Hasta tutsaklar serbest bırakılsın!

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi her hafta Cuma günü yaptıkları hasta tutsaklar ile dayanışma eylemini bugün de gerçekleştirdi.

Saat 18.00’de Eski Sümerbank önünde başlayan eylemde “Hasta mahpuslara özgürlük / İHD İzmir Şube” pankartı açıldı. Basın metnini İHD yönetimi adına Ahmet Çiçek okudu. Çiçek açıklamaya şu sözlerle başladı: “Cezaevlerinde hasta mahpus sayısı artıyor, haberiniz varmı? Son bilgilere göre cezaevlerinden 150 bine yakın tutuklu ve hükümlü insan bulunmaktadır. Bunlardan 228’i ağır, ölümcül olmak üzere 600’e yakın hasta mahpus bulunmaktadır”

Çiçek açıklamasında Türkiye’deki infaz sisteminin mahpusların hak ve özgürlüklerini reddeden, insani olmayan bir anlayış üzerine kurulu olduğunu söyledi. Ahmet Çiçek çczaevlerinin fiziki yapısının, olumsuz infaz koşullarının, tecrit uygulamasının fiziki ve psikolojik etkileri mahpusları olumsuz yönde etkilediğine vurgu yaparak; cezaevleri yaşam koşullarının derhal düzeltilmesi gerektiğini ifade etti. Çiçek cezaevlerine sağ olarak giren mahpusların tabutla çıkmamaları için mücadeleyi ve duyarlılığı yüksletme çağrısı yaptı.

İnsan hakları savunucularının mahpuslara sahip çıkmaya devam edeceği belirtilerek basın açıklaması sonlandırıldı. Eyleme BDSP de katılarak destek verdi.

Kızıl Bayrak / İzmir

Kaynak: www.kizilbayrak.net

İlişkili İçerik