79 YAŞINDA OLAN ELFO ANA: "HAPİSTE ÖLMEK İSTEMİYORUM"

“Hapiste Ölmek İstemiyorum”

Şırnaklı mahkum Elfo Ürper 79 yaşında ve kendine bakamayacak durumda. Adli Tıp Kurumu Ürper’i muayene etmeden “Affa gerek yoktur” raporu verdi.

Ayça SÖYLEMEZ                [email protected]
 
Batman - BİA Haber Merkezi    18 Mart 2013, Pazartesi

Elfo Ürper 79 yaşında, sekiz yıldır Batman M Tipi Cezaevi’nde. Daha yaklaşık 7 yıllık cezası var ve “Hapiste ölmek istemiyorum” diyor.

Ürper, 2005’te oğluyla birlikte Şırnak sınırına yakın bir yerde yakalandı. İddianameye göre, üzerlerinde patlayıcı madde bulundu.

Her ikisi de Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 174/2. maddesi uyarınca “Örgüt adına patlayıcı madde sevki” suçlamasıyla ve TCK 314/2. maddesindeki “PKK örgütü üyeliğinden” ceza aldı.

Ürper’ün avukatı Nuri Mehmetoğlu, bianet’e yaptığı açıklamada, toplam 18 yıl 9 ay ceza alan Ürper’in oğlunu korumak amacıyla patlayıcıları kendi üzerine aldığını ve bu nedenle cezalandırıldığını belirtti.

Muayene etmeden rapor verdiler

Mehmetoğlu, Ürper’in Anayasa’nın 104/2-b maddesi uyarınca “sürekli hastalık, sakatlık ve kocama” sebebiyle Cumhurbaşkanlığı özel affından yararlanıp serbest kalması için Adalet Bakanlığı'na başvurdu.

Ürper önce Batman Devlet Hastanesi’nde muayene oldu, buradaki raporlar Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Mehmetoğlu, Adli Tıp’ın Ürper’i muayene etmeden, önceki hastane raporları üzerinden değerlendirme yaptığını ve “affa gerek yoktur” şeklinde karar verdiğini açıkladı. Bunun üzerine Adalet Bakanlığı da af talebinin Cumhurbaşkanlığa iletilmesini reddetti.

Mehmetoğlu, bakanlığa tekrar bir itiraz dilekçesi yazdıklarını ve sağlık durumunun tekrar incelenmesini istediklerini, bunun sonucunu beklediklerini açıkladı.

“Hayatını kendi başına idame ettiremiyor”

Şırnaklı Elfo Ürper’in serbest bırakılması için bir de imza kampanyası başlatıldı.

Kampanya metninde Ürper ile ilgili şu bilgiler yer alıyor:

“Tansiyon ve romatizma hastası olduğu için bacaklarının uyuştuğundan yakınıyor. Ayrıca nefes darlığı problemi yaşıyor. Yakın zamanda elinden ameliyat olduğu için çamaşırlarını bile kendi başına yıkayamaz durumda.”

“Cezaevi koşulları, yaşadığı sağlık problemleri ve yaşlılığından ötürü Elfo Ana'nın kaldıramayacağı kadar ağır. Hayatını kendi başına idame ettiremeyecek durumda, kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için başkalarının yardımına gereksinimi var.”

“Elfo Ürper’in Şırnak’ta ve başka şehirlerde yaşayan ailesinin maddi durumu yeterli olmadığından, ancak yılda bir kez ziyaretine gidebiliyorlar. Son zamanlarda sürekli ‘Burada ölmek istemiyorum’ diyor. (AS)

İlişkili İçerik