuklu tarafından betimlenmesiyle ortaya çıkan "Dışarıdan İçeri-İçeriden Dışarı Fotoğraf Köprüsü" sergisi Riha'da (Urfa) açıldı. Görülmüştür.org ile Redfotoğraf Grubu'nun ortak projesi olan sergide, 55 fotoğraf bulunuyor. Urfa Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda sergilenen fotoğraflar, siyasi tutsakların sesini fotoğrafların dili ile dışarıdaki insanlarla buluşturuyor. Proje, Türkiye'nin 26 cezaevinden 55 siyasi tutsağın kendilerine gönderilen fotoğraflara yorum yazmasından oluşuyor. Projenin mimarlarından “Görülmüştür.org” sitesinin kurucusu yazar ve yıllarını cezaevinde geçirmiş eski bir tutsak olan Adil Okay, serginin Riha’da açılmasını önemsediklerini söyleyerek, tutsakların çoğunun Kürt olmasından kaynaklı fotoğrafların kendi topraklarında sergilenmesinin anlamlı olduğunu anlattı.

‘Anahtar deliğinden sızdık’

Okay, sergiyi oluşturma aşamasında karşılaştıkları zorluklara ilişkin, “Biz projeye karar verdiğimiz zaman henüz savaş başlamamıştı. Projeyi devreye koymaya başladığımızda savaş konsepti hapishanelere de yansıdı. Tutuklularla yazışmalarımız sekteye uğradı. Biz 26 hapishaneye tüm engellemelere rağmen, anahtar deliğinden, parmaklıklardan sızarak girdik. 6 aylık zorlu bir yazışmadan sonra projemiz tamamlandı” dedi.

Tutukluları hatırlatmak

Projeyle amaçlarının cezaevlerinde bulunan 170 bin tutuklunun varlığını hatırlatmak olduğunu belirten Okay, “Tutukluların en büyük umudu mektuplardır. Biz Görülmüştür.org ekibinin şiarı da 'Bir adres de siz alın bir mektup da siz yazın' şiarıyla onların bizler için, daha iyi yarınlar için içeride olduklarını hatırlatmak. Bütün baskılara rağmen bu tutsakların esir alınmadığını size göstermek istedik” dedi. Projenin bir diğer mimarı Redfotoğraf Grubu'ndan Özcan Yaman ise projeye nasıl karar verdiklerini anlattı. Yaman, “2009’da ‘Hapishanedekilerle birlikte fotoğraf çekelim’ diye bir yazı yazdım. Daha sonra Adil Okay’la birlikte fotoğraflarla metinleri buluşturma kararı ile sergi doğmuş oldu” diye konuştu.

Bizi motive ediyorlar

Sergide fotoğrafı bulunan fotoğrafçı Ali Osman Abalı da, hapishanede öncelikle mektup arkadaşı edindiğini, daha sonra fotoğrafını yorumlattığını anlatarak, “Mektuplaştığımız tutuklular bizi motive ediyorlar. Hapishanelerden korkmamamız gerektiğini söylüyorlar. Benim de yakın zamanda yargılandığım bir mahkemem var, ama korkmuyorum. Onlardan aldığımız motivasyon çok önemli” dedi. Sergi bir hafta boyunca fotoğrafseverlere açık olacak.

17 Şubat 2016

Kaynak: www.ozgur-gundem.com