Hasan Gülbahar Ablasının Cenazesine Gönderilmedi

30 yıldır hukuksuz şekilde cezaevinde tutulan Hasan Gülbahar'ın geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren ablasının cenazesine gitmesine de izin verilmedi. Kararı veren savcılık gerekçesinde "Mersin terör bölgesi" dedi.

12 Eylül sonrasında tutuklanan Hasan Gülbahar, hukuksuz biçimde tam 30 yıl boyunca cezaevinde tutuldu. Tahir Canan'ın da serbest kaldığı yasa sonrası 11 Mayıs 2013'te özgürlüğüne yeniden kavuşan Hasan Gülbahar, skandal bir kararla tekrar cezaevine konulmuştu.

Bir süredir Hasan Gülbahar'ın özgürlüğü için ailesinin girişimiyle bir kampanya başlatılırken kampanyanın tüm hızıyla sürdüğü günlerde Hasan Gülbahar ablasının hayatını kaybettiği haberini aldı. Cenazeye katılmak için Hasan Gülbahar'ın ailesi savcılığa başvuruda bulunurken önce "disiplin cezası" gerekçe gösterildi daha sonra cenazeye katılabilmesi için birçok belge istendi.

Aile gerekli tüm belgeleri hazırlarken Osmaniye'den Mersin'deki cenazeye katılım için 2 bin TL "yol ücreti" talep edildi. Aile bu talebe de evet yanıtı verdikten sonra Osmaniye Savcılığı tarafından "Mersin terör bölgesi" denilerek Hasan Gülbahar'ın cenazeye katılma talebi geri çevrildi.

Kaynak: haber.sol.org.tr

İlişkili İçerik