Antep L Tipi’nde gardiyanlardan tutsaklara: Elbiselerinizi alacağız, tek tip giyeceksiniz

Salı, 5 Eylül, 2017

Türkiye cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri artarak devam ediyor. Hak ihlalleri işkence boyutuna ulaşırken, tutsaklara keyfi bir şekilde çeşitli bahanelerle disiplin cezaları veriliyor. Mahkemelere gidiş gelişlerde ve hastane sevk edildiklerinde çıplak aramadan geçirilen tutsaklar, sürgünler sırasında ringlerde işkenceye maruz bırakılıyor.

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini değerlendiren İHD Diyarbakır Şubesi Cezaevi Komisyonu Üyesi Avukat Hediye Saltan da, sorunların çözülmediği için artarak devam ettiğinin altını çizdi. İHD’ye sürekli hak ihlalleriyle ilgili başvurular olduğunu hatırlatan Hediye, “Hiçbir çözüm olmadığı için bu sorunlar kısır döngü şeklinde kendini tekrar ettiriyor. Birçok cezaevinde yeni uygulama var. Kamera sistemi var. Mahpuslar kendilerinin özel alanlarına müdahale edildiği şeklinde her yere kamera yerleştirildiğini ifade ediyorlar. Temizlik yaptıklarında koğuşlarında üstleri müsait olmadıklarında kameradan dolayı doğal olarak rahat hareket edemiyorlar” dedi.

Antep L Tipi Cezaevinde tek tip elbiseyle ilgili iki tutsağın aileleri aracılığıyla kendilerine başvurduğunu dile getiren Hediye, cezaevindeki tutsakların darp edildikten sonra gardiyanların kendilerine ‘Gelip elbiselerinizi alacağız. Artık tek tip giyeceksiniz’ diyerek tehditler savurduğunu kaydetti.

Hediye, tek tip kıyafetin kişileri toplumda deşifre etmenin yolu olduğuna değinerek, “Tutsaklar hastane, mahkeme gibi yerlere sürekli kelepçeyle götürülüyor, sürekli askerler kolunda. Bu durum tutuklunun masumiyet karinesinin ihlalidir. Normalde bir kişinin cezaevine konulmasının amacı devlete göre o kişiyi iyileştirmedir. Ancak tek tip elbiseyle toplumdan ayırmak ve tamamıyla izole etmektir” dedi.

İlişkili İçerik