Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde 6 ayda 5 ölüm

Salı, 14 Şubat, 2017

Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerini anlatan mektup, www.gorulmustur.org aracılığıyla elimize ulaşmıştır.

***

Gebze Kadın Kapalı Cezevi’nde tutsaklar 2016 yılının son 6 ayında 5 ölüm olayının geçekleştiği bildirdiler. Gönderdikleri mektupla yaşananları anlatan mahpuslar, kamuoyuna, cezaevlerinde yaşananları gündemleştirme çağrısı yaptılar.

 
14 Şubat 2017 Salı 08:37
İZMİR - ÖZGÜR AYDIN
 

 

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve işkenceler artık insani ve vicdani boyutu aşmış durumda. Her gün ölüm ve işkence haberlerinin geldiği cezaevleri OHAL ile birlikte denetlenemiyor ve kontrolden çıkmış bir halde. Bu yerlerden biri de Gebze Kadın Kapalı Cezaevi.

Cezaevinde mahpuslar ağır bir psikolojik ve fiziki işkence altındalar. Yaşam haklarının ellerinden alındığı kadın mahpuslar, 6 kişilik koğuşlarda 10 kişi kalıyor. 16 kişilik koğuşlarda yine 25 kişiye çıkartılıyor.  Yaşam alanlarının her gün biraz daha daraltıldığı Cezaevi’nde, psikolojik işkence yapılıyor.

Cezaevi idaresinin, baskı ve şiddetle üzerlerinde tahakküm kurmaya çalıştığını belirten mahpuslar, psikolojik rahatsızlığı olan mahkumların bakım ve sorumluluğunun da yine koğuştaki mahpuslara yüklendiğini anlattılar.

Cezaevinde 2016 yılının son 6 ayında 5 ölüm olayının geçekleştiği bilgisini paylaşan mahpuslar, idarenin adli ve bağımsız kişilere psikolojik işkenceyle intihara sürüklemek istediğini belirttiler.

İki hasta mahpusun ihmaller zinciri nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtilirken, kalça kemiği kırık bir kadın mahpusunda iltihabın tüm vücuda yayılması ve geç müdahale edilmesinden kaynaklı hayatını kaybettiğini bildirdiler. Gebze Kadın Cezaevi’nin tam bir toplama kampına dönüştüğünü anlatan mahpuslar, kamuoyunun, cezaevlerini acil bir şekilde gündemleştirmesini talep ettiler.