Bir garip anlayış!

KCK adı altından Kürdistan’ın hemen hemen her yerinde operasyonlar yapıldı ve binlerce seçilmiş insan gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Bu dosyalardan biri de Silopi’ye ait. Bu dosyada 31 kişi var. Aralarında Silopi Belediye Başkanı Emin Toğurlu, BDP Silopi İlçe Başkanı Bahattin Alkış, Şırnak İl Genel Meclisi üyesi Hasan Atak’ın da bulunduğu kişilerin dosyası, özel yetkili mahkemeler kaldırıldıktan sonra Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi de, dosyayı Cizre Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk etti. Ancak Cizre Ağır Ceza Mahkemesi, kendisinin yetkili olmadığını belirterek dosyayı kabul etmeyince, söz konusu uyuşmazlığı çözmek üzere, dosya Yargıtay’ın 5 No’lu Ağır Ceza Dairesi’ne gönderildi. Dosyaların Yargıtay’da incelenme sürelerinin ne kadar uzun olduğunu bilen avukatlar, müvekkillerinin bu süre içinde boşu boşuna cezaevinde yatmamaları için Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdular; ancak avukatların tahliye talepleri, mahkeme tarafından reddedildi.

Bu kararı veren mahkemenin gerekçesi ise, dudak uçuklatacak cinsten bir şeydi: “Silopi, Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’ye yakın bir yerdir. Bu yüzden, sanıklar dağ yoluyla kaçabilirler ve PKK’nin dağ kadrosuna katılabilirler!” Düşünün sanıklar, seçilmiş kişiler; yani legal alanda mücadele etmeyi seçmiş kişiler. Dahası kimisinin 5-6 çocuğu var. Bu mahkemelerde yer alan yargıçlarda hiç insaf, hiç izan yok mu, yahu!

Bu arada, Silopi davasından yargılananlar, daha önceki özel yetkili mahkemelerde yargılandıkları ve bu mahkemeler Diyarbakır’da olduğu için Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunuyorlar. Dosyaları Şırnak’a gönderilen sanıklar, şimdi kendilerinin de Şırnak’a, yeni açılan Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevklerini istiyorlar ama talepleri reddediliyor.

* * *

Adnan Öztel, müebbet hapis cezası almış birisi. Birçok başka cezaevinden sonra, şimdi Bafra T Tipi Cezaevi’nde bulunuyor. Aslında birçok hastalığı var ama en önemlisi gözleri için yapılan Behçet hastalığı tanısı. Göz hastalığını ciddiye almak gerek, göz yetisini yitiren insanın dışarıda bile işi çok zorken, bir de içeridekinin halini düşünün.

Bu yüzden, 19 Mayıs Üniversitesi Hastanesi’nin Göz Hastalıkları Bölümü’nde dört yıldır tedavi görmekte olan Adnan Öztel’in tahliye edilerek, tedavisini dışarıda sürdürme yönündeki savcılığa yaptığı başvuru üzerine kendisi Bafra Devlet Hastanesi’ndeki göz doktoru, bir film bile çekmeden, bir şeyin yok, diyerek kendisini cezaevine geri gönderdi. Oysa ortada rapor var, kullanılan ilaçlar var. Hipokrat yemini etmiş bir doktor böyle bir şeyi nasıl yapar anlamıyorum!

* * *

Yaklaşık 5 yıldır cezaevinde bulunan Kenan Yürek, 8 ay önce Edirne F Tipi Cezaevi’nden Metris 1 No’lu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmişti. Bir hafta önce de 3 arkadaşıyla birlikte Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ne gönderildiler. Böylece Metris 1 No’lu T Tipi Cezaevi’nden Adem Şirin ve Fevzi Akkoç ile Metris 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nden Veysi Biçen, Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmiş oldular. Arkadaşlarının dikkatine...

Dördüncü kez sürgün olan Mehmet Ümit, Ceyhan M Tipi Cezaevi’nden Ekrem Şaşmaz, Kemal Demirsoy ve Mazlum Kapan ile birlikte Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’ne geldiklerini belirtiyor. Arkadaşlarının dikkatine!..

Isparta E Tipi Cezaevi’ndeki koşulların düzeltilmesi için açlık grevi yapan siyasi tutsakların taleplerinin cezaevi idaresi tarafından kabul edilmesi üzerine eyleme son verilmişti. Ancak eyleme katılanlardan Yusuf Orak, Kırıklar 2 No’lu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Isparta’da kalan yedi siyasi tutsak da sürgün edilecek mi?

Metin Yamalak’ın babası ve Mahmut Yamalak’ın amcası, değerli yurtsever A. Hadi Yamalak’ın vefatını öğrenen Bolu F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, arkadaşlarının, ailesinin acısını paylaşıyor, baş sağlığı, sabır ve metanet diliyorlar.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan Hasan Atak, İbrahim Ahmet isimli arkadaşının hangi cezaevinde olduğunu merak ediyor. Arkadaşı bu durumu buradan öğrendikten sonra, kendisine mektup yazabilir.

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hasan Şahingöz tarafından çıkarılan Ümüş Eylül’ün, Temmuz - Ağustos - Eylül 2014 tarihli 12. sayısı bana ulaştı. Kendisine teşekkür ediyorum.

Trabzon E Tipi Cezaevi’nden Adnan Karakaş, Ramazan bayramımızı kutlamış. İnşallah o günleri de görürüz.

Batman M Tipi Cezaevi’nde bulunan PKK-PAJK davasından tutuklulardan 100 kişi ve adli tutuklulardan 93 kişinin Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için açılan kampanyaya imza atmışlar ve bu imzaları bana göndereceklermiş!

İki kitap çalışması

1. Kirmanckî (Zazakî-Dimilî) öykülerden oluşan bir kitap
2. Rojava Devrimi temalı Kürtçe (tüm lehçeler olur) bir şiir kitabı
için Kasım ayına kadar katkı bekleniyor. Adres şöyle:
Mehmet Berk
F Tipi Cezaevi
C-93    BOLU

MEKTUBU GELENLER:

Adnan Öztel - Bafra T Tipi Cezaevi
Ahmet Boncuk - Bafra T Tipi Cezaevi
Süleyman Öztoprak - Batman M Tipi Cezaevi
İhsan Hoşer - Batman M Tipi Cezaevi
Aydın Şaka - Bolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Berk - Bolu F Tipi Cezaevi
Hasan Atak - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Kenan Yürek - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Adem Şirin - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Tarkan Uğurlu - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Rezan Çelik - Karabük T Tipi Cezaevi
Yusuf Orak - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Kenan Yıldızbakan - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Mehmet Şahin - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Numan Baran - Siirt E Tipi Cezaevi
Fahrettin Ecen - Siirt E Tipi Cezaevi
M. Mehdi Ataca - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Fesih Nardan - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Hasan Şahingöz - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Emrah Bayram - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Ekrem Polat- Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Kadir Caniş - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Ümit - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Adnan Karakaş - Trabzon E Tipi Cezaevi
Murat Özer - Ümraniye T Tipi Cezaevi

OKURLARLA BAŞBAŞA

Hüseyin AYKOL
[email protected]

Mithatpaşa Cad. No: 36-3
 06420 Kızılay - ANKARA
Tel: 0 312 230 43 18 Faks: 0 312 230 43 17

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik