Görülmüştür ekibi 6 Mayıs anmasında 68'liler ormanında sergi açıyor

"Mersin'de yaşayan arkadaşların dikkatine
5 Mayıs pazar günü 68'liler Barış ve Kardeşlik ormanında Deniz'lerin anma programında yer alacağız. Www. gorulmustur.org ekibi olarak mahpus mektupları sergisi açacağız. Ekipten Serdar Türkmen ve arkadaşları (Praksis grubu) şarkılarla dersek sunacak. Adil Okay şiir programında yer alacak. 30 yıldır hapishanede olan Hasan Gülbahar (bu gün çıkması gerekiyor) onur konuğumuz olacak. Ayrıca MKM müzik grubu sahneye çıkacak. Bazı Milletvekilleri konuşmalar yapacak. Ayrıntılı bilgi için programın tümüne aşağıdan ulaşabilirsiniz. Görülmüştür ekibi"

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan bir dizi etkinlikle anılacak
‘68 ruhu yeniden canlandırılmalı’
MELTEM AHATOĞLU
Mersin 68’liler Derneği, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı idam edilişlerinin 41. yılında bir dizi etkinlikle anacak.5 Mayıs’ta 68’liler Barış ve Kardeşlik Ormanı’nda gerçekleşecek anma programı kapsamında dinletiler, konserler, halk koşusu ve konferanslar düzenlenecek.
Denizleri anma programıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen 68’liler Derneği Başkanı Hasan Kapıkıran, Deniz Gezmiş ve yoldaşlarının katledilmelerinin üzerinden 41 yıl geçtiğini belirterek, “Aradan geçen 41 yıla rağmen 68 kuşağı öncülerinden Deniz’in, Hüseyin’in ve Yusuf’un zulme ve esarete karşı açtıkları özgürlük, eşitlik ve adalet bayrağı hala dalgalanıyor. Bugün 68 hareketinin ışığına her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Zira 12 Eylül darbesinin karanlığı ülkemizde hala hüküm sürüyor” dedi.
Kapıkıran, Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde yaptığı açıklamada, tüm hükümetlerin 12 Eylül darbesinin karanlığından beslendiğini, bugün de bu karanlığın AKP’yi beslediğini söyledi.
İstanbul’da yaşanan kanlı 1 Mayıs’ta onlarca kişinin yaralandığını, 3 kişinin hayati tehlikesinin devam ettiğini ifade eden Hasan Kapıkıran, “Kentte 22 bin polis görev yaptı ve müdahale için 2 bin kapsül gaz bombası kullanıldı. Bu tabloya ek olarak ülkemiz hapishanelerinde 130 bin insan yatıyor. Gazeteciler, yazarlar, seçilmiş vekiller, yöneticiler, sendikacılar, öğrenciler zindanda. Dış politikada sorun yok diyen AKP, Suriye’ye saldıralım diye savaş çığırtkanlığı yapıyor. İşte böyle bir ortamda Deniz Gezmiş ve yoldaşlarının mücadele geleneğine, bir bütün olarak 68 ruhunun yeniden canlandırılmasına ihtiyacımız var” dedi.
Tarih bizi akladı ama onları asla aklamayacak
Özgürlük ve eşitlik için mücadele eden insanları asla unutmayacaklarını vurgulayan Kapıkıran, “Gün gelecek yoldaşlarımızı katledenleri yargılayacağız. Tarih bizi aklamıştır ama onları asla aklamayacak” diye konuştu.
5 Mayıs’ta gerçekleştirecekleri anma programıyla ilgili bilgi veren Hasan Kapıkıran, ‘Aşk olsun sana çocuk’ adlı halk koşusuyla başlayacak etkinliklerin konferanslar ve dinletilerle devam edeceğini dile getirdi. 
Programa Lale Mansur, Ayla Akat Ata ve Sırrı Süreyya Önder’in de katılması bekleniyor. Ayrıca Kardeş Türküler ile Arif Sağ da 4 Mayıs Cumartesi akşamı Anfi Tiyatro’da konser verecek.

Meltem Ahatoğlu