Gülizar Tuncer

Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Ne Demek?

1 Haziran 2005 tarihinde uygulamaya konulan 25. Maddesiyle eski idam mahkumları derhal kalmakta oldukları 3 kişilik hücrelerden alınarak tek kişilik hücrelere konuldular. Günlük havalandırma süreleri bir saate indirildi.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis mahkumların havalandırma, sohbet, arkadaş ve akraba ziyareti, haberleşme gibi tüm hakları kısıtlı. 23 saat boyunca tek başına yaşamak zorundalar, sürekli bir “hücre hapsi” içerisindeler.

Yalınayak: Cezaevlerine Faşizm Paketi

Hapishanelere yönelik güvenlik yasalarıyla şiddetin artırılması yeni direnişler, ölümler ve katliamlar anlamına gelecektir.

Her geçen gün biraz daha sertleşen, ülke içinde ve dışarıya yönelik saldırgan politikalarında başarısızlığa uğradıkça şiddeti artıran siyasi iktidar, giderek daha faşizan bir rejimi hedeflemekte ve buna uygun biçimde güvenlikçi yasaları devreye sokmaktadır.

Üçlü kıskaca alınan hasta tutsaklar ölümün eşiğinde

İSTANBUL (DİHA) - 247'si ağır olmak üzere toplam 649 hasta tutsağın bulunduğu cezaevlerinde hasta tutsaklar, iktidar, siyasallaşan Adli Tıp Kurumu ve savcılık bürokrasisi kıskacında ölüm sınırında. Dr. Ayten İnan, tıbbi etik kuralları ve sözleşmeleri hiçe sayılarak hasta tutsakların cezaevlerinde tedaviye erişim hakkının engellendiğini belirtirken, Av. Gülizar Tuncer ise, Adli Tıp Kurumu'nun resmi bilirkişiliğine son verilmesi gerektiğini söyledi.

Beyin tümörü olan mahkuma 'cezaevinde kalabilir' raporu

Kandıra F Tipi Cezaevi'nde müebbet hapse mahkûm Mehmet Canpolat, ağır sağlık sorunları yaşayınca hastaneye sevk edildi. Raporu tam 7 ay sonra çıktı ve cezasının ertelenmesini gerektirecek bir sağlık probleminin olmadığı ifade edildi. Rapor çıktıktan 5 gün sonra fenalaşan Canpolat yeniden hastaneye kaldırıldı ve beyninde tümör olduğu tespit edildi. Canpolat, 3 kez ameliyat edilirken, avukatı söz konusu raporu hazırlayan sorumlular hakkında dava açmaya hazırlanıyor.

Hasta Mahpusa Hastane Bulunamıyor

Beyin tümörü nedeniyle ameliyat olan Canpolat Marmara Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nin mahkum koğuşunda kalıyor, yanında sadece nöbet tutan askerler var. Canbolat’ı kabul edecek yoğun bakım servisi olan bir hastane de bulunamadı.

Kandıra F Tipi Cezaevi'nde aylarca tedavi edilmeyip fenalaşınca hastaneye kaldırılan ve beyin tümörü olduğu anlaşılan Mehmet Canpolat, şimdi Marmara Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nin mahkum koğuşunda. Mahkum koğuşunda yanında sadece nöbet tutan askerler var, eşi refakatçi olarak yanına alınmıyor.

Hapishanede Beyin Tümörüne Ağrıkesici “Tedavisi”

Beyin tümörü olmasına rağmen doktorların “Bir şeyin yok” diyerek aspirin verdiği hasta mahpus Mehmet Canpolat bilincini yitirince hastaneye kaldırıldı. Adli Tıp başvurusuna ise hiçbir yanıt gelmedi.

Başağrıları nedeniyle yaşamını sürdüremeyecek derecede hastalanan mahpus Mehmet Canpolat ancak konuşma ve görme yetisini yitirip, bilincini kaybedince hastaneye götürüldü. Hastanede beyin tümörü olduğu anlaşıldı. Avukatı 10 ay önce başvuru yapmış olmasına rağmen Adli Tıp Kurumu raporunu tamamlayamadı.

Ağırlaştırılmış Müebbeti Konuştuk

Ağırlaştırılmış müebbet nedir, diğer mahkumiyetlerden ne farkı var, mahpuslar neler yaşıyor, uluslararası hukukta ömür boyu hapis uygulaması var mı, AİHM’in Öcalan kararı değişiklik yaratır mı? Avukatlar, akademisyenler ve mahpuslarla sorduk...

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, idamın kaldırılmasıyla ilgili 14 Temmuz 2004 tarihli 5218 sayılı kanunun ardından, 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’la beraber uygulanmaya başladı.

Hüseyin Üzmez dışarı, Hasan Kaçar içeri...

Küçük yaşta çocuğa cinsel tacizden hüküm giyen Hüseyin Üzmez'in 'psikolojik sorunlar' gerekçesiyle tahliye edildiği hafta, daha önce 'bağışıklık sistemi çöktüğü için' tahliye edilen siyasi mahkum Hasan Kaçar yeniden cezaevine giriyor.

Bursa’da küçük yaşta kız çocuğuna cinsel tacizden mahkûm olan Akit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez, “psikolojik sorunları nedeniyle” tahliye edilirken; bağışıklık sistemi çöktüğü için 6 ay önce tahliye edilen Hasan Kaçar adlı siyasi mahkûm, Adli Tıp Kurumu (ATK), 3. İhtisas Kurulu’nun raporuyla tekrar cezaevine giriyor.

Sayfalar