Elazığ Hapishanesinden Gelen Mektup "Tek"çi Dayatmaları Anlatıyor

“Anayasa’nın güvencesinde olan düşünce ve ifade özgürlüğü çiğnenmektedir. Sağlık koşulları, sağlıklı yaşam olanakları sunulmamaktadır. Tekçi bir bakış açısıyla ; ‘’tek’’ fırça , ‘’tek ‘’ çekpas , ‘’tek’’ leğen ,  ‘’ tek ‘’ demir tabak  vb. Verilmektedir. Toplu yaşam alanı olduğundan; tuvalet, yemekhane, yatakhane, banyo ve bahçe hepsi tek bir şeyle temizletilmek istenmekte, cezaevinde hasta, enfeksiyon riski bulunanlara ‘’tek’’ cımbız  , ‘’tek’’ temizlik malzemesi verilmekte, aynı şey kullandırılmaktadır.”

EMRAH ABA

1 NO’LU YÜKSEK GÜVENLİKLİ CEZAEVİ C BLOK 30. ODA ELAZIĞ

***

Değerli dostlar,

Merhaba!

Öncelikle sonsuz sevgi, saygı ve selamlarımızı sunuyor, İyi olmanızı can-i gönülden diliyoruz. Yaşam ve çalışmalarınızda üstün başarılar diliyoruz.

            80’li yılları yaşım itibariyle görebilmiş değilim. O zaman yaşanana acıları vahşetleri bazen kitaplarda, bazen o demleri yaşayanlardan dinleyerek öğrendim. Birçok askeri cunta mağduruyla sohbetim oldu. Aradan bunca yıl geçmesine rağmen yaşanan acıların izleri toplumsal bellekten hiç silinmedi. İçinden geçmekte olduğumuz bu süreci  80 ‘lerle kıyaslamak istemezdim fakat 80’leri görmüş ve yaşamış arkadaşlarımızın tabiriyle belirtirsek ‘’hiçbir fark yok ‘’  Zihinsel ve ideolojik olarak hiçbir farkın olmadığını siz dışarıda olanlar daha iyi bilirsiniz. Geçmiş dönemlerde yargılanmış olan Alpaslan Türkeş’in mahkemelere söylediği bir gerçeklik vardı. ‘’ Beni yargılıyorsunuz ama ideolojim iktidarda .’’  bugün sadece bu sözü söyleyecek olanların yeri değişmiştir. Fetö ‘cü olarak yargılananlar günümüz itibariyle bunu ifade edebilirler. Sadece ideolojik olarak milliyetçiliğe birde dincilik eklemlenmiştir. Yaşananlar, mağdurlar ne yazık ki yine mağdur edilmektedir.

            Uzun bir zamandır içeriye alınmış bulunmaktayım. Yanımda yirmi beş (25) yılını dört duvar arasında geçirenler olduğu için 8 veya 9 yılı içeride geçirmiş olmam pek uzun sayılmıyor bazen. Son bir yılımı üç ayrı kentte dört sürgünle geçirdim. Hepsi  de kendi rızam olmadan gerçekleşti.                  23 Temmuz 2017 tarihinde bir grup arkadaşımla Gümüşhane E Tipi Kapalı Cezaevinden Elazığ 1 No ‘lup yüksek güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu ‘na getirildim. Getirilirken herhangi bir eşyamızı kendimizle getirmemize imkân tanınmadı.  ‘’ Bizden sonra gönderilecek  ‘’denildi , lakin bir ay sonra gönderilen eşyalarımız eksik geldi. Kitaplarım (ız) başta olmak üzere albüm alışmalarım(ız)ın olduğu defterler, saz-bağlama, giysi vb. eşyalarımız kayboldu. İlgili yerlere müracaatlarımız da sonuçsuz kaldı. Şuan çalışma yapabilecek koşullarımız bırakılmadı.

            Geçmişte ülkenin F tipi denilen zindanlar hakkında bir tecrübesi  vardı.  Bugün Fettulahçılara kızıldığı için F çıkartılmış; sadece Yüksek Güvenlikli adı verilen F tipleri sisteminin yeni bir versiyonu olarak kaldığım mekân açılmıştır. Süreçten kaynaklı birçok sorun ve sıkıntımız bulunmaktadır.  KHK ‘lar , ohal durumu mevcut mevzuatı yerle yeksan etmiştir.

Birçok temel ve insani hakkımız ne yazık ki kullandırılmamaktadır.

Sosyal-Kültürel hiçbir hak ve çalışma alanımız yoktur.

Okuma- Yazma koşulları neredeyse kaldırılmıştır.

Çok sınırlı sayıda kitap ( yedi (7) adet ) verilmektedir.

Defterlerimiz keyfi bir şekilde alınmaktadır ve geri getirilmemektedir.

Anayasa’nın güvencesinde olan düşünce ve ifade özgürlüğü çiğnenmektedir.

Sağlık koşulları, sağlıklı yaşam olanakları sunulmamaktadır.

Tekçi bir bakış açısıyla ; ‘’tek’’ fırça , ‘’tek ‘’ çekpas , ‘’tek’’ leğen ,  ‘’ tek ‘’ demir tabak  vb.

Verilmektedir. Toplu yaşam alanı olduğundan; tuvalet, yemekhane, yatakhane, banyo ve bahçe hepsi tek bir şeyle temizletilmek istenmekte, cezaevinde hasta, enfeksiyon riski bulunanlara ‘’tek’’ cımbız  , ‘’tek’’ temizlik malzemesi verilmekte, aynı şey kullandırılmaktadır.

Bahçe kapıları erken kapatılarak insanlar 17-18 saat gibi neredeyse kapalı tutulmaktadır.

Yine herhangi bir soruşturma açılmadan birçok arkadaşımız tek başlarına bırakılmakta, ağırlaştırılmış müebbet konumuna sokulmaktadırlar.

Odaların değişimi yaptırılmayarak, farklı bir psikolojik etki yapılmak istenmektedir.

Daha sıralayabileceğim onlarca benzer sorun ve sıkıntı yaşanmaktadır.

Sizin zindanlar konusunda duyarlılığınızı bildiğimden ötürü birkaç hususu paylaşmak istedim.

Şuan bulunmakta olduğum zindanda başta kitap olmak üzere, neredeyse bilinen herzeye ihtiyaç duymaktayız.

Duyarlı ve İçerinin durumlarını hissedebilecek vicdan sahibi kesimlere ulaşarak mesajımızı paylaşıyoruz. Bu süreç; paylaşımların ve dayanışmanın en yoğun olması gereken demlerdir. Bu kısa mektupla hem durumlarımızı sizlere paylaşmak, hem de sizlere bir selam olmak istedik.

Özgürlüğün ve demokrasinin sıcaklığıyla doğacak aydınlık günlerde buluşmanın dileğiyle. Çalışmalarınızda başarı ve esenlikler diliyorum. Kalın sağlıcakla.    09.02.2018

EMRAH ABA

  1. NO’LU YÜKSEK GÜVENLİKLİ CEZAEVİ C BLOK 30. ODA

ELAZIĞ

 

 

 

 

 

,

İlişkili İçerik