Hüseyin Aykol

Üç kişiye bir portakal ve keyfi yasaklar

Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan Veysel Özçoban, bulunduğu yere Temmuz 2019 tarihinde geldi. Kendisine yönelik özel uygulamalara geçmeden önce, cezaevinin koronavirüs salgını sonrasındaki halinden bahsedelim: Tüm cezaevlerinde olduğu gibi, izolasyon gerekçesiyle görüşler ve cezaevi içindeki her türlü etkinlik yasaklandı. İdarenin vermesi gereken yemekler azaldı. Odadaki üç kişiye üç tabak yemek ve üç kişiye bir portakal veriliyor mesela. Kantinden alınmak istenen her şey her gün daha pahalı hale geliyor. Tütün ve sigara kağıdı fiyatları uçuyor.

Cezaevleri korona virüs salgını için hazır mı? Hapishanelerden haberler...

 

Tarihe herhalde “Çakıcı Affı” olarak geçecek olan adli mahpuslara infaz indirimi yasası geçen hafta içinde Meclis’ten geçti ve cumhurbaşkanının imzasıyla yürürlüğe girdi. Adli mahpuslardan 90 bin kadarıyla korona virüsten korumak gerekçesiyle evlerine gönderilirken; siyasi mahpuslar içeride adeta ölüme terk edildi. Cezaevlerindeki sağlık koşulları nasıl ve korona salgınına karşı nasıl önlemler alınıyor konusunu, bize ulaşabilen mektuplar aracılığıyla sizlere aktarmaya çalışıyoruz:

Afyon 1 nolu T Tipi Cezaevi ve Yeni gelen Mektuplar

 

 

Afyonkarahisar ilinde var olan E Tipi Cezaevi’nin kente yetersiz geldiğinden hareketle olsa gerek, burada bir de T Tipi Cezaevi açıldı. Oysa kentin böyle bir ihtiyacı yokmuş ki, yeni açılan cezaevini doldurmak için başka illerdeki değişik cezaevlerinde bulunan mahpuslar, buraya sürgün edilmeye başlandı. Bilerek “sevk” değil “sürgün” diyoruz; çünkü buraya getirilen hiçbir mahpus buraya sevk talebinde bulunmamıştı.

Tutsakların anlatımıyla Kırıklar 1 No'lu F tipi Hapishanesi

Güven Usta, Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde Aralık 2019’da yaşanan hak ihlallerini yazmış. Özetleyerek aktarıyorum: “Tam bir yıldır hastaneye gidemiyoruz. Jandarma bilinçli olarak kemerimizi açıp, üstümüzü çıkarmamızı istiyor. Aynı şekilde hastane gidişlerinde kullanılan tek hücreli ring araçları insan sağlığına aykırıdır. Hastanede uygulanan çift kelepçe uygulaması ise tedavi olmamızın önünde engeldir. Bileğimize kelepçe vuran jandarma, ikinci kelepçe ile bizi kendisine bağlamak istiyor. Onurumuzu koruduğumuz için tedavi hakkımız gasp ediliyor.

Gaziantep, Van, Bakırköy, Edirne, Bolu, Ceyhan ve Tarsus Hapishanelerinden haberler

Antep L Tipi Cezaevi’ndeki sorunlar şöyle: Elli civarındaki siyasi mahpus, 2.5 yıldır burada bulunmakta ve kanun ve yönetmelik gereği var olan sohbet, atelye çalışması gibi haklardan yararlanamakta. 14 kişilik odalarda 24 kişi kalıyor. 14 kişilik ranza olduğu için 10 kişi yerde yatmakta. Her odada bulunan klozetin su boşaltan düğmesi söküldü. Klozete ancak kovayla su dökülüyor. Tüm lavabo ve banyoların kapı kolları söküldü. Maltaya çıkıldığında tek sıra dayatması var. Rutin olmayan arama adı altında odalara geceleri baskın yapılıyor ve defterlere el konuluyor.