24 Saat Kamera İle Gözetleme Ve Cam Kafesler İşkencedir!

TECRİT İÇİNDE TECRİT İŞKENCESİNE SON!

TAYAD'lı Aileler olarak hapishanelerde tecrit içinde tecrit işkencesine karşı olarak 9 Nisan Çarşamba günü saat 12.30’da Çağdaş Hukukçular Derneği'nde bir basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında ilk sözü Ahmet Kulaksız aldı. Kulaksız basın açıklamasını okumadan önce "Hapishanede uygulanan tecrit politikası gerçeğine karşı biz TAYAD'lı Ailelerin mücadelesi ilk günden bu yana sürmektedir. Tecrite karşı mücadele denilince ilk akla gelen kurum TAYAD'dır."dedikten sonra açıklamayı okudu. Okunan açıklamada "AKP de yaşadığı krizi aşmaya çalışırken, nasıl ki dışarıda halka saldırırken halkın umudu olan devrimci tutsaklar üzerindeki baskı politikalarını da arttırmaktadır.

2000-2013 yılları arasında hapishanelerde 2304 tutuklu ve hükümlü katledildi. Şuanda 162'si ağır 544 hasta tutsak var. AKP bu tabloyu yaratandır.” denildi.

Daha sonra söz alan Naime Kara ise İzmir-Buca F tipi hapishanesinde bulunan oğlu Fikret Kara'nın göndermiş olduğu mektubu okudu. Mektupta hapishane yönetimlerinin kamera uygulaması teşhir ediliyordu.

Yine oğlu F tipi tecrit hücrelerinde tutuklu bulanan Fahrettin keskin sözü aldı. Fahrettin keskin ise 1 No'lu F tipi Hapishane-İzmir hapishanesinde bulunan tutsaklardan Ümit ÇOBANOĞLU'nun mektubunu okudu.

Okunan mektupta "Avukat görüş kabinleri yıkılarak dört tarafı cam olan kabinler yapıldı. Cam kabinler gardiyanlar tarafından izlenip, dinleniyor, avukat müvekkil ilişkisinin mahremiyeti, savunmanın gizliliği ayaklar altında." denildi.

Keskin daha sonra tecrit hücrelerinde kalan ve sağlık sorunları yaşayan oğlu Ufuk Keskin'in sağlık durumuyla ilgili açıklamada bulundu.

Hem bir avukat hem de daha yeni tecrit hücrelerinden tahliye olmuş olan Günay Dağ'da basın toplantısına katıldı. Dağ da hapishanede yaşadıklarını anlattı. Takılan kameraları hapishane idaresine geri iade edildiği için kendilerine davalar açıldığı, bu davalar sonucunda para, görüş, mektup-telefon yasakları verildiğini dile getirdi.

Çağdaş Hukukçular Derneği adına katılan Aycan ÇİÇEK ise cam fanus uygulamalarına dikkat çekti. Bu uygulamayla hem tutsakların savunmalarının engellendiği, hem de avukatların mesleğinin yapılmasının engellendiğini dile getirdi. Bir an önce bu uygulamaların son bulmasını istedi.

Son olarak ise Lerzan CANER söz aldı. Caner "Edirne F tipi hapishanesinde uygulanmak istenen kamera uygulaması tutsakların direnişi sayesinde geri çektirildi. Fakat bu geri çekiliş daha sonradan büyük bir saldırıyla karşı karşıya bırakabilir tutsakları. Bu düzene güvenmiyoruz" dedi.

okunan basın açıklaması:

24 SAAT KAMERA İLE GÖZETLEME VE CAM KAFESLER İŞKENCEDİR!

TECRİT İÇİNDE TECRİT İŞKENCESİNE SON!

Basına Ve Halkımıza,

AKP iktidarı bugün 12 yıllık iktidarı boyunca en büyük krizini yaşamaktadır. AKP bu krizi yaşarken halka daha pervasızca saldırılar düzenlemektedir. AKP, hırsızlığını, yolsuzlukların, arsızlıklarını gizlemek için yoksul halkımızın yaşadığı mahallelere saldırarak kendi pisliğini aklamaya çalışıyor. Böyle bir iktidarının miladı artık dolmuştur.

AKP de yaşadığı krizi aşmaya çalışırken, nasıl ki dışarıda halka saldırırken halkın umudu olan devrimci tutsaklar üzerindeki baskı politikalarını da arttırmaktadır.

