‘Koğuşlara tazyikli su sıkılmış tutsakların parmakları mazgala sıkıştırılmış’

Çarşamba, 3 Ocak, 2018

DİYARBAKIR - Elazığ T Tipi Cezaevi’nde 10 kadın tutuklunun başlattığı açlık grevi 54’üncü gününde. Avukat Önder Alçiçek, “Koğuşların içerisine tazyikli su sıkılmış, bazı tutsakların parmakları mazgalda sıkıştırılmış” diyerek Elazığ T Tipi’nin pilot cezaevi olarak seçildiğini belirtti.

OHAL sonrasında yaygın sevk ve hak ihlalleriyle gündemden düşmeyen Elazığ T Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine karşı 10 kadın tutuklu 54 gündür açlık grevinde. Açlık grevine giren tutuklularla cezaevi yönetiminin kimlik kartı taşıma zorunluluğundan kaynaklı görüşemediklerini ve tutukluların sağlık durumlarından endişe ettiklerini belirten Diyarbakır Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Üyesi Avukat Önder Alçiçek, Elazığ T Tipi Cezaevi’nde önemli sorunların başında tek tip kıyafet, süngerli oda, kimlik taşıma zorunluluğu, kötü muamele uygulamalarının geldiğini dile getirdi. 
 
‘TUTSAKLAR CEZAEVİ GİRİŞİNDE ÇIPLAK ARAMAYA MARUZ KALIYOR’
 
Son süreçte cezaevlerine yönelik baskı ve şiddet politikalarının arttığına işaret eden Alçiçek, özelikle Elazığ T Tipi Cezaevinde sürdürülen bilinçli bir politika olduğunu ifade etti. Yapılan uygulamaların hukuksuz olduğunu vurgulayan Alçiçek, “Elazığ T Tipi kurulduğu günden beri hak ihlallerinin kendini gösterdiği bir yer. Özellikle sevkle gelen tutuklu ve hükümlülerin cezaevi girişlerinde çıplak aramaya maruz bırakılıyor. KHK’ler ile gelen bazı kısıtlamaların cezaevlerine de bazı yansımaları oldu’’ ifadelerini kullandı. 
 
‘KİMLİK KARTI DAYATMASINI KABUL ETMİYORLAR’
 
Tutukluların birçok haktan mahrum bırakıldığını belirten Alçiçek, “Sohbet hakkı, aileleri ile görüşme hakkı her ay gerçekleştiriliyordu; fakat OHAL’den sonra 2 ayda bir defaya çıkartıldı. Bunun dışında özellikle dikkat çekmek istediğim ve özellikle Elazığ T Tipi Cezaevi’nde yaklaşık 3 aydır dayatılmaya çalışılan bir kimlik kartı uygulaması var. Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin koğuşun dışındaki alanlara çıkarken üstlerinde bulundurmaları için verilen kimlikte onur kırıcı ibareler söz konusu o yüzden tutuklular kullanmak istemiyor” diye belirtti.
 
‘TUTUKLUNUN KOĞUŞ DIŞINA ÇIKMASI ENGELLENİYOR’
 
Cezaevi yönetiminin kimlik uygulamasının alanını genişleterek tutukluların koğuş dışına çıkmalarını engellemeye çalıştığını belirten Alçiçek, “Cezaevi yönetimi tarafından, tutuklu ve hükümlülerin, kendisine gelen herhangi bir kargoyu alabilmesi ya da aile ile açık-kapalı görüşlere gidebilmesi, avukatları ile görüşlerine çıkabilmesi, kültürel etkinliklere katılabilmesi, kendi aralarında düzenledikleri sohbet günlerine ya da spor etkinliklerine katılabilmeleri için koğuş giriş ve çıkışlarında kimlik kartını bulundurması şartı konulmuş. Tutuklu ve hükümlüler bu uygulamanın bir dayatma olduğunu ve onursuzlaştırmayı hedeflediğini belirterek bu uygulamayı kesinlikle kabul etmeyeceklerini söylüyorlar” dedi.
 
‘10 KADIN 54 GÜNDÜR AÇLIK GREVİNDE’ 
 
Cezaevi yönetiminin tutuklulara yönelik gerçekleştirdiği baskılar sonucu 10 kadın tutuklunun 54 gündür açlık grevinde olduğunu hatırlatan Alçiçek, tutuluların sağlık durumlarına ilişkin de bilgi alamadıklarının altını çizdi. Ayrıca fiziksel engelli olan müvekkilinin de açlık grevindeki tutuklularla ilgili bilgi verdiği gerekçesiyle İzmir Menemen R tipi Cezaevine zorla sevk edildiğini söyledi.
 
Elazığ T Tipi’nde dayatılan uygulamaların herhangi yasal bir dayanağının olmadığının altını çizen Alçiçek, açlık grevinin yarattığı yaşamsal boyutta sağlık sorunlarından cezaevi idaresinin sorumlu tutulacağını belirterek, “Her ne kadar bizlere hem Adalet Bakanlığı nezdinde hem cezaevi idaresi nezdinde sorunun çözüleceğine dair söylemlerde bulunsalar da, tarafımıza olumlu bir dönüşün olmadığı gibi cezaevi idaresinin faşizan yaklaşımlarına devam ettiğini cezaevine yaptığımız ziyaretlerde gördük” ifadelerini kullandı. 
 
‘CEZA İÇERİSİNDE CEZA UYGULAMASI’ 
 
Elazığ Cezaevi’nin pilot bir cezaevi olarak seçildiğini dile getiren Alçiçek, ‘’Türkiye en çok hak ihlallerinin yaşandığı ülkelerin başında geliyor. En büyük kanayan yarası olan cezaevlerinde hükümet OHAL’den sonra baskı uygulamalarını daha da artırdı. Bu politikayı özellikle pilot olarak seçtikleri Elazığ Cezaevinde yapmaya çalışıyor’’ diye konuştu.
 
‘TUTSAKLARIN PARMAKLARI MAZGALDA SIKIŞTIRILDI'
 
Siyasi tutukluların dayatılmak istenen uygulamaları kabul etmedikleri için tekli odalara konulup darp edildiğini kaydeden Alçiçek, “Cezaevi personellerinin koğuşların içerisine sıktıkları tazyikli sular ile koğuşlarda bulunan astım hastası insanların sağlık sorunları yaşadığını, aynı şekilde tutsakların parmaklarının mazgalda sıkıştırıldığı gibi birçok hak ihlalleri ile karşılaştık’’ diye konuştu. 
 
'TEK TİP KIYAFETLER MASUMİYET KARİNESİNE AYKIRIDIR'
 
Tek tip kıyafet uygulamasının masumiyet karinesine aykırı olduğunu söyleyen Alçiçek, ‘’İnsan hakları evrensel bildirgesine bağlı olan Türkiye’nin tek tip kıyafetleri Guantanamo’ya bağlaması bu uygulamanın ne kadar kötü niyetli olduğunu açıkça belirtmektedir. Bu kıyafetleri giyen tutsaklar bir suçluluk psikolojisi içerisine girecek, mahkeme karşısına çıktığında suçlu profili yaratacak ve bu da adil yargılamanın önünü alacak. Suçu kanıtlanmayana kadar herkes masumdur. Bu tutum masumiyet ilkesine aykırı düşecektir’’ diye belirti.