İHD: Cezaevinden TEM'e götürülen Öngör'e işkence ediliyor

Cumartesi, 2 Aralık, 2017

URFA - Tutuklandıktan sonra "Ek ifadesi var" denilerek cezaevinden TEM şubeye götürülen Mahmut Öngör’ün ağabeyi, kardeşine uygulanan işkencenin devam ettiğini belirterek, İHD’ye başvurdu. İHD, avukatları aracılığıyla Öngör ile görüştüklerini ve işkence iddialarının doğru olduğunu kaydetti.

Urfa’da 12 Kasım’da gözaltına alınan, 11 günlük gözaltı sürecinden sonra 23 Kasım’da tutuklanarak Urfa T Tipi Cezaevine götürülen ve 28 Kasım'da TEM Şube tarafından "ek ifadesi var" denilerek tekrar emniyet müdürlüğüne götürülen Mahmut Öngör’ün ağabeyi kardeşine işkence yapıldığını öne sürerek İHD Urfa Şubesi’ne başvuruda bulundu. İHD Adana Şube Eşbaşkanı olan Öngör'ün ağabeyi Avukat İlhan Öngör, kardeşinin ilk gözaltına alındığı andan itibaren işkence gördüğünü belirtti.
 
'İŞKENCENİN TÜM YÖNTEMLERİ UYGULANDI'
 
Müracaattan sonra İHD Urfa Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan İHD üyesi ve Öngör'ün avukatı Mikail Yavuz, Mahmut Öngör’ün ağabeyi İlhan Öngör’ün dün kardeşi ile bir görüşme yaptığını belirterek, 12 Kasım’dan bu yana yaşananları şu sözlerle aktardı: "12 Kasım’da gözaltına alınan Mahmut Öngör gözaltına alındığı ilk 3 gün ailesine bilgi verilmedi. İşkenceye maruz kaldı. 11 günlük gözaltı süresinden sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. 28 Kasım’da cezaevinden TEM polisleri tarafından ‘ek ifadesi’ alınacağı gerekçesi ile TEM’e getirildi. Dün kardeşi ile görüşen İlhan Öngör, kardeşine karşı elektrik verme, falakaya yatırma, kaba dayak fiziki işkencelerin yapıldığını, sol elini kullanamadığını, burnunun yaralar içinde olduğunu, yaraların elektrik verme ile yapılan işkence izlerine benzediğini, konuşmakta güçlük çektiğini, kardeşinin bir önceki sorgusunda susma hakkını kullandığı için işkence yapıldığını, hala gözaltı ve işkencenin devam ettiğini belirtti.”
 
'HASTANEYE SEVK EDİLMEDİ'
 
Dernek olarak işkence iddialarını araştırdıklarını ve dernek üyesi avukatlar tarafından Mahmut Öngör ile bizzat görüşüldüğünü ve iddiaların doğru olduğunu kaydeden Yavuz, "Bunun üzerine Urfa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Dosyanın savcısı ile yaptığımız görüşmede, savcı konuyu bildiğini, şüphelinin hastaneye götürülmesi ve rapor alınması için kolluk kuvvetlerine talimat verdiğini beyan etti. Ancak Öngör ile yapılan görüşmede hastaneye götürülmediğini beyan etti" dedi.
 
İşkenceye maruz kalan Öngör’ün derhal tam teşekküllü bir hastaneye sevkinin sağlanarak tedavi altına alınması gerektiğini belirten Yavuz, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sorumlular hakkında soruşturma başlatması gerektiğini ifade etti.
 
'DİRENECEĞİZ'
 
Yavuz’dan sonra konuşan Öngör’ün ağabeyi İlhan Öngör de hem avukat, hem de insan hakları savunucuları olarak bu işkencelerin hem mağduru hem tanığı olduklarını söyledi. Öngör. geçmişte cemaat polisleri tarafından kumpaslar yapılarak ifade alındığını, bugün ise 90’lı yıllardaki işkence yöntemleri ile ifadelerin alındığını kaydetti. İşkenceye dair bu tespitlerinin sadece Mahmut Öngör’e yönelik olmadığını söyleyen ağabey Öngör, "Yıllardır gerek cezaevlerinde gerek gözaltı sürecinde işkencelerin yapıldığı kamuoyu tarafından bilinen bir gerçektir. Biz insan hakları savunucuları olarak bu sürecin takipçisi ve direneni olacağız” dedi.