Hapishanedeki Sisê Nine'nin durumu her geçen gün ağırlaşıyor

Cumartesi, 27 Ocak, 2018

Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiği sırada üç gün boyunca ring aracıyla götürülen 78 yaşındaki Sisê Bingöl'ün durumu daha da kötüleşmeye başladı. Kalp, akciğer hastalığının yanı sıra dişleri de kırılan Bingöl'e koğuştaki arkadaşları bakıyor. 

Muş E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen 78 yaşındaki Sisê Bingöl'ün sağlığı her geçen gün kötüye gidiyor. 4 Ekim’de birçok tutukluyla birlikte ailesine haber verilmeden sevk edilen Bingöl, tedavi için Ankara'ya ring aracıyla gitmeyi reddettiği için götürülmüyor.  
 
'EN SON DİŞLERİ DE PARÇALANMIŞ'
 
Tarsus'a sevk edildiği günden bu yana annesinin sağlık sorunlarının ağırlaştığını ifade eden kızı Hasbike Kanmaz, yaşananlara tepki gösterdi. En son Çarşamba günü annesiyle telefon görüşmesi yapan Kanmaz, annesinin birçok hastalıkla mücadele ettiğini söyledi. Kanmaz, “Dört duvar arasında 78 yaşındaki bir kadın ne kadar iyi olabilir ki? Annemle Çarşamba günü telefonla görüştük. Sağlığı her geçen gün bozuluyor. Sesi zar zor çıkıyordu, sürekli orada yaşadığı sıkıntılardan söz etti. Yaşı çok ilerlediği için annemin orada ne kadar dayanabileceğini bilmiyoruz. Annemin dişleri takmaydı. Son aradığında üst dişleri parçalanmış. Yemeği dahi zor yuttuğunu söyledi. Doktora gitmiş 'Seni ancak Ankara'ya gönderebiliriz' demişler. Annem de 'gitmem' demiş. Annemin gitmemesinin nedeni Muş'tan Tarsus'a götürülürken 3 gün boyunca ring aracında tutulmasıydı. Annem yine ring aracıyla götürüleceği için Ankara'ya gitmeyi reddetmiş" diye konuştu.  
 
'ANNEME KOĞUŞ ARKADAŞLARI BAKIYOR'
 
Annesine cezaevindeki kadınların baktığını söyleyen Kanmaz, şunları söyledi: “Zaten doktor dişlerini muayyene ettiğinde ancak Ankara'da tedavi olabileceğini söylemiş. Annem hastalıkları için doktora gidince ilaç verip gönderiyorlar. Annem çok duygusaldır, benimle telefonda konuştuğunda, 'Çok öksürdüğüm için ne ben yatıyorum ne de koğuştaki arkadaşlarımı yatırıyorum. Onlar da benim yüzümden yatamıyorlar. Gece yarısı uyanıp ilaç veriyorlar, ıhlamur kaynatıyorlar. Ne yapacağımı bilmiyorum, bu hastalıklarım yüzünden onları rahatsız ediyorum. Hepsi benimle ayrı ayrı ilgileniyor, onlar sayesinde ayakta durabiliyorum' dedi. Bunları duyduktan sonra iyice içim parçalandı. Elimiz kolumuz bağlı bir şekilde onun yaşadıklarını dinliyoruz. Şu an sağlık sorunlarından dolayı İstanbul'dayım; ama 1 Şubat'taki açık görüşte muhakkak annemin ziyaretine gideceğim. Onu çok merak ediyoruz. Ne zaman arasa kardeşimle oturup ağlıyoruz. Elimizden bir şey gelmiyor. Şu an tek dileğim annemin eve gelmesi.”
 
ÇIĞLIĞIMIZI DUYUN'
 
Annesinin daha önceden kalp ve akciğerinden de rahatsız olduğunu, en son dişlerinin de kırıldığını dile getiren Kanmaz, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. Kanmaz, "Artık o dört duvara dayanması çok zor. Lütfen herkes bu çığlığımızı duysun" dedi. 

İlişkili İçerik