'F Oturumu' eylemi de yapılamadı

Galatasaray Meydanı’na dönük alınan açıklama yasağı kararı nedeniyle hasta tutuklulara ilişkin yapılan “F Oturumu” eylemi de yapılamadı.
 
Cumartesi Anneleri’nin 701’inci haftasında Galatasaray Meydanı’nda yapmak istedikleri oturma eylemlerinin yasaklanması dolayısıyla aynı meydanda insan hakları savunucuları tarafından hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için yapılamak istenen açıklamaya da izin verilmedi.
 
 “F Oturumu” adı altında yapılıp, 336’ıncı haftasına ulaşan eyleme izin verilmemesi üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde açıklama yapılmak zorunda kalındı.
 
İHD Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran, burada yaptığı açıklamada tüm ağır mahpus hastaların serbest bırakılması için F Oturumu’nun devam etmesi gerektiğini söyledi. 
 
‘KOÇER ÖZDAL’A VİCDAN BORCUMUZ VAR’
 
Hafta içerisinde yaşamını yitiren hasta tutuklu Koçer Özdal’ın durumuna değinen Onaran, şunları söyledi: “Biz onun ailesiyle vedalaşması için bir kez daha veda hakkını dillendirecektik. Maalesef alana giremedik. Bu haftada Koçer Özdal’a veda hakkı verilmeden elleri kelepçeli ayakları bağlı yaşamını yitirdi. Bunun arkasından da yine cenazesine izin verilmedi. Kamuoyundaki duyarlı insanların cenazesine katılması engellendi ve aileye acısı yaşatılmadı. Bu durumdayız, bu haldeyiz. Koçer Özdal’a vicdan borcumuz gerçekten çok fazla” 
 
‘F OTURUMU DEVAM ETMELİ’
 
Hasta mahpusların tedavi haklarını kullanmaları ve serbest bırakılmalarıyla ilgili 7 yıldır eylem yapan tek komisyon olduklarını aktaran Onaran, “Bizim hasta tutsaklar konusunda kararlı bir duruşumuz vardı. Bunu devam ettirmemiz gerektiğine inanıyoruz. Çünkü gerçekten hasta mahpuslar gerek sistemin yöneticileri tarafından gerekse kamuoyu tarafından neredeyse unutulmuş durumda” diye belirtti.
 

İlişkili İçerik