2000-2013 yılları arasında hapishanelerde 2304 tutuklu ve hükümlü katledildi. Şuanda 162'si ağır 544 hasta tutsak var. AKP bu tabloyu yaratandır.

19 Aralık 2000 hapishaneler katliamıyla açılan F tipi tecrit hücrelerindeki baskıyı arttırmak için hücre havalandırmalarına kamera takılmak isteniyor. Evlatlarımızın sürekli gözetilmesine izin vermeyeceğiz. AKP uygulamaya çalıştığı bu politikayla tutsaklar üzerindeki tecriti koyulaştırmak istiyor. Diğer yandan ise birçok hapishanede avukat görüş yerleri cam fanuslar için de yaptırılmak isteniyor. On yıllardır uygulanan avukat-müvekkil görüş yerleri keyfi bir şekilde kapatılıyor. Bu tam bir hukuksuzluktur. Bu hukuksuz uygulama yüzünden tutsaklar hukuki yardım alamamaktadır aylardır. Bu uygulamaya derhal son verilmelidir.

AKP sınıf çıkarları için tutsakların üzerindeki Tecriti arttırıyor, hukuki haklarını gasp ediyor, hasta tutsakları katletmeye çalışıyor. Bugün katil AKP, Edirne, Tekirdağ, Sincan, Kırıklar, Kırıkkale gibi pek çok hapishanede tutsakların havalandırma bölümlerine kameralar yerleştirerek, avukat görüş kabinlerini tamamen dışarıdan izlenebilen cam bölmeler haline getirerek devrimci tutsakları teslim almaya çalışıyor. Ve bu dayatmaya karşı çıkılan tüm F Tipi hapishanelerde devrimci tutsaklara saldırıldı. Bu haksızlığa, bu işkenceye karşı çıkmanın bedelini devrimci tutsaklar kafaları, gözleri kırılarak ödüyorlar. Ve Edirne F Tipi hapishanede olduğu gibi direne direne kazanıyorlar. Edirne F Tipi Hapishanede 1 ay kadar önce kamera dayatması durduruldu ve 3 saat olan sohbet süresi 6 saate çıkarıldı.

Bu ülkede haklar ancak dişe diş bir mücadeleyle kazanılabilir. Bu ülkede hak, hukuk yok Bu ülkede faşizm var. Tüm bu yaşananlara biz TAYAD'lı aileler olarak seyirci kalmayacağız! Evlatlarımızın hapishanelerdeki onurlu mücadelelerine bizlerde dışarıdan destek olacağız! Nasıl ki "önce evlatlarımızı sahiplenip, sonra düşüncelerini sahiplendiysek" şimdide aynı onlar gibi mücadele edeceğiz. Faşizmin hiç bir saldırısı bizlerin tutsak evlatlarımızı sahiplenmesine engel olamayacak. Önümüzdeki 1 ay içerisinde F Tipi hapishanelerdeki kamera dayatması ve cam bölmelere karşı mücadelemiz, eylemlerimiz artarak devam edecek. AKP’nin hapishanelerdeki zulmünü duymayan kalmayacak. Her hafta Cumartesi akşam 19.00 da Taksim Tünelden Galatasaray Lisesi önüne yaptığımız yürüyüşler devam edecek,1 ay boyunca her salı saat 17.00 da Mecidiyeköy AKP il binası önünde basın açıklaması ve oturma eylemimiz olacak. Bu 1 ay içinde hapishanelerdeki AKP zulmünü duymayan kalmayacak!

Bir kez daha söylüyoruz ve uyarıyoruz! AKP iktidarı şunu bilmelidir ki tutsaklarımız yalnız değildir. Büyük Ölüm orucu Direnişinde nasıl ki dışarıda onların sesi soluğu olduysak yine öyle olacağız. Evlatlarımızın sessiz imha politikalarıyla katledilmek istenmesine kayıtsız kalmayacağız. Hırsız, katil AKP, F Tipi hapishanelerde Tecriti koyulaştırarak suç işlemeye, kendi yasalarını çiğnemeye devam ediyor. Ama unutulmasın ki haklar ve özgürlükler mücadelesinde hiç bir suç cezasız kalmadı, kalmayacak.

24 SAAT KAMERA İLE GÖZETLEME VE CAM KAFESLER İŞKENCEDİR!

TECRİT İÇİNDE TECRİT İŞKENCESİNE SON!

TECRİT İŞKENCEDİR, TECRİTE SON!

İNSANLIK ONURU İŞKENCEYİ YENECEK!

TAYAD’LI AİLELER