“Doktor, Hastayı ‘Sen Teröristsin’ Diye Reddedemez”

Kanser hastası mahkum Çelik’i, “Sen teröristsin, tedavi etmem” diye geri çeviren doktorun tavrını değerlendiren İstanbul Tabip Odası Başkanı Erez, doktorun hastayı tedavi etmek zorunda olduğunu, etmiyorsa başhekimin başka bir doktoru görevlendirmesi gerektiğini söyledi.

Metris R Tipi Cezaevi'nde bulunan kanser hastası Cengiz Halis Çelik'in ablası Sevim Çelik, kardeşinin gördüğü kemoterapi tedavisi için gittiği İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi'nde bir doktorun “Sen teröristsin” sözüyle karşılaştığını açıkladı.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez bianet’e yaptığı açıklamada, bir doktorun ne olursa olsun hastayı reddetme hakkının olmadığını, tedavi etmek zorunda olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Erez, “Doktor, savaş halinde kendisine ateş açmış olan bir düşman askerini bile tedavi etmek zorundadır. Buradaki gibi siyasi bir ayrım gütme hakkı yoktur, hastayı reddedemez, tedavi etmek zorunda” dedi.

DİHA’dan Kadri Özkan’ın Yüksekova Haber’de yer alan haberine göre, bu olayın ardından Sevim Çelik hastanenin başhekimiyle görüştü. Çelik, “Görüştüğüm başhekim ise ‘Bunun önüne geçmemiz için size önerimiz yasal işlem başlatın’ dedi. Aynı doktorun iğne ve tedaviye devam etmesinin bizler için kaygı verici olduğunu aktardım ancak yapabilecekleri bir şeyin olmadığını belirttiği söyledi” diye konuştu.

Prof. Dr. Selçuk Erez ise bu durumda hastanın tedaviye erişemeyeceğini, başka bir hekim bulunması gerektiğini söyledi, “Hastanın doktoru reddetme hakkı var. Başhekimin de hastaya bakacak bir doktorla ilgili ayarlama yapması gerekir” açıklamasını yaptı.

Erez, bu şikayetlerle Tabip Odasına başvuru yapılması halinde olayı değerlendireceklerini, Onur Kurulunda görüşüleceğini ve uluslararası standartlara göre gereğinin yapılacağını belirtti.

“Seni tedavi etmek istemiyorum”

Ağrı'da, 1996’da yaşanan bir çatışmada yaralı olarak yakalanan ve 18 yıldır hapiste olan PKK davası mahkumu Cengiz Halis Çelik epilepsi hastası ve ileri derecede mesane kanseri. İlerleyen hastalığından dolayı steril ortamda bulunması zorunlu olmasına rağmen Metris R Tipi Cezaevi'nde tutuluyor.

Kanser tedavisi için 29 Nisan'da gittiği İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Üroloji Servisi'nde, Operatör Doktor R.S’nin “Sen teröristsin” şeklindeki sözlerine maruz kaldığını belirten Çelik, yaşadıklarını görüşüne gelen ablası Sevim Çelik'e anlattı. Sevim Çelik de kardeşinin iğne vurmak için gittiği hastanede, doktorun “Cengiz sen cezaevinde hangi suçtan yatıyorsun?” sorusu ile karşılaşıp, kardeşinin de “siyasi” demesi üzerine doktorun “Yani sen teröristsin” dediğini aktardı.

Sevim Çelik, “Kardeşim, kendisine terörist diyen doktorun, daha sonra iğneleri ve tedavi ilaçlarını masaya fırlatarak, ‘Seni tedavi etmek istemiyorum. Bir teröristin ilaçlarını da görmek istemiyorum. İğneni yapmayacağım. Umurumda değilsin’ dediğini” ifade etti. Ayrıca doktorun kardeşine, “Sen PKK'lisin. Benim gözümde PKK, KCK, BDP, HDP hepsi teröristtir” şeklinde suçladığını söyledi.

Bu olayın ardından Cengiz Halis Çelik sedyeye uzanarak iğnesinin yapılmadan hastaneden ayrılmayacağını belirtmesi üzerinde doktor iğneyi yaptı. Cengiz Halis Çelik olayı hastane başhekimine şikayet etti, “Bunun önüne geçmemiz için size önerimiz yasal işlem başlatın, yapabileceğimiz bir şey yok” yanıtını aldı.

Cengiz Halis Çelik doktor hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurunda bulundu. Sevim Çelik de İnsan Hakları Derneği’ne başvuracaklarını söyledi. (AS)

162'si ağır 544 hasta mahpus

İHD, "Hasta Tutsaklara Özgürlük" şiarıyla yurt çapındaki bütün şubeleriyle hasta mahpuslar için eylem yapacak. Yarın "Daha Ne kadar Sessiz Kalacaksınız, Ses Verin Ölüyorlar" sloganıyla yapılacak eylem ile hasta mahpusların tahliyesi istenecek.

İnsan Hakları Derneği'nin son açıklamasına göre, cezaevlerinde durumu ağır 162, toplam 544 hasta mahpus var.

Ayça Söylemez İstanbul - BİA Haber Merkezi, 08 Mayıs 2015,

Kaynak: www.bianet.org

İlişkili İçerik