AYNI KOĞUŞA 19 HASTA TUTSAK KONULDU

23 Ağustos

VAN (DİHA) - Van M Tipi Kapalı Cezaevi'nde 22 ağır hasta tutsağın sağlık durumları gün geçtikçe kötüye giderken, tutsakların tedavileri ise yarıda kesildi. Tek koğuşa alınan 19 ağır hasta tutsağın arasında bulaşıcı hastalık taşıyan hastaların da olduğu belirtilirken, gardiyanların tutsaklara hakaret, baskı ve sözlü tacizde bulunduğu ileri sürüldü.

Van M Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan 3'ü kadın 22 hasta tutsağın sağlık sorunları gün geçtikçe ilerlerken, birçoğu hayatını tek başına idame ettirmekte zorluk çekmelerine rağmen ne tahliye ne de tedavi ediliyor. Cezaevinde, 19 erkek hasta tutsağı da tek koğuşa konulduğu ortaya çıkarken, bu durum yeni hastalıkların bulaşması kaygısına neden oluyor. Tedavileri için hastaneye gönderilmeyen tutsakların sorunları bunlarla sınırlı değil. 12 Eylül dönemlerini aratmayan şartların, tedavileri için uygun olmadığı bilinmesine rağmen daha önce "Cezaevinde kalınmaz" raporu almak için doktor kontrolüne giden tutsakların muayene edilmeden direk heyet karşısında çıkartıldığı belirtildi. Yine gardiyanların sözlü taciz ve hakaretlerine maruz kalan tutsakların spor, sohbet, telefon gibi hakları da ellerinden alındı. Van Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUYAD-DER) Yöneticisi Emin Şeker, toplumun kanayan yarası olan ağır hasta tutsakların bir an önce tahliye edilmesi için kamuoyunu ve tüm sivil toplum örgütlerinin harekete geçmeye çağırdı.

Hasta tutsaklara işkence mi yapılıyor?

Gardiyanların ağır hasta tutsaklara hakaret ve sözlü tacizde bulunduğunu belirten TUYAD-DER Yöneticisi Şeker, buna tepki gösterenlerin ise yaptırıma tabi tutulduğunun altını çizdi. Şeker, "Cezaevlerinde 12 Eylül darbesi dönemlerini aratmayan uygulamalar var. Özellikle hasta tutsaklara sözlü taciz, hakaret ve baskı yapılıyor. Bunlara karşın tutsaklar bir şey yaptığında ise tutsakların spor, sohbet, telefon gibi sosyal etkinlikleri men ediliyor. Ve sürekli hücre cezalandırma yöntemleri yapılıyor" diye aktardı.

'Hasta tutsakların tedavileri yapılmıyor'

19 hasta tutsağın bir koğuşa konulduğu konusuna dikkat çeken Şeker, tutsakların tedavilerinin yapılmadığını, sağlık durumlarının giderek kötüye gittiğini söyledi ve "Tüm hasta tutsakları bir odaya toplamışlar. Bunların arasında bulaşıcı hastalıklar taşıyan da var. Bu nasıl bir şey. Bu bulaşıcı hastalık diğer tüm hasta tutsaklara yayılıyor. Tutsakların şimdi ise tedavileri durmuş. Zaten önce de hastaneye götürdüklerinde muayene etmiyorlardı. Geri cezaevine getiriyorlardı. Zaten tek başlarına yaşamlarını idame ettiremiyorlar. Bu zulümdür. İşkencedir. Gözlerimizin önünde her gün bir adım ölüme yaklaşıyorlar" dedi.

'Cezaevlerinden tabut çıkartmak istemiyoruz'

AKP'nin kirli politikaları sonucu daha önce cezaevlerinde yaşamını yitiren ağır hasta tutsakların tabutlarını çıkardıklarını hatırlatan Şeker, ağır hasta tutsakların üzerinde kirli bir politika yürütüldüğüne dikkat çekti. Şeker, "AKP'nin Kürtlere karşı her defasında tecritle ve işkence ile tehdit ettiği ağır hasta tutsakların durumu AKP tarafından başlattırılan topyekûn savaş konseptinin ardından sağlık sorunları giderek ciddiyetini korurken ölüme terk edilmiş durumda. Cezaevlerinden tabut çıkartmak istemiyoruz. Aileleriyle son günlerini geçirmesini istiyoruz. Bu insani bir şeydir" diye konuştu.

'Vicdan sahibi olan herkes harekete geçmeli'

AKP'nin hasta tutsakları cezaevlerinde öldürmek istediğine vurgu yapan Şeker, hasta tutsakların bırakılması için kamyonu ve sivili toplum örgütlerine "harekete geçin" çağrısı yaptı. Şeker, "80 ve 70'li yaşlarda durumu çok ağır olan ve acile çıkartılması gereken tutsaklar var. Ağır hasta tutsakların durumu her gün daha kötü ye gitmektedir. Bunların bir an önce bırakılması gerekir. Bunun için de hasta tutsaklar için herkesin tek ses olması gerekir. AKP'nin insafına bırakmayalım hasta tutsakları" diye konuştu.

Van M Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan bazı ağır hasta tutsakların isimleri ve hastalıkları şöyle:

* Hasan Aslan: 80 yaşında, 23 yıldır tutuklu, Türkçe bilmiyor. Astım, mide kanaması, işitme, görme bozukluğu, el ve ayaklarında şişme var ve yürüyemiyor.

* Songül Bağatır: 45 yaşında. 23 yıldır tutuklu. Sırt ve boyun kısmında ileri derecede fıtık, mide ülseri, akciğerde su toplama, şiddetli baş ağrısı, sabahları burnundan pıhtılaşmış kan geliyor. Dil ve damak kısmında yaralar çıkmış, 3 kez mide kanaması geçirdi. Daha önce yapılan işkence sonucu koltuk altları yırtılmış ve kistler oluşmuş durumda. Kol ve el sinirlerinde hissizlik var.

* Yahya Altun: 80 yaşında. 4 yıl önce beyin kanaması geçirdi. Denge kaybı yaşamakta ve yürüyememekte. Kolunda kırık oluşmuş ancak yanlış tedaviden ötürü kolunu kullanmakta zorluk çekmekte.

* Esmer Ayaz: 18 yıldır tutsak. Gastrit, bağırsak iltihabı, rahimde kronik iltihaplanma, göğsünde kitle, boyun ve bel fıtığı, mide krampları hastalıklarını taşımakta. Tutuklanmadan önce gerilla olan Ayaz, ayakları yanmış olup 18 yıldır tedavi göremediğinden halen yanık ayakları yaşamakta ve yürümekte zorluk çekmekte. Mide ve bağırsak rahatsızlığından dolayı ise yemek yemekte de güçlük çekmekte.

* Behice Tanrıverdi: Midesinde miyom var. Hastalığı ilerlediğinden dolayı miyom rahmine sarkmış ve acilen ameliyat edilmesi gerekiyor. Kemik sıkışması hastalığı da bulunan Tanrıverdi, oturmakta dahi zorluk çekmekte, sürekli kanamaları olmakta.

* Hikmet Kara: 23 yıldır tutsak. 4 kez ağır mide kanamaları geçirmiş, ayrıca astım, kalp ve şeker hastalığı bulunmakta. Şimdiye kadar bu rahatsızlıklarından dolayı tedavi görememiş ve rapor alamamış durumda.

* Sezgin Baci: 24 yıldır tutsak. Vücudunun yüzde 17 oranında felçli. 5 ay önce de yüzünün sol tarafı tamamen felç olmuş, bel ve boyun fıtığı bulunan tutsak, ayrıca midesinde rahatsızlığı var.

* Ramazan Özyiğit: 23 yıldır cezaevinde ve 63 yaşında. Şeker, kolesterol, yüksek tansiyon, her iki böbreğinde taş var. Prostat ve mide ülseri gibi hastalıkları da olan tutsağın en çok da tedavisi halen yapılmadığı için teşhisi de yapılmayan kulağında sürekli seslerin gelmesi.

* Rıdvan Tanış: Küçük yaşından beri kronik bronşit ve sara hastalığı taşımakta.

* Mehmet Karhan: 24 yıldır tutsak. Prostat, sinüzit, boyun ve bel fıtığı, mide ülseri, bronşit ve astım hastalıkları var.

* Mehmet Dursun: Beyin kanaması geçirmiş ve hafıza kaybı ile unutkanlık var. Ayrıca hemoroit, sağ kolu felçli ve kulağında sulanma var. Tutsak kulağı için halen doktora gidememiş.

* Aydın Çubukçu: 22 yıldır tutsak. Hepatit B, kronik bronşit, nefes darlığı, sağ göz cezaevi koşullarında tamamen işlev yitirmiş. Sol gözde yüzde 60 görme kaybı ve karaciğerde kist olan tutsağın safra kesesinde çok sayıda taş tespit edilmiş durumda. Tutsağın ayrıca hemoroit, mide ve bağırsaklarında da rahatsızlığı bulunmakta.

* İzzet Sevilgen: Bel fıtığı, romatizma, astım, kalp rahatsızlığı, kolesterol ve görme kaybı var.

* Necman Öner: Hipertansiyon, bacağı kırık, kalp rahatsızlığı, mide kanamsı ve diş tedavisi için kesilen dişlerinin yerine yeniş yapılmadığı niçin yemek yiyemiyor.

(fç/ns)

İlişkili İçerik